کارشناس مسائل دینی:

آثاری همچون تئاتر مبتذل مخاطب مصداق بارز اشاعه فحشاء است

آثاری همچون تئاتر مبتذل مخاطب مصداق بارز اشاعه فحشاء است

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام محمدحسن خیرآبادی کارشناس فرهنگی و مذهبی در گفت و گو با خبر24 درباره نمایشی با عنوان «مخاطب» که این روزها در تهران رو پرده رفته و همه هنجارهای اخلاقی را زیر سوال برده و لگدمال کرده است اظهارداشت: در آموزهای دینی و اسلامی اِشاعه فَحْشاء گفتار و کرداری که موجب ترویج و یا کمک به انتشار گناهان کبیره در بین مؤمنان شود را می گویند، هر چند که در برخی موارد قصد انتشار در کار نبوده اما نتیجه‌ای که می‌دهد همان باشد.

وی با اشاره یه محتوای این نمایش هنجار شکنانه با موضوع ترویج زنای محارم خاطرنشان کرد:  قرآن کریم این عمل را به شدت نکوهش کرده و برای آن وعده عذابی دردناک در دنیا و آخرت داده است.

وی ادامه داد: در روایات، اشاعه کننده فحشاء همچون انجام دهنده آن معرفی شده و ایستادن بر تلی از آتش و بیرون شدن از ولایت الهی و شیوع بیماری‌هایی که در پیشینیان نبوده را از پیامدهای آن بیان کرده است. 

این کارشناس مسائل دینی و مذهبی  ادامه داد: همچنین در این روایات برای اشاعه فحشاء زمینه‌هایی چون ترک امر به معروف و نهی از منکر و افشاء اسرار مؤمنان ذکر شده است.

خیرآبادی همچنین یادآور شد : در فقه و حقوق اسلامی نیز این مسئله تاکید شده است که تجسس در زندگی دیگران و افشای جرم‌ آنان اگر گفتن‌اش مصلحتی نداشته باشد از مصادیق اشاعه فحشا محسوب می‌شود و چنین کاری بدون مجوز شرعی حرام و مرتکب آن مستحق عقوبت است.

این کارشناس مسائل فرهنگی و مذهبی درباره آثار اجتماعی اشاعه فحشاء گفت: از بین رفتن قبح و عفت و در نتیجه گسترش بی بند و باری و به فساد کشاندن جامعه خصوصا جوانان و نوجوانان از آثار اشاعه فحشاء محسوب می شود که ترویج آن توسط آثار مبتذل و نازل و  کم ارزش به اصطلاح فرهنگی و هنری ذهن جامعه را درگیر می کند.

وی افزود: نتیجه اشاعه فحشا از بین رفتن بنیان و اساس خانواده و امنیت روانی بوده و جامعه را دچار مشکلات انبوه فرهنگی و اجتماعی می کند.

اخبار مرتبط

آثاری همچون تئاتر مخاطب تقلید از فرهنگ منحط غرب است/ مهم ترین شاخصه دوره پست مدرنیسم اباحه گری است

بررسی نمایش مخاطب در کمیسیون فرهنگی مجلس با حضور مسئولان ارشاد/ تقدیر از مطالبه گری مردم و رسانه ها برای برخورد با تئاتر غیر اخلاقی

تئاتر "مخاطب" نتیجه ولنگاری فرهنگی است/ وزیر ارشاد خود را به دولت رییسی برساند

0 نظر

ارسال نظر

capcha