سعودی‌ها زندانیان سیاسی را مورد شکنجه و آزار جنسی قرار می‌دهند

سعودی‌ها زندانیان سیاسی را مورد شکنجه و آزار جنسی قرار می‌دهند

به گزارش سراج24؛ روزنامه «ایندیپندینت»، شامگاه جمعه، گزارش داد که گروهی از زندانیان سیاسی بازداشت‌ شده به علت مخالفت با دولت در عربستان سعودی، مورد تجاوز جنسی و وحشیگری محض در این کشور قرار گرفته‌اند.

این روزنامه با استناد به تحقیقات مؤسسه حقوق‌بشری «گرانت لیبرتی» فاش کرد که ۳۱۱ نفر در عربستان سعودی در دوره «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی زندانی عقیدتی-سیاسی هستند. پژوهشگران این مؤسسه تأکید کردند که ۵۳ زندانی مورد شکنجه و شش نفر دیگر مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند و ۱۴ نفر دیگر مجبور به اعتصاب غذا شده‌اند.

در این گزارش با اشار به اینکه ۱۱ فعال حوزه حقوق زنان و ۵۴ روزنامه‌نگار در عربستان سعودی تحت بازداشت هستند، آمده است یکی از زندانیان «عایده الغامدی» نام دارد که به علت درخواست پناهندگی پسرش زندانی شده و مورد شکنجه قرار گرفته است.

این مؤسسه حقوق‌بشری ضمن درخواست از عربستان سعودی برای آزادی افراد بی‌گناهی که در این کشور ناپدید شده‌اند و مورد محاکمه صوری قرار گرفته‌اند، اعلام کرد: «بدرفتاری با مادر مسنی مانند عاید الغامدی به دلیل درخواست پناهندگی فرزندش قطعا در هر ملتی نفرت‌انگیز و اشتباه است.»

«عبدالله الغامدی» پسر خانم الغامدی و فعال سیاسی حقوق بشری می‌گوید پس از آنکه به علت کارزارش علیه سیاست‌های مستبدانه در عربستان تهدید شد، از این کشور فرار کرد. الغامدی در ادامه افزود که مادر او و دو تن دیگر از برادرانش پس از خروج او از کشور بازداشت شده‌اند نه به این علت که مرتکب جرم شده باشند، بلکه به دلیل فعالیت سیاسی پسرشان.

وی همچنین بیان کرد: «بیش از سه سال است که خانواده سلطنتی مادر شصت و پنج ساله من و برادر کوچکم را بازداشت کرده‌اند.. آن‌ها را به سلول انفرادی برده‌اند و با خاموش کردن سیگار روی بدنشان و با ضرب و شلاق زدنشان، آن‌ها را شکنجه‌ کرده‌اند.»

طبق گفته الغامدی،‌ مادرش بیش از یک سال در زندان مرکزی «ذهبان» در جده تحت بازداشت قرار داشته و پس از آن به زندان «مباحث» در دمام منتقل شده است.

الغامدی می‌گوید: «محمد بن سلمان و خانواده سلطنتی سعودی، او را (مادرش را) به عنوان گروگان بازداشت کرده‌اند و از من می‌خواهند که برای شکنجه و مرگ قریب‌الوقوع بازگردم تا صدای امثال من را که از مساوات و عدالت در جامعه دفاع می‌کنند، خاموش کنند.»

این گزارش در حالی منتشر شده است که پایگاه خبری «سعودی‌لیکس» پیشتر گزارش داده بود که عربستان سعودی، دست به برگزاری دادگاه‌های مخفیانه برای محاکمه زندانیان عقیدتی در این کشور زده است. 

این وبگاه خبری به نقل از سازمان حقوق‌بشری «سند» خبر داده بود که زندانیان عقیدتی در عربستان، با حکم‌های خودسرانه و ناعادلانه روبرو هستند. طبق این گزارش، این حکم‌ها بر اساس اعترافاتی از این زندانیان صادر شد که تحت فشار شکنجه، مجبور به اعتراف به آن شدند.

این سازمان همچنین تأکید کرده بود مسئولان عربستان با برگزاری دادگاه‌های مخفی و بدرفتاری با زندانیان عقیدتی، دست به نقض قوانین داخلی، بین‌المللی و معاهداتی می‌زنند که اصل عدالت را از طریق شفافیت در بازداشت و محاکمه افراد بازداشتی برقرار می‌کند.

سازمان حقوق بشری سند در ادامه گزارش خود خطاب به مسئولان سعودی گفته بود که عربستان سعودی باید در سیاست‌های ظالمانه خود در برخورد با زندانیان عقیدتی در این کشور، بازنگری کنند و به احترام قانون، عدالت و حقوق بشر، پرونده این افراد را ببندند. 

اخبار مرتبط

مذاکرات با ایران مثبت است

حمله سایبری به عربستان و از دسترس خارج شدن سایت‌های دولتی این کشور

حمله سایبری، سایت های دولتی عربستان سعودی را از کار انداخت

0 نظر

ارسال نظر

capcha