گام بلند تهران- بغداد در مسیر توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی؛ زیارت عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می‌شود

گام بلند تهران- بغداد در مسیر توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی؛ زیارت عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می‌شود

به گزارش سراج24؛ محمدمهدی اسماعیلی یکشنبه شب- ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱- در دیدار با حسن ناظم که در تالار وحدت تهران برگزار شد با خیر مقدم به همتای عراقی خود ، به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو ملت ایران و عراق به نشست و دیدار دوجانبه با وی در راستای ارتقای روابط و تعاملات فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: مقرر شد بیانیه مشترک در خصوص همکاریهای فرهنگی و هنری همچنین دینی با دولت دوست و برادر عراق آماده و به امضا برسانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گفت و گوهای صورت گرفته با وزیر فرهنگ عراق اشاره کرد و گفت: مقرر شده براساس تفاهمنامه ای که به امضای طرفین می رسد تسهیلات جدیدی در زمینه زیارت توسط طرف عراقی برای حضور مردم ایران در پیاده روی اربعین، عاشورا و تاسوعای حسینی، محرم و... فراهم شود.
رییس شورای هنر کشور همچنین به توافق صورت گرفته در زمینه همکاری های سینمایی اشاره کرد و گفت: مقرر شده برنامه های مختلف سینمایی و هنری و نمایشی در قالب هفته های فرهنگی در دوکشور برگزار شود.
اسماعیلی همچنین از برگزاری هفته فیلم ایران با پخش چندین فیلم سینمایی در کشورعراق - بغداد خبر داد و افزود: در توافق صورت گرفته، مقرر شد در آینده نزدیک این هفته فیلم در بغداد برگزار شود.
عضو کابینه دولت مردمی در ادامه به اشتراکات فراوان فرهنگی و تمدنی میان دوکشور اشاره کرد و ادامه داد: دوکشور ایران و عراق مصمم هستند در زمینه توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری و دینی از همه ظرفیت ها استفاده کنند.
در ادامه وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی جمهوری عراق نیز با تشکر و قدردانی از میزبانی خوب ایران از وی و هیات همراه، گفت: در شرایط فعلی پس از فراگیری کرونا و فروکش کردن این ویروس منحوس، تلاش ما این است که در جهت توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی گام های رو به جلو برداریم.

گام بلند تهران- بغداد در مسیر توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی؛ عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می‌شود


حسن ناظم به حضور خود در شهرهای قم و مشهد طی روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: گفت و گو و مذاکرات انجام گرفته با طرف ایرانی نویدبخش انجام کارهای مشترک و توسعه روابط فرهنگی و هنری است.
وی همچنین به امضای بیانیه مشترک برای انجام کارهای فرهنگی و هنری و دینی اشاره کرد و گفت: توافق شد که هفته های فرهنگی  و هنری در دو کشور برپا و همچنین بزودی هفته فیلم ایران در بغداد برگزار شود.
وزیر فرهنگ و گردشگری عراق در ادامه همچنین از ارایه و درنظر گرفتن تسهیلات ویژه در موسم اربعین برای راهپیمایان این رویداد بزرگ دینی خبر داد.
ناظم همچنین تاکید کرد: تلاش ما این است که در راستای منافع و مصالح دو کشور فعالیتهای فرهنگی و هنری فشرده را در دستور کار داشته باشیم.
وزیر فرهنگ عراق در حین حال تصریح کرد: معتقدیم توسعه فعالیت ها در همه زمینه ها، سنگ بنایی برای تقویت روابط فرهنگی و هنری دوکشور خواهد بود.
پیش از این دیدار، حسن ناظم و هیات همراه از بخش های مختلف تالار وحدت تهران بازدید و در جریان روند فعالیت و بخش های مختلف این مجموعه قرار گرفتند.

گام بلند تهران- بغداد در مسیر توسعه روابط فرهنگی، هنری و دینی؛ عتبات عالیات برای مردم ایران تسهیل می‌شود

حسن نظام - پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱- وارد تهران شد و در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) مورد استقبال رسمی حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار گرفت. 

وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی جمهوری عراق که در صدر هیأتی بلندپایه به ایران سفر کرده است با مقامات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو و رایزنی کرد و همچنان دیدارهای ایشان با مسئولان ایرانی ادامه دارد. وی با سفر به مشهد مقدس در آیین اختتامیه نوزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) شرکت کرد.

حسن ناظم همچنین در ادامه حضور خود در ایران ضمن سفر به شهر قم با علما و اندیشمندان کشورمان دیدار و از موزه مقاومت در باغ موزه دفاع مقدس و موزه ملی ایران و موزه هنرهای زیبا و کاخ موزه سعدآباد بازدید خواهد کرد.

 در مراسم استقبال رسمی از وزیر فرهنگ عراق، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جدید عراق در تهران، حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان در عراق حضور داشتند.

اخبار مرتبط

امیر جدیدی عضو آکادمی اسکار شد

شناسنامه‌ای که محل مهر انتخابات و جیره‌بندی قند و شکر بود

رضایت وزارت بهداشت عربستان از خدمات درمانی ایران به زائران

0 نظر

ارسال نظر

capcha