کمبود نیرو و تجهیزات محیط بانی؛ دغدغه‌ای که تمامی ندارد

کمبود نیرو و تجهیزات محیط بانی؛ دغدغه‌ای که تمامی ندارد

به گزارش سراج24؛ منوچهر فلاحی همزمان با روز ملی محیط بان در گفت و گویی با اشاره به نیازها و کمبودهای یگان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ما در بحث نیروی انسانی یگان حفاظت محیط زیست کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود را در اختیار داریم. یکی از اولین خواسته‌های ما رسیدن به ظرفیت کامل چارت تشکیلاتی مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. اگر این اتفاق رخ دهد بخش اعظمی از کمبود و کاستی ما برطرف می‌شود.  

وی در ادامه گفت: علت کمبود محیط بان این است که سازمان حفاظت محیط زیست در مقاطعی برای استخدام محیط‌بان اقدام کرده اما هیچگاه این فرایند از ابتدا بر اساس نیاز مناطق نبوده و به حداقل‌ها اکتفا شده است. لذا پس از گذشت چندین سال همچنان کمبود وجود دارد. برای حل و فصل این مسئله ما مجوز ۱۰ ساله گرفتیم و قرار شده تا سالانه ۲۵۰ نیرو جذب کنیم. این نیروها از طریق آزمون‌های استخدامی، مصاحبه و آزمون‌های عملی جذب خواهند شد.

فلاحی اضافه کرد: بحث دیگری که وجود دارد بهره‌مندی از تجهیزات نوین مانند دوربین البسه است. با توجه به موضوع تحریم‌ها تامین این تجهیزات غیرممکن نیست اما نیازمند صرف هزینه زیادی است که با بودجه فعلی ما امکان‌پذیر نیست همچنین ما برنامه داشتیم تا در زمینه اطفای حریق بیسیم‌های خود را از آنالوگ به دیجیتال به‌روز کنیم. با وجود شرایط تحریم‌ها این هزینه چندبرابر شده است.  

وی افزود: تجهیزات خودرویی و موتوری محیط زیست جای زیادی برای پیشرفت دارد. برخی از نیازهای ما به موتورسیکلت‌ رفع شده اما در بحث خودرو با توجه به استهلاک دستگاه‌ها نتوانسته‌ایم خودروهایی که ۱۰۰ درصد کارایی دارند را در اختیار داشته باشیم. لذا مجبور به استفاده از خودروهای مونتاژشده و تولید داخل شدیم که در بستر خاصی تعریف شدند. به همین دلیل کارایی این تجهیزات در برخی مناطق پایین است.

فلاحی در ادامه اظهار کرد: استفاده از تجهیزات نوین برای یگان حفاظت محیط زیست نیازمند برنامه و تامین بودجه مناسب و کافی است. در عرض یکی دو سال نمی‌شود این مشکل را برطرف کرد. ما سعی می‌کنیم تا کمبود موجود را به نحوی جبران کنیم.  

معاون جانشین یگان حفاظت محیط زیست درباره علت افزایش درگیری محیط‌بانان با متخلفان گفت: افزایش میزان درگیری بسته به عوامل مختلفی است. میزان حضور نیروها در منطقه و افزایش تعداد نیروها می‌تواند سبب برخورد و درگیری بیشتری شود همچنین اتفاق افتادن شرایطی خاص بین محیط بانان و متخلفان می تواند خطر این موضوع را بالا ببرد. در برخی موارد متخلفانی که از مهلکه فرار می‌کنند دست به تیراندازی به سمت نیروها می‌زنند. در واقع چندین عامل دست به دست هم می‌دهند تا درگیری رخ دهد حتی در برخی مناطق نیز کمبود نیرو باعث تحریک متخلفان و افزایش احتمال درگیری می‌شود.

وی با اشاره به موضوع اطلاق عنوان شهید به محیط بانانی که جان خود را در این راه از دست داده‌اند، اظهار کرد: یکی از مشکلات ما اصلاح بند ۱۴ ماده ۳ آیین نامه احراز مصادیق شهادت و جانبازی است. لذا ما تلاش کردیم تا با ارسال نامه‌ای که امضای رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس بنیاد شهید را پای خود دارد اصلاحات پیشنهادی خود را به ستاد کل نیروهای مسلح و سردار باقری ارائه کنیم.

فلاحی در پایان گفت: این موضوع در هیئت وزیران نیز مورد بحث قرار می‌گیرد و تصویب آن می‌تواند کمک زیادی به ما بکند و می‌توانیم به مصادیق آن استناد و بر اساس قانون عمل کنیم.

اخبار مرتبط

اصفهان آلوده‌ترین کلانشهر ایران است

نوآوری در تولید مبلمان نسوز و حافظ محیط زیست

هرگونه توسعه‌یافتگی را باید فرع بر حفظ محیط زیست بدانیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha