تکمیل حلقه مهارتی دانش‌بنیان با اجرای طرح نخلستان

تکمیل حلقه مهارتی دانش‌بنیان با اجرای طرح نخلستان

به گزارش سراج24؛ غلام حسین حسینی نیا ظهر سه شنبه در آئین امضای تفاهم نامه اجرای طرح مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری موسوم به طرح نخلستان در مرکز تربیت مربی و پژوهش فنی و حرفه‌ای کشور اظهار کرد: انعقاد این تفاهم نامه را رویدادی بسیار مهم در مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در حوزه مشاغل و کسب و کارهای نوین (موسوم به طرح نخلستان) و با هدف ارتقای ظرفیت اشتغال پذیری آنان از طریق اجرای دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در حوزه نوآوری، کارآفرینی فناوری‌های نوین یا دانش بنیان بر اساس استانداردهای مهارت، دانست.

وی جمعیت تقریباً ۴ میلیونی فارغ التحصیلان دانشگاهی را ثروت بسیار ارزشمند عنوان و تصریح کرد: جوانان دانشگاهی به عنوان یکی از ثروت‌های جامعه محسوب می‌شوند و بستر برای توانمندسازی فارغ التحصیلان و ورود به بازار کسب و کار با اجرای طرح نخلستان و انعقاد این تفاهم نامه همکاری فارغ التحصیلان مهیا می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با اشاره به تدوین استانداردهای مهارتی مشاغل آینده توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، بیان داشت: حدود یک میلیون جوان دانشجو داریم که به دلیل نداشتن مهارت، توانایی ورود به بازار کار را ندارند و در این طرح با تأکید بر فناوری‌های نوین و بهره گیری از دنیای فناوری اطلاعات این مشکل حل می‌شود.

وی طرح کهاد را از دیگر اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در حوزه دانشگاه، عنوان و تصریح کرد: طرح کهاد با هدف آشنایی دانشجویان با مهارت‌های متناسب با نیاز بازار کار رشته تحصیلی آنها با توجه به سیاست «توسعه توانایی‌های مهارتی دانشجویان دانشگاهی» و اجرای دوره‌های مهارت آموزی برای جامعه هدف دانشجویان است.

حسینی نیا با اشاره به اینکه ایجاد حلقه مهارتی در دانشگاه‌ها سبب گسترش فعالیت‌های دانش بنیان و تمهید مهارت‌های مشاغل آینده بر پایه تکنولوژی‌های نوین در کشور می‌شود، اذعان داشت: امروز بعد از چندین ماه برنامه ریزی، طراحی نقشه راه و جذب شرکای اجتماعی موفق به اجرای طرح نخلستان شدیم.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه سام (ساماندهی آموزش مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای)، اظهار داشت: به منظور ارتقا شأن و منزلت حرفه‌ای، هویت بخشی و افزایش سطح توانمندی مربیان شاغل در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و افزایش کارایی آموزش‌های مهارتی و اعتباربخشی به گواهینامه‌های مهارتی سازمان، طرح ساماندهی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را با صدور کد شناسایی مربیان تهیه و تدوین کرده‌ایم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افزود: یکی از محورهای اساسی کار و زمینه‌های اصلی فعالیت بحث مربیانی است که با داشتن دانش روز و طیف وسیعی از مهارت‌های مورد نیاز آمادگی ارائه آموزش برای جمعیت چند میلیون نفری سازمان آموزش فنی حرفه‌ای را داشته باشند.

حسینی نیا از تمرکززدایی آموزش‌های مهارتی ویژه مربیان در مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های فنی و حرفه‌ای و راه اندازی پارک علم و فناوری مهارتی در این مرکز خبر داد.

اخبار مرتبط

پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: آموزش‌های دانش‌بنیان در کشور توسعه می‌یابد

۴ شرکت دانش‌بنیان اردبیل در عرصه بین‌المللی مطرح هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha