اعطای شیلات کارت با نرخ 12 درصد به تولیدکنندگان صنعت آبزی پروری کشور

اعطای شیلات کارت با نرخ 12 درصد به تولیدکنندگان صنعت آبزی پروری کشور

به گزارش سراج24؛ سید حسین حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری روز گذشته 28 خردادماه که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، در رابطه با اعطای شیلات کارت به تولیدکنندگان و آبزی پروران اظهار کرد: به منظور ایجاد سرمایه در گردش و  در امتداد طرح دامدار کارت، شیلات کارت با سقف 200 میلیون تومان، با نرخ 12 درصد و بازپرداخت یک ساله برای تولیدکنندگان این صنعت در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تسهیلات 15 درصد تا سقف 800 میلیون تومان و 18 درصد نامحدود برای مزارع پرورش بزرگ و بسیار بزرگ هم در نظر گرفته شده است.

حسینی با بیان اینکه ذخایر را به چند دسته ذخایر تحت فشار، ذخایر پایدار و ذخایز برداشت نشده و کمتر برداشت شده تقسیم کرده ایم، تصریح کرد: برای افزایش صید آبزیان صید از ذخایر برداشت نشده عمیق را در دستور کار داریم که در این زمینه از تکنولوژی لازم هم برخوردار هستیم.

رئیس سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: ۷۰۰ هزار تن در حوزه صید و صیادی تولید داریم و حرکت به سمت ذخایر برداشت نشده و کمتر برداشت شده و ایجاد تکنولوژی‌های نوین در صید ماهی‌های مرکب از جمله فانوس‌ ماهی‌ها و... این عدد را در افق ۱۴۰۴ به یک میلیون و ۶۰ هزار تن خواهد رساند.

وی ادامه داد: استفاده از ذخایر عمیق آبزیان مشترک با کشورهای همسایه در دریای عمان تا به امروز مورد غفلت قرار گرفته بود که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه آبزی پروری علاوه بر بهره وری و افزایش تولید در شرایط موجود، ۵۵۳ هزار تن تولید در حوزه آب‌های شیرین و ۵۸ هزار تن میگو در آب‌های شور و لب شور داریم. برای اینکه بتوانیم به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید برسیم باید به سمت آبزی پروری در دریا و استفاده از ظرفیت زیستی کشور یعنی سواحل  حرکت کنیم.

وی در رابطه با خوداتکایی در تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلا عنوان کرد: برنامه ریزی شده است که تا افق 1404 بتوانیم 93 درصد از نیاز خود را در داخل کشور تولید کنیم.

حسینی در زمینه صادرات آبزیان گفت: سال گذشته با ۱۹ درصد رشد به ۱۶۶ هزار تن صادرات معادل ۵۵۴ میلیون دلار رسیدیم که در افق ۱۴۰۴ قصد داریم تا ۶۶۰ هزار تن صادرات را افزایش دهیم که حدود ۲.۴ میلیارد دلار ارزش آن‌ خواهد بود و می‌تواند در بحث ارزآوری برای کشور هم موثر واقع شود.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت آبزیان بعد از مردمی سازی یارانه ها گفت: با وجود اینکه بخش آبزیان جزو کالاهای اساسی قرار نداشته و برای تنظیم بازار آنها دولت دخالتی ندارد اما با این وجود شیلات به دنبال حمایت از تولیدکنندگان این بخش است.

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: در شرایطی که سایر محصولات پروتئینی تسهیلات و ارز ترجیحی دریافت نمی‌کنند، شرایط رقابت برای تولیدات شیلاتی بهبود یافته است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته برای توسعه سواحل مکران گفت: کمیته اختصاصی برای توسعه شیلاتی سواحل مکران تشکیل شده  که برنامه‌های خوبی در این زمینه دارد.

حسینی در پایان عنوان کرد: سرانه مصرف آبزیان در کشور سالانه ۱۳ کیلوگرم است، متوسط سرانه مصرف آبزیان در دنیا ۲۰ کیلوگرم است که در افق ۱۴۰۴ قصد داریم سرانه مصرف را به این عدد برسانیم.

اخبار مرتبط

اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای توسعه شیلات در استان هرمزگان

ایران از جایگاه مناسبی در تولید محصولات شیلاتی برخوردار است

سرنوشت نفتکش ایرانی؛ انفجار یا غرق شدن؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha