بیان دغدغه های نمایندگان مجلس در استان اصفهان در حضور رییس جمهور

بیان دغدغه های نمایندگان مجلس در استان اصفهان در حضور رییس جمهور

به گزارش سراج24؛ حسین محمد صالحی شامگاه پنج شنبه در جلسه شورای اداری اصفهان با اشاره با اینکه شهرستانهای محروم استان ۵۰۰ کیلومتر راه خاکی و روستایی دارند، اظهارداست:روستاهای خوروبیابانک، سمیرم و فریدون شهر به دلیل محرومیت از امکانات با مشکل مواجه و مایحتاج خود را از قبیل نفت و گاز و آرد، مسکن و درمان را به سختی تهیه می کنند. 

وی افزود: مردم داران، فریدن، چادگان، فریدون شهر و بویین و میاندشت آب سالم ندارند و نیاز به تامین اعتبارات ویژه دارند.

نماینده شهرستانهای فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی احداث محور ارزنان_داران و جاده داران_بویین و میاندشت، جاده چادگان-اصفهان و بر عکس بعد دو دهه ایجاد دسترسی مختل و موجب تصادفات می شود.

وی تصریح کرد: جاده اصفهان _ چادگان با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی، بخشی از طرح های ورزشی و نیز بیمارستان شهید رجایی داران نیازمند توجه جدی و تامین اعتبارات است.

محمد صالحی گفت: احداث سد بلطاق بویین و میاندشت همچنان معطل مانده و جز آه و حسرت چیزی برای مردم آن منطقه در فلات مرکزی باقی نمانده است.

وی اضافه کرد: ۵۰ روستای فریدون شهر و خورو بیابانک در محور شرق و غرب از نعمت گاز طبیعی محروم و تهیه نفت زندگی مردم این منطقه با مختل مواجه شده است.

نماینده شهرستانهای فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: پشت کوه فریدون شهر مجوز ماده ۲۳ (بخشداری مرکزی) ندارد و بیشتر مردم آن منطقه ۶ ماه پست برف گیر می کنند. در صورتی که آب رسانی و تامین انرژی خورشیدی برای آن لازم است.

معضل آب باید در سطح حاکمیت حل شود
سید مسعود خاتمی نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: طبق گفته رهبر معظم انقلاب معضل آب باید در سطح حاکمیت حل شود و به مردم کشیده نشود و وزرای مربوطه با عدالت آن را تخصیص دهند.

وی افزود:مردم تحریم ها، خشکسالی، تحمیل هزینه های کرونا را می فهمند و این در حالی است که مشکل آب فقط برای شهر اصفهان نیست بلکه شهرستانها نیز معضل آب دارند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آب فقط برای یک استان و یا شهرستان نیست بلکه حاکمیت باید عاقلانه و عادلانه با آن برخورد کند.

 

 دولت صرفا شنونده مشکلات اصفهان نباشند

سید ناصر موسوی لارگانی  نیز در جلسه شورای اداری استان اصفهان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد به پاره‌ای از مشکلات استان اشاره کرد و اظهار داشت: با تعطیل شدن پروژه بن‌ بروجن و بیش از 30 پروژه غیرقانونی در بالا دست و تضمین منابع آبی داخل استان نظیر رودخانه خروشان سمیرم و منابع آبی فریدونشهر به زاینده‌رود امید زندگی را به اصفهان اهدا کنند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان بدلیل حمل مشکلات متعدد جزو 4 استان مهاجر پذیر است، ادامه داد: عدم تحقق وعده‌ها به مردم اصفهان طی سالیان گذشته غم بزرگی را بر آنها وارد ساخته است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی بالا بودن نرخ بیکاری از متوسط کشوری در استان صنعتی و توریستی مثل اصفهان را از عجایب خواند و گفت: سال گذشته اصفهان در بین استان‌های همتراز خود از نظر حجم اشتغالزایی و تولید در تمامی فصول بالاترین نرخ بیکاری را داشته و از هر 3 فارغ التحصیل دانشگاهی یک نفر بیکار است که عدد بزرگی است و زندگی جوانان را تحت تاثیر قرار داده است.

موسوی لارگانی با اشاره به نیمه تعطیلی کشاورزی استان، گفت: مشکلاتی همچون گردو خاک، خشکسالی، طرح‌های انتقال زاینده‌رود به سایر حوزه‌ها و تبدیل به یک کانال کشاورزی فصلی، یکی از استان‌های مهم کشور را در معرض انواع مشکلات قرار داده است.

وی خشک شدن تالاب بین‌المللی گاوخونی و فرونشست را عمده مشکلات استان خواند و افزود: طبق آمار، اصفهان با فرونشست سالیانه 32 سانتی‌متری زمین جزو استان های پرخطر است وبا تشدید خشکسالی و کاهش شدید بارندگی، نگرانی جدی در تامین آب شرب مردم اصفهان به سایر دغدغه‌هایمان مبدل شده است.

وی از خالی بودن 70 درصدی ظرفیت سدهای استان اصفهان خبر داد و افزود: زمانی اصفهان را با زاینده رود پر آب، شغل‌های بی‌شمار، صنایع فولاد و گردشگری  می‌شناختند و تصویر رایج از اصفهان برخورداری آن بود اما در واقعیت اصفهان مشکلات عدیده‌ای دارد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از 6 ماه از اعتراضات آبان ماه سال قبل گذشته است اما هیچ یکی از وعده‌ها محقق نشد.

وی با بیان اینکه برخی در استان همجوار به گونه‌ای سخن گفتند که زاینده‌رود خروشان‌تر از همیشه است و با هیجان از پروژه‌های دفاع کردند که مطابق با قانون قابل دفاع نیست، گفت: شورای عالی آب به عنوان مرجع بالادستی در سال 92 هر گونه بارگذاری بر زاینده رود  را ممنوع کرده است.

موسوی لارگانی گفت: لازم است  از دامن زدن اختلافات و تفرقه افکنی بین مردم استان های همجوار خودداری شود.

وی خروجی این مشکلات را تشدید بیماری ام اس و سرطان در بالاترین سطح در استان خواند  و گفت: اصفهان رکوردار آلوده‌ترین کلان شهر در دو سال اخیر است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی از خطر فرونشست  بناهای تاریخی مثل سی و سه پل، پل ورگان، خواجو، باغ محمود و سایر خبر داد وافزود: اگر شهدای مثل  شهید حججی، ردانی پور، همت، منتظری،  میثمی ، فارسی و شهید خرازی و  شهید بهشتی همچنان در شهرستان فلاورجان بودند اجاره نمی دادند با خاک مادریشان اینگونه برخورد شود .

 گفتنی است؛ جلسه شورای اداری اصفهان با حضور ریاست جمهوری و معاونین وی و مسئولان استان اصفهان در محل دانشگاه آزاد خوراسگان برگزار شد.

اخبار مرتبط

اطلاع رسانی درست ستاد مدیریت بحران خسارات سیل دماوند را کاهش داد

بسته های حمایتی ویژه متناسب با حوزه های هنری به فعالان تعلق می گیرد

دولت ارز را رها نکرده است/واگذاری دارائی های راکد

0 نظر

ارسال نظر

capcha