حاج‌علی اکبری:

جامعه باید به تقوای رسانه‌ای مجهز شود

جامعه باید به تقوای رسانه‌ای مجهز شود

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:‌ یکی از مصادیق ویژه تقوا، تقوای تبیُین در برابر اخبار است تا مردم درباره آنها بررسی تأمل و درنگ داشته باشند.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین ویژگی های جامعه و امت اسلامی شایعه ناپذیری است، گفت: در برابر جریان شایع ساز دشمنان اسلام داشتن روحیه تبیین و عمل به این فرمان حیات بخش پروردگار متعال همیشه پیش برنده و حفظ کننده است به ویژه در زمانه ما که عصر اطلاعات و فناوری‌های نوین است که انبوه اطلاعات بی حد و مرز بر سر مردم می بارد. 

امام جمعه موقت تهران فضای مجازی را حقیقت زمانه دانست و گفت: در این فضا هر روز ارتباط مردم و انسان زمان ما با این فضا بیشتر و بیشتر می‌شود و زیست بشر معاصر کاملا تحت تاثیر این محیط قرار گرفته است، منافع بیشمار و آسیب‌های پر شمار دارد. این فضا فرصت‌های تازه‌ای را برای اغواگری و وسوسه شیاطین فراهم می‌کند که در چنین موقعیتی انسان و جامعه مومن باید به تقوای رسانه‌ای مجهز شوند  و برای استفاده از منافع این محیط  و در امان ماندن از آسیب‌ها راهی جز تبیُین ندارد. 

وی با بیان اینکه زمینه ساز و بستر اصلی جهاد تبیین هم فرهنگ عمومی تبیین است، گفت: زودباوری، ساده انگاری، شتابزدگی و تعجیل در قضاوت،خودآگاه و خود عالم پنداری همه زمینه های خطرناکی است که هم جامعه را در برابر مخاطرات اخلاقی و امنیتی قرار می دهد و هم فرد مومن را گرفتار آسیب‌های زیادی می‌کند. در برابر عناوین پر طمطراق، یک قطعه فیلم و عکس،فراوانی یک خبر، دلباختگی لحظه‌ای در برابر پیام ها و قضاوت سریع باعث می‌شود افراد ساده انگار و ظاهربین خود به پل اطلاعاتی برای نقل و اشاعه آن چه که شیاطین و دشمنان می خواهند تبدیل شوند.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری گفت: در این موقیعت است که فرمان پروردگار متعال جامعه مومنان را مخاطب قرار داده و به آنها هشدار می‌دهد که به دست خود، خود را گرفتار ندامت‌ها و پشیمانی‌ها نکنند. اگر ملاحظه می‌کنید که سبک زندگی آسیب دیده و ولنگاری و بی‌پروایی جامعه شما را در پی بر گرفته، اختلاف و درگیری و آشوب در شما رخنه کرده و بازار بدعت‌ها و فرقه‌سازی‌های گرم شده است به این آیات خداوند رجوع کنید. 

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: آنچه خداوند متعال برای جامعه مومن می‌پسندد، مواجهه عاقلانه، آگاهانه، متعهدانه و هوشمندانه با اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌های و مطالب است که این فرمان تبیُین است. در آیات مختلف قرآن جامعه مومنان در رویارویی‌ها و میادین جنگ، به بررسی دعوت شدند. در حوزه افکار عمومی و فضای رسانه‌ای به ویژه وقتی منبع خبری منبع ناشناس و ناامن باشد، خبر نیازمند کالبدشکافی، بررسی و شفاف سازی و تأنی تا روشن شدن مسئله است مخصوصاً اگر خبر مهم باشد. اهمیت یک خبر به تاثیری که در سرنوشت یک فرد یک خانواده و جامعه دارد؛ مشخص می‌شود و برهمین اساس نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری است.

وی تصریح کرد: احتیاط این است که حتی با خبری که از منابع امن منشر شود، هم باید با درنگ برخورد کرد و اگر از شبکه‌ها معاند، فاسق و معاند باشد به فرموده قرآن باید ابتدا از قضاوت، انتشار و اشاعه آن خودداری کند به ویژه زمانی که موضوع آبروی افراد یا مصالح نظام اسلامی است. درباره خبرهای منتشر شده اگر تخصصی دارید بررسی کامل انجام دهید و در صورتی که خبر درباره موضوعات سرنوشت ساز است باید به ولی امر مسلمین ارجاع داده شود. 
حاج علی اکبری با ابزار خرسندی از آغاز دوباره سفر حج، اشاره به آیات حج در قرآن کریم خطاب به حاجیان گفت: آیات آمده فقط مختص حاجیان نیست و از نگاه قرآن کریم بهترین توشه هر انسان، از زندگی این جهان تقوای الهی است؛ اینکه قلب انسان به نور تقوا منور شود. 
خطیب نماز جمعه تهران با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مصطفی چمران در آستانه روز شهادت وی، گفت: شهادت این مرد آسمانی هم به تعبیر امام (ره) انسان‌ساز بوده است.  آنچه در پیام امام به مناسبت جهادسازندگی مطرح شده است، بخشی از همان نرم‌افزاری است که رهبر معظم انقلاب برای ادامه حیات امت اسلامی به آن اشاره کردند. امام این حرکت را جهاد خدمت و ساخت کشور دانستند که امیدواریم ادامه پیدا کند. 
خطیب موقت نماز جمعه تهران با قدردانی صمیمانه از فرماندهی انتظامی مقتدر و مهربان تهران به دلیل سرعت عمل در شناسایی و بازداشت سارقان صندوق امانات؛ تصذیح کرد: امیدواریم با اقدامات پیگیرانه شاهد اتفاقات تلخ اینچنین نباشیم. 
وی همچنین با اشاره به حادثه تلخ تصادف قطار در طبس و آرزوی صبر برای بازماندگان یادآور شد: اینگونه حوادث درس عبرتی است که باید زمینه بروز آن بررسی شود تا بار دیگر تکرار نشود. 

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری درباره مهار کرونا در کشور هم گفت: این اتفاق بزرگ و مبارکی است و پس از دشواری‌ها و محدودیت‌ها، امروز آمار جانباختگان کرونا به صفر رسیده و این نعمت بزرگی است که باید آن را شکر کرد.

وی با بیان این‌که در قدردانی از مدافعان سلامت در ایام کرونا حق مطلب ادا نشد، تصریح کرد: در میانه جریان معیشتی و جنگ روانی دشمن، این موفقیت بزرگ به صورت شایسته نه دیده شد و نه مورد سپاسگزاری قرار گرفت. از کسانی که این موفقیت بزرگ را مرهون برنامه ریزی و مجاهدت آنها هستیم، به شکل شایسته قدردانی نشد.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: کرونا یک اتفاق عادی نبود و کل دنیا را به چالش کشید، بر همین اساس مهار آن‌هم موضوع عادی نبود و اقدامات صورت گرفته نیازمند جهاد تببین است. این ویروس همه محیط جهان را به مخاطره انداخت و هیچ‌کس باور نمی کرد که ۵ گرم ویروس چرخ‌دنده ۵ قاره بزرگ دنیا را از کار بیاندازد و قدرت‌های بزرگ غرب را به چالش بکشید.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری با بیان این‌که آمریکا در تلفات و ابتلا به کرونا رتبه اول دنیاست، تصریح کرد: برخی کشورهای بزرگ و قدرتمند اروپایی هم در رتبه‌های اول تلفات و ابتلا به کرونا هستند و اصلاً دوست ندارند موفقیت ایران در مدیریت کرونا مطرح شود. باید از همه کسانی که در این زمینه دخیل بودند تقدیر شود؛ نقش ویژه و ممتاز رهبر حکیم و عالی‌قدر هم در این رابطه یک نقش مثال زدنی است. 

وی پشتیبانی و تشکیل ستاد ملی و به میدان آوردن نیروهای مسلح و برگزاری رزمایش بزرگ مساوات و سیره و پشتیبانی را از تدابیر مهم رهبر انقلاب در ماجرای مدیریت کرونا دانست و گفت: این موارد از تصمیمات و منویات مهم رهبر انقلاب بود که باید مورد توجه قرار گیرد.

حاج‌ علی اکبری گفت: وجود زیرساخت‌های بهداشت در جمهوری اسلامی از افتخارات کشور است که از برکات انقلاب، کشور از شبکه سلامت تا عمق روستاها برخوردار است. شرکت‌های دانش‌بنیان که در مرز دانش‌های نوین افتخار آفریدند، همراهی مراکز دین در همه سطوح، همراهی اکثریت مردم با رعایت محدودیت‌ها و رزمایش مواسات برگزار شده در کشور، همه سبب مهار کرونا در کشور شدند.

امام جمعه موقت تهران گفت: موضوع مساوات، نمونه دیگری در هیچ کجای دنیا ندارد؛ در هیچ کشوری چنین چیزی وجود ندارد که مردم در کنار دیگر قرار بگیرند. فداکاری پزشکان و پرستاران و نیروهای دیگر، خاطرات دفاع مقدس را زنده کرد.

وی با بیان این‌که مسأله واکسیناسیون سریع، عمومی و بسیار منظم در کشور با همت همه عزیزان و دولت محترم جدید انجام شد و آثار آن قابل مشاهده است، افزود: باید این حماسه و موفقیت را تبیین کرد و صداوسیما و عموم مردم و رسانه‌ها باید این مسأله را تبیین کنند و شکر آن را به‌جا بیاورند.

حاج علی اکبری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که باید برای موفقیت در مبارزه با فساد به ریشه‌ها پرداخت، گفت: این‌که گاهی در این حوزه مصادیق را پیگیری می کنیم ولی به نتیجه نمی‌رسیم به علت آن است که به سراغ معلول‌ها می‌رویم و از علت‌ها غفلت می‌کنیم. وقتی درخت ناپاک باشد، شاخه‌های پلید در گوشه‌گوشه خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: یکی از آن مصادیق شجره خبیثه که در متن دستگاه اجرایی و محیط شهرداری جا خشک کرده است، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری است که بر اساس بررسی‌ها، بخش عمده‌ای از معضلات به ویژه در حوزه ساخت‌وساز به این موضوع بازمی‌گردد. این موضوع از سال ۴۵ وارد قانون شده است که تخلفات صورت گرفته در حوزه ساخت‌وساز و مسکن به این کمیسیون ارجاع می‌شود که بر اساس بررسی‌ها بیش از نیمی از پرونده‌ها جریمه مالی شده و بسته می‌شود.

حاج علی اکبری با بیان این‌که جریمه از مصادیق پول کثیف است، گفت: بسیاری از سرمایه‌داران با پول‌های حرام، به قصد تخلف در این چرخه حضور می‌یابند و برای پوشاندن این تخلف فساد و تخلف تولید می‌کنند که نهایتاً به یک جریمه محدود می‌شود و در پی آن شهرک‌های کاخ‌نشینی ایجاد می‌شود که خار چشمان حزب‌الله و مؤمنان انقلاب است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: مبارزه‌ها و پیگیری هایی هم که انجام می شود، به دلیل آن‌که بعضاً تخلفات ظاهری قانونی دارند و فرد متخلف بعد از تخطی از قانون جریمه آن را پرداخته، به نتیجه مطلوب نمی‌رسد که حادثه متروپل نمونه‌ای از همین قبیل موارد است.

حاج علی اکبری بیان داشت: اگر داغدار مصیبت هموطنان در آبادان، تضییع حقوق بیت‌المال و نابودی منابع هستیم، باید به سراغ ریشه رفت و آن را حل کرد؛ در این حوزه ریشه اصلی، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری است که از دولت مردمی و مجلس انقلابی و دستگاه قضایی انقلابی درخواست داریم با قدرت و قاطعیت و سرعت این مسأله را پیگیری کنند و ریشه این اقدامات خشک شود؛ چون فسادزا بودن این ماده مورد تأیید همه است و حقوق نسل آینده در اطراف شهرها تضییع می‌شود.

وی به بسته ارائه شده وزارت راه و شهرسازی درباره مسکن اشاره کرد و گفت: این موضوع خبر خوبی است که شنیدیم؛ در شرایط فعلی که می بینیم زندگی مردم با مخاطره مواجه شده، هم مؤمنین و هم صاحب‌خانه‌ها بدانند مراعات مستأجران حسنات ماندگاری برای آنهاست.

امام جمعه موقت تهران گفت: در شرایط فعلی صاحب‌خانه‌ها بدانند سخت‌گیری برای مستأجران کار پسندیده‌ای نیست و پول آن خرج دارو و درمان خواهد شد. وقتی برادر و خواهر شما برای تهیه این ارقام درخواستی آبروی خود را به خطر انداخت، این پول برکتی نخواهد داشت.

حاج علی اکبری خطاب به املاک و بنگاه‌داران مسکن گفت: بنگاه‌های مسکن هم طرف مستأجران را بگیرند و به افزایش قیمت‌ها دامن نزنند. باید شفیع نیکو و تسهیل‌گر باشند و با میانجیگری اقدامات مؤثری داشته باشند. دستگاه قضایی هم در شرایط خاص فعلی باید هنگام حکم دادن مراعات کند.

وی ضمن قدردانی از دیپلماسی فعال منطقه‌ای دولت گفت: دولت هم به آنچه وعده داد بود و هم آنچه رهبر معظم انقلاب خواسته بودند، عمل کرد. 

خطیب نماز جمعه تهران درباره مذاکرات رفع تحریم ها گفت: در برابر زیادخواهان هم همین موضع عزتمندانه و هم حکیمانه باید دنبال شود که هم مذاکره عادلانه می کنیم و هم به هیچ وجه زیر بار حرف زور نمی رویم.

اخبار مرتبط

رئیسی با اقتدار در سازمان ملل حضور یافت/ مواضع ملت ایران به جهانیان اعلام می‌شود

دیدار رئیسی با دبیرکل سازمان ملل و امضای دفتر یادبود

رؤسای جمهور ایران و قزاقستان دیدار کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha