انتقاد امام‌ جمعه بویین و میاندشت از قطعی برق چاه‌‌های کشاورزان در این منطقه

انتقاد امام‌ جمعه بویین و میاندشت از قطعی برق چاه‌‌های کشاورزان در این منطقه

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام حسن اسکندری امام‌جمعه بویین و میاندشت استان اصفهان به مشکلات ناشی از خاموشی برق چاه‌های آب کشاورزی این منطقه اشاره کرد و از مسئولان خواست که برای رفع این مشکل وارد عمل شوند و نگذارند که مردم بیش از این رنج و سختی را متحمل شوند.

وی با اشاره به بی‌عدالتی در اجرای قوانین توسط برخی مدیران استان، گفت: خاموشی برق چاه‌های آب کشاورزی شهرستان موجب نارضایتی مردم منطقه شده است، این درحالی است که شغل اکثریت مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است و تنها پنج ماه از آب چاه‌ها استفاده می‌کنند، اما در همین مدت اندک هم آب کشاورزی در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد تا بتوانند مزارع خود را از آب سیراب کنند و محصولات خوبی داشته باشند.

حجت‌الاسلام اسکندری خاطرنشان کرد: این شهر اقلیم کوهستانی دارد که روزهای گرم آن بسیار کم و زمستان آن بیشتر است. این شهرستان از آب و هوای کوهستانی برخوردار است و میانگین بارش سالانه در شهر حدود ۴۰۰ میلیمتر به صورت برف و باران است، حداقل و حداکثر دما بین ۳۴- و ۳۴+ درجه سانتیگراد است. تنوع فصول و همچنین آب‌وهوای کوهستانی بویین میاندشت باعث شده، تا کشاورزان مشکلات زیادی را تجربه کنند.

امام‌جمعه بویین میاندشت افزود: مسئولان باید مصرف برق چاه آب کشاورزی شهرستان بویین میاندشت را نسبت به شهرهای دیگر استان بسنجند. مدیریت برق منطقه اعتراض کشاورزان را به مدیریت برق استان اعلام کند. آیا امروز باید تنها برای مردم شهرستان بویین میاندشت فقط قوانین خاموشی چاه‌های آب کشاورزی اجرا ‌شود؟

وی با بیان اینکه مردم بویین میاندشت هرگز کشاورزی خود را تعطیل نخواهند کرد، یادآور شد: خاموشی 5 ساعته برق کشاورزان، آن‌ها را بسیار متضرر می‌کند، مگر این‌ها برای کار فردی و شخصی برق مصرف می‌کنند که اینگونه برخورد می‌شود؟ کشاورزی یک شغل عام‌المنفعه است که همه مردم از آن استفاده می‌کنند، بنابراین قطعی برق به همه مردم آسیب می‌رساند.

حجت‌الاسلام اسکندری با بیان اینکه بویین میاندشت، جزو شهرستان‌های محروم استان اصفهان است، تأکید کرد: با این وضعیت کشاورزان به شدت نگران تأمین برق مزارع خود در بهار و تابستان هستند، تابستان امسال در اتفاقی بی سابقه، برق چاه‌های کشاورزی روزانه 5 ساعت خاموش می‌شود، که این ضرر جبران ناپذیر است. با این شرایط تولید محصولات کشاورزی با چالش مواجه و خسارات سنگینی به کشاورزان وارد می‌شود.

وی تخریب چاه‌ها، سوختن پمپ و تجهیزات برقی چاه، هدر رفت آب، کاهش راندمان و بهره‌وری آب و بیکار شدن کارگران بخش کشاورزی را از جمله عواقب قطعی برق اعلام کرد و گفت: به دلیل نوسان ایستابی آب چاه و ریزش بدنه چاه عمر چاه‌های کشاورزی کم می‌شود ضمن اینکه هزینه حفر و تجهیز یک چاه نیمه عمیق، ۵۰۰ میلیون تومان و یک چاه عمیق یک میلیارد تومان است، بنابراین قطع برق احتمال سوختن پمپ چاه را افزایش می‌دهد و هر بار سوختن پمپ حدود ۴٠ میلیون خسارت به کشاورزان وارد می‌کند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha