کارتخوان‌ هوشمند در خرید نان تغییری ایجاد می‌کند؟

کارتخوان‌ هوشمند در خرید نان تغییری ایجاد می‌کند؟

به گزارش سراج24؛ همزمان با تغییر سیاست دولت در پرداخت یارانه‌ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان را مطرح و اجرا کرد.

این طرح ابتدا در استان زنجان به صورت آزمایشی اجرا شد و سپس به استان‌های قم، گلستان، فارس، کرمان و ... رسید.

اکنون نیز، استانداری تهران امروز اعلام کرد که مرحله اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در استان تهران آغاز شده است.

طبق گفته معاون اقتصادی استانداری تهران، در مرحله نخست اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در سطح نانوایی‌های استان تهران، ۶۸۰۰ دستگاه کارتخوان آماده شده و تحویل داده خواهد شد.

در این زمینه، محمد جلال - مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح هوشمندسازی توزیع نان اظهار کرد: فعلا روند اجرای این طرح فقط شامل نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌هاست و تغییری در قیمت و روند فروش نان برای مردم ایجاد نخواهد شد. فروش کیلویی نان از موضوع هوشمندسازی یارانه آرد و نان متفاوت است. البته، ممکن است که در آینده این دو طرح ترکیب شوند.

فروش کیلویی نان ایده محوری دولت نیست

وی افزود: ایده فروش کیلویی نان در رابطه با برخورد با کم فروشی نانواهاست که از سوی وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده است و فعلا ایده محوری دولت نیست. با نصب کارتخوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها، عملکرد نانوایان در فروش نان به مردم به صورت سیستمی سنجیده می‌شود و داده‌های مربوط به این موضوع ثبت می‌شود.

مشاور خاندوزی با بیان اینکه فاز بعدی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان به نظام آرد یارانه‌ای و عملکرد نانوایان مرتبط می‌شود، ادامه داد: با اجرای این طرح عملکرد نانوایان در تعداد نانی که فروخته‌اند، سنجیده می‌شود. این بررسی و سنجش اینگونه است که هزینه تبدیل آرد به نان و ما به التفاوت آن برای نانوا لحاظ خواهد شد. پیش از این، عملکرد نانوایان اینگونه بود که آرد ارزان دریافت می‌کردند اما محاسبات و نظارتی بر خروجی عملکرد نانوایی‌ها وجود نداشت.

جلال با بیان اینکه با نصب کارتخوان‌های هوشمند عملیات تولید نانوایی‌ها نیز قابلیت اندازه‌گیری پیدا می‌کند، گفت: در پی اجرای این طرح، ورودی نانوا به صورت آرد و خروجی آن در قالب فروش نان به مردم مرتبط و متناسب‌سازی می‌شود. این طرح سازوکار مالی نیز دارد که بعد از استقرار کامل کارتخوان‌های هوشمند در آینده مطرح خواهد شد.

روند خرید نان برای مردم تغییر نمی‌کند

وی افزود: با نصب کارتخوان‌های هوشمند، خرید نان برای مردم تغییری نمی‌کند و به جای ورود مبلغ، تعداد نان خریداری شده در این کارتخوان‌ها وارد می‌شود و مبلغ نان به صورت سیستمی اعمال می‌شود تا اعمال قیمت‌های سلیقه‌ای از سوی نانوایان از بین برود و مدیریت قیمت نیز صورت بگیرد.

مشاور وزیر در پایان خاطرنشان کرد: مبنای عمل نانوایان نیز همین مبلغ فعلی نان است و در صورت تغییر قیمت نان نیز، مبلغ موردنظر را استانداری با تایید سازمان حمایت در شهر تهران و سایر شهرها نهایی می‌کند و به صورت خودکار روی ساختار کارتخوان‌های هوشمند اعمال می‌شود.

اخبار مرتبط

مبالغی برای معلمان مشمول رتبه‌بندی به زودی واریز می‌شود

چرا سزارین خطرناک است؟

تحویل جام سومی رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ به نماینده کشتی ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha