برداشت ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در سال ۱۴۰۰

برداشت ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در سال ۱۴۰۰

به گزارش سراج24؛ سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران با اشاره به اینکه هفتم تیرماه سالروز شهادت شهید بهشتی است، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در ترسیم زندگی شهید بهشتی فرمودند زندگی شهید بهشتی برای این بود که با تفکر اصولی اسلامی بتواند مبارزه را از آغاز تا پیروزی، هدایت و بعد از پیروزی بنای نوین جامعه را پی‌ریزی کند.

فاطمی‌امین با بیان اینکه این عصاره زندگی شهید بهشتی است، گفت: یک دوران، دوران مبارزه بود و دوره دیگر دوره سازندگی و پی‌ریزی تمدن نوین اسلامی است که امیدوارم توفیق داشته باشیم تا در سایه امنیت، قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی بتوانیم پایبند به این مسائل باشیم.

وزیر صمت با اشاره به یکم تیر ماه روز اصناف، گفت: حضرت امام در مورد اصناف تعبیری دارند و معتقدند که اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی است. اصناف قبل از انقلاب و در حین پیروزی انقلاب کمک‌های فراوانی داشتند و در موقعیت‌های مختلف شاهد بودیم که اصناف در میدان بودند و به وضعیت اقتصادی کشور کمک زیادی کرده‌اند.

فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: دهم تیرماه هم به عنوان روز صنعت و معدن نامگذاری شده که برای این دهه به عنوان دهه تولید و تجارت برنامه‌هایی داریم و اقدامات حوزه صنعت و معدن منتشر خواهد شد.

برداشت ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در سال 

 وی به دستاوردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم در این زمینه مربوط به حوزه معدن است که رهبر معظم انقلاب همیشه تاکید زیادی به این حوزه داشته‌اند، چراکه یکی از نقاط آغاز چرخه تولید حوزه معدن است.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در حوزه شناسایی ذخایر معدنی عقب هستیم و از مهرماه سال گذشته شناسایی ذخایر معدنی را به دقت در همه نقاط امیدبخش کشور یعنی از خراسان جنوبی تا کردستان، سیستان و بلوچستان و سایر مناطق انجام دادیم، اظهار داشت: پارسال ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی برداشت کردیم اما کمتر از یک درصد به صورت خام صادر شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۹۹ درصد از استخراجی که از معادن انجام شد در چرخه تولید مورد استفاده قرار گرفت و به جرأت می‌توان گفت صادرات مواد معدنی بسیار کم و در حد یک درصد بوده است که می‌توان از آن به عنوان افتخاری بزرگ یاد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعتقاد بر اینکه اتفاقات بسیار خوبی در حوزه صادرات رخ داده است، گفت: افزایش صادرات در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۴۰ درصد بود، همچنین در بهار ۱۴۰۱ نسبت به بهار ۱۴۰۰ هم حدود ۴۰ درصد افزایش صادرات صورت گرفت.

وی ادامه داد: به طور متوسط از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون هر هفته حداقل یک هیات خارجی وارد کشور شده است.

فاطمی‌امین گفت: آغاز ارتباط بین استان‌های کشورهای دیگر و نیز استان‌های مربوط به ایران اقدام جدیدی است که برای تعمیق بخشیدن صادرات و نیز تقویت تجارت خارجی در دستور کار قرار گرفته است.

کاهش ۷۰ درصدی خودروهای کف پارکینگ

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سه ماه نخست سال جاری تعداد ۲۴۶ هزار خودرو تحویل داده شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۳۶ درصدی همراه شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد خودروهای کف ۱۷۰ هزار دستگاه بود، ادامه داد: در پایان خرداد سال جاری ۴۲ هزار دستگاه خودرو شد، نسبت به ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو در مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته است که تولید هم به همین میزان افزایش خوبی داشته است.

وی در ادامه به قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی را نسبت به این موضوع داشته‌اند که در وزارت صنعت معدن و تجارت بخشی از کار را برعهده گرفته‌ایم و مدیریت کلان مربوط به موضوع قاچاق بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

فاطمی امین ادامه داد: بخش‌های مرتبط به حوزه صمت، پنج محور لوازم یدکی خودرو، لوازم خانگی و در مراحل بعد، دخانیات، پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی است که قدم‌های مهمی برداشته شده است.

به گفته وزیر صمت، در دو حوزه لوازم یدکی خودرو و لوازم خانگی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است که گزارش آن را ارائه خواهیم کرد.

وی به موضوع تورم و گرانی اشاره کرد و افزود: بخشی از عوامل تورم مربوط به داخل کشور و برخی دیگر وابسته به بیرون کشور است که عوامل جهانی و بیرونی به چهار دسته تقسیم خواهند شد.

فاطمی امین ادامه داد: افزایش قیمت‌های جهانی نخستین عامل بیرونی است. برای مثال روغن از هر تن ۱۴۰۰ دلار به ۲ هزار دلار رسید، پنبه از کیلویی دو دلار به بیش از سه دلار افزایش یافت، بر این اساس در ۴-۵ ماه گذشته افزایش شدیدی را در مواد اولیه تجربه کردیم.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه بر افزایش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی هزینه حمل و نقل تاکید کرد و اظهار داشت: بسیاری از تولیدکنندگان خارجی دیگر کالا را به صورت اعتباری تحویل نمی‌دهند، بلکه به دنبال فروش نقدی هستند و گاهی پیش پرداخت دریافت می‌کنند که این مساله مشکل زا است.

وی به ایجاد ممنوعیت‌های صادراتی اشاره کرد و گفت: آشفتگی ایجاد شده در بازار جهانی نه تنها باعث جلوگیری از خرید اعتباری شده است بلکه در بسیاری از موارد ممنوعیت‌های صادراتی را هم اعلام کرده‌اند.

فاطمی امین اظهار داشت: این عوامل خارجی به علاوه اصلاحاتی را که لازم بود تا در داخل کشور و در حوزه ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام دهیم باعث شد تا زمینه ایجاد آشفتگی در بازار فراهم شود.

وزیر صمت به اقدامات انجام شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد مرجع قیمتی از جمله اقداماتی است که انجام شده و بخشی را در سایت ۱۲۴.ir به عنوان مرجع قیمت محصول ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه تا امروز حدود ۱۰ هزار قلم در این سامانه درج شده و قیمت آن مشخص شده است، اظهار داشت: فروش کالا با نرخ بالاتر از این قیمت‌ها تخلف است که با گزارش مردم و نیز بررسی بازرسان کشف می‌شود.

فاطمی امین ادامه داد: به تدریج مرجع قیمتی افزایش پیدا می‌کند تا شاهد این اتفاق نباشیم که بدون اطلاع دولت و هماهنگی و مجوز افزایش قیمتی صورت بگیرد و کار از دست خارج شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اکنون در ذهن بسیاری از افراد سوالی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه چرا این دستاوردها و موفقیت‌ها در زندگی مردم مشاهده نشده است؟

وی گفت: در این زمینه باید ساختمانی را در نظر گرفت که سیستم سامانه سرمایشی آن دچار نقص و مشکل بوده و پنجره‌ها شکسته شده است، زمانی که هوا متعادل است در داخل ساختمان مشکلی وجود ندارد اما اگر رو به سرما برود و شاهد بارش برف و باران بودیم به دلیل عدم وجود عایق بندی پنجره‌ها و وجود مشکل در سیستم سرمایشی، داخل منزل دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

فاطمی امین اظهار داشت: در این زمان نمی‌توان اعلام کرد که بدون سر پناه هستیم یا در داخل منزل دارای آسایش هستیم، اقتصاد کشور طبق صحبت‌های رهبر معظم انقلاب نیازمند استحکام ساخت درونی است که اقتصاد مقاومتی به همین معنا است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اگر شرایط عادی بود، قیمت‌های جهانی با افزایش همراه نمی‌شد در این زمان دیگر شاهد ایجاد تورم شدید در اقتصاد کشور نبودیم اما اگر قیمت جهانی افزایش یافت و این مساله منجر به روند صعودی تورم شد این مساله نشان می‌دهد که اقتصاد مقاومتی اجرایی نشده است.

وی به وجود ظرفیت‌های بالا در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: اقتصاد ایران در برخی از موارد دچار نقص‌هایی است، باید به سمت اقتصاد مقاومتی پیش رویم بدین معنا که باید نقص‌های ساختار اقتصاد کلان را برطرف کنیم تا وضعیت کشور با مشکلات ایجاد شده در داخل و خارج کشور بهم نریزد.

ایجاد اصلاحات در ساختار اقتصادی کشور

فاطمی امین با اشاره به اینکه اکنون در حال طی کردن همین راه هستیم، افزود: به عبارتی دولت علاوه بر اینکه باید زندگی روزمره مردم را مدیریت و زمینه تنظیم بازار فراهم کند، باید به اصلاح ساختار هم توجه داشته باشد؛ در غیر این صورت مسایل و مشکلات دوباره اوج خواهند گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هر سه ماه یک بار گزارشی را با عنوان تحول در وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر می‌کنیم.

وی گفت: علاوه بر اینکه به دنبال این هستیم تا مسایل روزمره کاهش پیدا کند، کار اصلی ما این است که اصلاحاتی را در ساختار اقتصادی کشور ایجاد کنیم تا از این طریق مسایل به صورت ریشه‌ای و اساسی برطرف شوند.

فاطمی امین با بیان اینکه یکی از این محورها کاهش فساد و رانت است که کم هزینه نخواهد بود، ادامه داد: در گزارش مشاهده می‌شود اقداماتی زیادی برای اصلاح تولید، تجارت، معدن، بازار در حال اتفاق است که منافعی را جابجا می‌کند و باعث ایجاد برخی از مقاومت‌ها خواهد شد.

اخبار مرتبط

پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی برای حمایت از بخش تولید انجام می‌شود

وزیر صمت: تغییر سازوکارها نفع عده‌ای را بهم می‌زند

خودرو گران نمی شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha