کاهش 4.1 درصدی تورم نقطه به نقطه

کاهش 4.1 درصدی تورم نقطه به نقطه

به گزارش سراج24؛ به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت و متوسط قیمت نهاده های ساختمانی شهر تهران فصل زمستان ١٤٠٠ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) منتشر شد.

در زمستان ١٤٠٠ تورم فصلی، معادل ٣,٠ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢.٨ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

شاخص کل

در فصل زمستان١٤٠٠ شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١٢٢٢,٥ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (١١٨٦.٣)، ٣.٠ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم فصلی

در زمستان ١٤٠٠ تورم فصلی، معادل ٣,٠ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢.٨ درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از تورم فصلی، درصد تغییر عدد شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به عدد شاخص در فصل قبل می باشد.

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « تأسیسات برقی » با ١٣,٦ درصد و کمترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی « آهن آلات، میلگرد و پرفیل درب و پنجره » با ١.٢ درصد می­باشد. بیشترین کاهش نیز مربوط به گروه‌ اجرایی« سیمان،بتن،شن و ماسه»  با ١.٣- درصد بوده است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در زمستان ١٤٠٠ تورم نقطه به نقطه معادل ٣٥,٥ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ( ٣٩.٦درصد) ٤.١ واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از تورم نقطه ای، درصد تغییر شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به شاخص قیمت فصل مشابه سال قبل می­باشد.

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی، گروه « شیشه» با ٦٩,٠ درصد بیشترین تورم و گروه اجرایی « ایزوگام وقیرگونی و آسفالت» با ٢٧.٢ درصد،  کمترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

کاهش تورم سالانه

در زمستان ١٤٠٠ تورم سالانه، معادل ٥٥,٣ درصد بوده است که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (٦٩.٩ درصد) ١٤.٦ واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از تورم سالانه، درصد تغییر متوسط شاخص قیمت چهار فصل منتهی به فصل مورد نظر،  نسبت به همین اطلاع در سال قبل می­باشد.

در این فصل در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم مربوط به گروه اجرایی« شیشه » با ٨٥,٤ درصد و کمترین تورم با ٣٦.٨ درصد متعلق به گروه    « خدمات » بوده است.

خلاصه نتایج متوسط قیمت آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی زمستان ١٤٠٠:

طرح آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی از سال ١٣٦٥ به‌صورت شش‌ماهه در سطح شهر تهران توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود. از تابستان ١٤٠٠ این طرح بصورت فصلی اجرا می‌­شود. دراین آمارگیری، اطلاعات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی با مراجعه به تولیدکنندگان یا عمده‌فروشان مصالح ساختمانی و با استفاده از تبلت، جمع‌‏آوری می‏‌شود.

برای مشاهده اطلاعات تفصیلی به فایل پیوست + قیمت مصالح قیمت مصالح  + مراجعه کنید.

نتایج تفصیلی این طرح به زودی در درگاه ملی آمار به آدرس www.amar.org.ir  در بخش داده‌ها و اطلاعات آماری / ساختمان و مسکن/ قیمت و اجاره مصالح، ماشین آلات و دستمزد/ نشریات، قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

چرا‌ تورم در دولت سیزدهم کاهش یافت‌ ؟!

عدالت منطقه‌ای از برنامه های دولت است

کاهش بی‌سابقه‌ نرخ تورم ماهانه در تیرماه/ تورم نقطه‌به‌نقطه هم نزولی می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha