یادداشت؛

پازل امید به آینده

پازل امید به آینده

به گزارش سراج24؛ محمدحسن دهقانی کارشناس مسائل استراتژیک / فکر کنید مسئول راه آهن کشوری هستید و از شما خواسته‌اند راه آهن تهران-مشهد را که آسیبی جدی دیده‌ است، مجدد راه‌اندازی کنید. احتمالاً اولین کاری که انجام می‌دهید این است که مسیری مطمئن را توسط متخصصان و کارشناسانتان در نظر می‌گیرید و نقشه‌ای ریلی برای آن طراحی می کنید ؛ یعنی ابتدای کارتان را با ریل گذاری شروع می کنید، کاری که شاید مدتی طول بکشد تا نتیجه آن، یعنی همان رساندن مسافران از تهران به مشهد ، ملموس شود؛ اما این کار انقدر مهم هست که باید زمان کافی برای آن صرف شود.

این حکایت درست مصداق کاری است که دولت در این ماه‌های فعالیت خود در حال انجام آن است. قطعاً اگر کمی کار مالی کرده باشید می‌دانید ، اگر بخواهید درآمد خود را افزایش دهید یا کارهای اساسی اینچنینی در زندگی خود انجام دهید، این طور نیست  که شب تصمیم بگیرید و فردا به درآمد بهتری برسید، شما ابتدا باید هدف گذاری، سپس برنامه‌ریزی و در نهایت ماه هاسعی و تلاش کنید تا زندگی خود را روی ریلی جدید قرار دهید، ریلی که شما را به سمت زندگی و درآمد بهتر پیش می برد .

برای اینکه این موارد را به سرمنزل مقصود برسانید همواره باید سرشار از امید ، انگیزه و شور شوق برای ادامه فعالیت و به طور صحیح تر برای ادامه زندگی باشید اصلاّ موتور محرک تمام هدف گذاری ها و برنامه ریزی های انسان انگیزه و امید به آینده و زندگی است . مفهوم بسیار مهمی که دشمنان این کشور سالهاست تلاش دارند تا با بزرگ نمایی مشکلات کشور والقاء ناامیدی به مردم آنها را از ادامه تلاش برای دستیابی به موفقیت های بیشتر بازدارند . 

مقام معظم رهبری در آخرین سخنان خود خطاب به مردم عبارتی مهم و بسیار استراتژیک را بیان کرده‌اند: «هیچ کس حق ندارد مردم را نسبت به آینده ناامید کند؛ چه بداند و چه نداد».

در این نوشتار تلاش داریم برای تبیین بهتر این جمله به مجموعه اقداماتی که در ماهای اخیر جهت ارتقاء رفاه عمومی و کاستن از مشکلات اساسی مردم صورت گرفته با عنوان خبر خوب بپردازیم و با تغییر زاویه دید و بیان برخی اثرات اقدامات ، هر چند اندک بخشی از فعالیت رسانه ای دشمنان مردم ایران را خنثی کنیم .

یکی از عمده دلایل اینکه معاندین، مردم و کشور ایران در سال‌های اخیر با هر بهانه‌ای شروع به سم پاشی علیه کشور می‌کنند بی‌تدبیری برخی مسئولان در طول سال‌های مختلف و کم کاری آنها در انجام وظایفشان است که نتیجه آن بروز مشکلات در حوزه‌های مختلف به خصوص مسائل اقتصادی ومعیشتی است؛ اما این همه ماجرا نیست و روی دیگر این سکه اتفاقات و عملکرد مثبت مسئولان در ماه‌ها و سال‌های اخیر است  که در زیر به پنج مورد از مهمترین اتفاقاتی که می‌توانست تولید خبر خوب کند و به تبع آن مردم را نسبت به آینده امیدوار سازد، می پردازیم اتفاقاتی که با کم کاری رسانه‌ای و همچنین تهاجم بی‌اندازه دشمنان به شکل معکوس نشان داده شد.

اولین خبر خوب این است که فوتی‌های کرونایی در کشور صفر شده است. درست حوالی همین روزها در سال گذشته، کشور بیش از چند هزار بیمار کرونایی روزانه روانه بیمارستان ها می‌شدند و بیش از چند صدنفر از هموطنان نیز جان خود را از دست می‌دادند، این مورد فارغ از تبعات اجتماعی زیادی که در افکار عمومی و روحیه مردم داشت باعث تعطیلی بسیاری از کسب کار ها شد که خود اثرات فراوان اقتصادی بر زندگی مردم می‌گذاشت؛ اما هم اکنون با برنامه‌ریزی مسئولان جهت واکسینه کردن مردم و سپس اقداماتی که در تولید و واردات آن انجام شد و البته همکاری و همراهی بسیار بالای مردم در زمان فعلی به جای رسیدیم که نه تنها آمار ابتلاها بسیار کاهش پیدا کرده، بلکه در برخی از روزها آمار فوتی‌ها نیز صفر شده است. این در حالی است که در بسیاری از  کشورهای به اصطلاح پیشرفته دنیا از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه هنوز آمار چند صد نفری از فوتی‌‎ها کرونا ارائه می‌شود.

از مهمترین اثرات این اقدام دولت، ضمن تغییر ذائقه مردم از نظر روحی و روانی، برگشت مردم به زندگی عادی و راه افتادن کسب و کار‌های تعطیل شده بود که خود باعث راه افتادن چرخه اقتصادی کشور می‌شود.

دومین خبر خوبی که می‌توان در حوزه اقتصادی از آن یاد کرد کاهش تورم ارث رسیده از دولت قبل در کشور بود که این تورم عواملی مختلفی داشت از جمله مهترین آن‌ها استقراض دولت از بانک مرکزی، خلق نقدینگی و همچنین کسری بودجه فزاینده است . اما مجموع اقداماتی که در دولت سیزدهم صورت پذیرفت 45 هزار میلیارد تومان استقراض از بانک مرکزی و همچنین 480 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت ، بدون چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی تسویه و به خزانه کشور بازگردانده شد. خودِ این امر باعث از بین بردن زمینه‌های ایجاد تورم و همچنین رونق اقتصادی در کشور می‌شود.

سومین خبر خوبی که می‌توان به عنوان اقدامات مؤثر انجام پذیرفته شده جهت بهبود شرایط اقتصادی مردم از آن یاد کرد مجموعه تحرکات انجام شده در سیاست خارجی جهت وصول مطالبات  ایران از کشورهایی که به بهانه‌های مختلف منابع مالی و اموال مردم ایران را بلوکه کرده‌اند و به بهانه تحریم و امضاء قرارداد FATF  در اختیار ایران نمی‌گذاشتند که این مهم هم با فعالیت‌های شبانه روزی انجام پذیرفته ، در نهایت منابع مردم ایران از کشورهایی مثل انگلستان، عراق و کره جنوبی آزاد شد که همین امر باعث تامین کسری ذخایر ارزی و همچنین تعدیل نظام عرضه و تقاضا و کنترل نرخ ارز و به تبع آن کنترل تورم ناشی از کمبود و جا به جایی قیمت ارز در کشور می‌شود.

چهارمین خبر خوبی که در روزها و ماه‌های اخیر باعث تزریق انرژی مثبت به بازارهای مالی–پولی و همچنین فراهم شدن زیرساخت‌های اقتصای در جهت رونق اقتصادی کشور شده است. تعامل بسیار سازنده دستگاه دیپلماسی کشور با عنوان " سیاست همسایگی و  رویکرد متوازن " در سیاست خارجی است که خود در واقع تامین کننده منافع ملی کشور خواهد بود.

از جمله مهترین اثرات اعمال این سیاست که پس از تحریم‌های ناجوانمردانه ایالات متحده علیه ایران و همچنین اعمال سیاست فشار حداکثری در جهت تضعیف و تحت فشار قراردادن مردم ایران انجام پذیرفت. میتوان به عضویت ایران در پیمان شانگهای و امضاء تفاهم نامه‌ها و قراردادهای راهبردی کوتاه و بلند مدت با کشورهایی نظیر چین، روسیه، عراق و کشورهای آسیای میانه اشاره کرد.

از جمله کمترین اثرات امضائ این قراددادها، رشد صادرات غیر نفتی، ایجاد بازارهای با ثبات برای فروش نفت و فرآورده‌های آن، سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی، راه اندازی کریدورهای تجاری راهبردی مثل شمال-جنوب و شرق-غرب و در نهایت کمک به بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم است .

پنجمین اتفاق خوب در ماه‌های اخیر را می‌توان برنامه‌ریزی و  اجرای طرح مردمی‌سازی و اصلاح یارانه‌ها بیان کرد که علی‌رغم تمام کاستی‌هایی که ممکن است در اجرای آن به وجود بیاید و باعث فشار اقتصادی کوتاه مدت به بخشی از دهک‌های پایینی جامعه شود؛ اما در بلند مدت با اجرای صحیح طرح و بازگشت عواید حاصله از آن ما شاهد کم شدن فاصله طبقاتی، افرایش قدرت خرید ، جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان و افراد سوء جو، جلوگیری از گسترش رانت در بخش دولتی و خصوصی ، از منابع و امکانات کشور می‌شویم .

در پایان باید متذکر شد که بیان چند نمونه از ده‌ها نمونه فعالیت انجام شده که جزء اصلی ترین وظایف دولت است به مثابه تأیید و یا پشتیبانی از شخص یا جریان خاص سیاسی نیست، بلکه در جهت تبیین مفهوم امید و انگیزه و همچنین تاکید به این بیان مقام معظم رهبری که «هر کسی مردم را از آینده نا امید کند برای دشمن دارد کار می‌کند؛ چه بداند ، چه نداد » است . چرا که دشمنان خارجی مردم ایران با بلندگوهای رسانه‌ای و همچنین پیاده نظام‌های داخلی آنان مدام در حال تزریق اخبار نا امید کننده و دارای یأس به افکار عمومی جامعه هستند ، بوده است .

اخبار مرتبط

اوکراین ؛ دروازه نظم جدید جهانی

ایران و عربستان اختلافات را دفن می کنند؟

وقتی همه خوابیم!

0 نظر

ارسال نظر

capcha