عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی:

دولت با ایجاد انضباط مالی، بانکی و بودجه‌ای بازارهای فردایی را کنترل می‌کند

دولت با ایجاد انضباط مالی، بانکی و بودجه‌ای بازارهای فردایی را کنترل می‌کند

به گزارش سراج24؛ وحید شقاقی‌ شهری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگویی پیرامون بازارهای فردایی و نقش آنها در نوسانات ارزی گفت: نرخ ارز تابع عوامل مختلفی است و تا زمانی که این عوامل را نتوانیم مدیریت کنیم و هم نوسانات ارزی هم افزایش قیمت ارز می‌تواند التهاب را به بازار تحمیل کند.

وی افزود: مهم‌ترین عامل نوسانات ارزی و افزایش قیمت ارز، تورم است. آخرین عددی که برای تورم ایران منتشر شده در اردیبهشت ماه است که حدود 40 درصد بوده و این در حالی است که شرکای تجاری ایران تورمشان حدود 5 درصد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی بیان داشت: انتظار تورمی در ایران نشان می‌دهد که تورم ما بالای 40 درصد خواهد بود و این شکاف تورم داخل و خارج ایران بر افزایش قیمت ارز تحمیل می‌شود لذا مهمترین عاملی که باید برای کنترل نوسانات ارزی و کنترل قیمت دلار به آن توجه داشته باشیم کنترل تورم است.

شقاقی‌شهری عنوان داشت: کنترل تورم انضباط بانکی و مالی و بودجه‌ای را می‌طلبد تا بتوانیم رشد نقدینگی را مهار کنیم، بنابر این دولت سیزدهم اگر دنبال ایجاد آرامش در بازار ارز است باید تلاش کند انضباط بانکی و بودجه‌ای در اقتصاد پیاده شود.

وی تشریح کرد: ناترازی بودجه‌ای، مالی و بانکی باعث رشد نقدینگی و علت تورم است و تورم هم علت نوسانات ارزی و افزایش قیمت ارز است.

این اقتصاددان تصریح کرد: دولت نباید اجازه رشد ترازنامه برای بانک‌های بد که ترازنامه‌ بالایی دارند را بدهد و باید انضباط بانکی ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: عامل دیگر نوسانات ارزی و افزایش قیمت ارز ناشی از ناترازی تجاری و ارزی کشور است، باید ناترازی تجاری با جلوگیری از قاچاق و ورود غیرضروری و غیررسمی کالا به کشور کنترل شود.

وی اضافه کرد: ساماندهی و مدیریت واردات از عوامل بسیار مهم در تراز تجاری است و ناترازی تجاری بر روی ناترازی ارزی کشور اثر می‌گذارد.مدیریت انتظارات تورمی نیز از دیگر عوامل نوسانات ارزی بوده و دولت باید در این زمینه جدی بوده و برنامه داشته باشد و بانک مرکزی باید مداخله خود را در بازار ارزی بیشتر کند، مداخله بانک مرکزی لزوما به معنی ارزپاشی در اقتصاد نیست و بانک مرکزی می‌تواند با مداخله کارا که ابزارش را نیز الان دارد قیمت ارز و نوسانات آن را کنترل کند.

شقاقی‌شهری مطرح کرد: برخی از ناترازی‌ها را می‌توان در کوتاه‌مدت برطرف کرد و برخی نیاز به تغییرات ساختاری دارد و برخی نیز با مداخله بانک مرکزی برطرف می‌شود.

وی گفت: مدیریت بازارهای فردایی هم با مدیریت انتظارات تورمی و هم با مداخله بانک مرکزی امکان‌پذیر است اما علامت‌دهی درستی که دولت به اقتصاد کشور صادر می‌کند مهمترین عامل در کنترل بازارهای فردایی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی افزود: وقتی دولت تلاش می‌کند که انضباط مالی، بودجه‌ای را حفظ و انضباط بانکی را برقرار و ناترازی تجاری کشور را کنترل کند یعنی علامت می‌دهد به بازار فردایی و نشان می‌دهد که دولت تصمیم دارد بازارهای فردایی را مدیریت کند.

وی با اشاره به اینکه برای تقویت بازارهای متشکل ارزی مداخله کارآمدتر بانک مرکزی موثر است توضیح داد: صرفا بستر سایتهای اطلاع‌رسانی کفایت نمی‌کند و تا زمانی که علامت‌های درستی را به بازار ارز صادر نکنیم مسائل باقی می‌ماند.

وحید شقاقی‌ شهری مطرح کرد: علامت‌ها نیز انضباط مالی، بودجه‌ای و بانکی، مدیریت واردات و جلوگیری از قاچاق است که سیاست‌گذار اقتصادی باید آنها را در نظر گیرد.

وی اظهار داشت: بانک مرکزی نیز می‌تواند در شرایط بحران مداخله‌اش را بیشتر کرده تا جلوی التهاب را بگیرد و هر چقدر بتوانیم شفافیت را در بازار ارز بیشتر کنیم و اجازه افسارگسیختگی در بازار آزاد را ندهیم می‌توان به کارآمدی بازار ارز کمک کرد، همچنین سامانه نیما و سامانه بازار ارزی متشکل را باید مدیریت کنیم و در کنار آن بتوانیم با اقتصاد زیرزمینی و غیررسمی مقابله کنیم که این امر می‌تواند بازار آزاد ما را کنترل و از افسارگسیختگی و ایجاد بی‌نظمی در سایر بازارها را جلوگیری نماید.

این اقتصاددان در پایان بیان داشت: بسیاری از منابع ارزی کشور ما در سامانه ارزی نیما یا بازار متشکل ارزی بوده و بخش عمده‌ای از نیاز ارزی ما از این سامانه تامین می‌شود که می‌تواند کمک شایانی به کنترل و مدیریت بازارهایی فردایی باشد.

اخبار مرتبط

تقاضای روسیه از ایران برای صادرات مصالح ساختمانی به این کشور

موسسات مالی با فعالیت ناسالم باید ساماندهی و تعیین تکلیف شوند

خاندوزی: موتورهای تولید تورم را خاموش کردیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha