لزوم ایجاد بستری مناسب برای حمایت از نخبگان

لزوم ایجاد بستری مناسب برای حمایت از نخبگان

به گزارش سراج24؛ «علی آقامحمدی» در مراسم افتتاح یک مجموعه نوآوری و صنایع خلاق با تاکید  بر وجود بستر مناسب این نوع مراکز برای حمایت از نخبگان کشور افزود: باید صحنه‌هایی ایجاد کرد تا نسل جدید بتواند این قابلیت‌ها را عملیاتی کند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت یادآور شد: کشورهای غربی از مدت‌ها قبل در این زمینه اقدام کرده‌اند و امروز در موقعیتی قرار دارند که توانسته‌اند بسترهای لازم برای فعالیت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان را فراهم کنند.

آقامحمدی گفت: در واقع انتخاب نخست برای فعالان این زمینه جایی است که شرایط مهیا باشد و اگر فضایی به وجود بیاوریم که در آن نه‌تنها فضا برای فعالیت فراهم باشد بلکه بسترهای لازم هم فراهم شود، طبیعی است که انتخاب جوانان و نخبگان ما خواهد بود.

به گفته وی، این شرکت‌ها با فضایی که به وجود می‌آورند، حس استقلال را به نخبگان و فعالان این عرصه منتقل می‌کند و به حرکت در این مسیر کمک می‌کنند؛ بنابراین حضور و تحرک آن‌ها در عرصه پیشرفت کشور بسیار مهم است.

رئیس گروه اقتصادی دفتر رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: باید در نظر داشت که این شرکت‌ها نمی‌توانند پراکنده باشند بلکه باید پیوسته بوده، با دید نسل جوان پیش رفته و در رشته‌های مختلف فعالیت کنند، ضمن اینکه لازم است برای کم شدن فاصله با الگوهای جهانی، اندیشید و حرکت کرد.

لزوم تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار

در ادامه این مراسم، «مجتبی توانگر» رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش می‌کنیم در چارچوب قانون، دخالت‌ها در نهادهای حاکمیتی را کمتر کنیم و درعین‌حال نسبت به تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار اقدام شود.

 وی افزود: واقعیت این است که مجلس در بستر قانون ریل‌گذاری لازم را انجام داده و اکنون دولت باید قطار را روی ریل قرار دهد تا به سهولت پیش رود.

مدیرعامل مرکز نوآوری یاد شده نیز در این مراسم تصریح‌کرد: با ایجاد این مجموعه نوآوری و صنایع خلاق، ایده‌های خلاقانه با حضور پژوهشگران و دانشجویان پرورش می‌یابد و امکان اجرایی شدن این ایده‌ها فراهم می‌شود.

«مهدی اکبرشاهی» ادامه‌داد: در این راستا همکاری با دانشگاه‌های معتبر کشور از جمله صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر و خواجه نصیر شکل‌گرفته و با اعلام فراخوان خود را به صاحبان ایده معرفی خواهیم کرد.

وی، دو پروژه درزمینه‌ی پمپ‌بنزین پژو ۲۰۶ و کنترل پیوسته دور فن خودرو را ازجمله طرح‌های انجام‌شده عنوان کرد و افزود: در صنعت حمل‌ونقل به‌صورت جدی از سیستم‌هایی که دارای ایده باشند حمایت می‌کنیم و در این زمینه مهرماه امسال استارت آپ های برتر را انتخاب خواهیم کرد.

برپایه این گزارش، این مرکز نوآوری و صنایع خلاق با حمایت از ایده‌های خلاق و ایجاد هم‌افزایی بین صنعت و دانشگاه، فضایی مناسب برای پژوهش، تحقیق و نوآوری به صاحبان ایده در کنار زدن موانع و نیل به اهدافشان کمک می‌کند.

در پایان این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری بین این مرکز نوآوری و ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی ریاست امضا شد.

اخبار مرتبط

پهپادهای کشاورزی ساخت ایران/ نخبگان چگونه هزینه‌ها را کاهش می‌دهند؟

امکان جذب نخبگان در هیات علمی دانشگاه‌ها بدون شرکت در فراخوان

مشکل ترافیک حل شدنی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha