نخبگان جامعه ظرفیت هایی هستند برای حل مشکلات

نخبگان جامعه ظرفیت هایی هستند برای حل مشکلات

به گزارش سراج24؛ محمد هادی ایمانیه بعد از ظهر دوشنبه در نشست تخصصی فصل تحول «دانشگاه و دولت، منطق حکمرانی» با تاکید بر اینکه دانشگاهیان و مدیران اجرایی برای تحقق فرمایشات حضرت امام (ره) در بحث مبدا تحول بودن دانشگاه و حوزه، بسیار کم عمل کرده‌اند، عنوان کرد: اکنون که بیش از ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد، اگر بپرسیم که دانشگاهیان، مجریان و مدیران چه میزان به راهنمایی ارزشمند امام توجه و عمل کرده‌اند باید بگوییم که بسیار کم بوده است.

استاندار فارس با اشاره به اینکه اثرگذاری و اهمیت برگزاری همایش‌ها و جلسات و … به عنوان مقدمه و گام اول در بسیاری از حرکت‌ها و اقدامات قابل انکار نیست، اظهار کرد: نباید تنها به همین اقدام بسنده کرد؛ زیرا با همایش و کنفرانس، کار به اتمام نخواهد رسید.

وی از اهالی دانشگاه خواست در خصوص شناسایی مشکلات شهر، استان و کشور خود، جست و جو، پژوهش و تحقیق کرده و برای حل این مشکلات راهکار ارائه کنند.

او با بیان اینکه اساتید دانشگاه، دانشجویان و نخبگان، در انجام تحقیق و پژوهش پیرامون مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه، ورود کنند و مثلاً؛ امروز ما با بحران آب مواجه هستیم، مسئله‌ای که فارس و بسیاری از مناطق کشور با آن مواجه هستند مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است و لازم است دانشگاهیان در ارتباط با چگونگی استفاده بهینه از آب اظهار نظرکنند.

ایمانیه، یکی دیگر از مشکلات کشور به‌ویژه در فصل گرما را، تأمین انرژی برق دانست و گفت: از بامداد امروز، مدیریت هوشمند برق بسیاری از کارخانه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی آغاز شد، حال آنکه برخی از صنایع نظیر آلومینیوم مدعی هستند که اگر به واسطه تأمین برق، تعطیل شدند، راه‌اندازی مجددشان، کاری بس دشوار خواهد بود.

استاندار فارس با یادآوری اینکه، محدودیت در تأمین انرژی برق مورد نیاز صنایع با هدف تأمین برق بخش خانگی، برای واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی مشکلات فراوانی را به همراه خواهد داشت، گفت: امروز کمبود ۱۵ هزار مگاوات انرژی برق در کل کشور، یک واقعیت است و رفع این کمبود یک شبه امکانپذیر نخواهد بود؛ ما در زمستان هم برای رفع کمبود گاز مجبور به قطع گاز برخی صنایع بودیم و اینها مواردی است که دانشگاهیان باید به مدیران در ارتباط با مدیریت بهینه انرژی کمک کنند.

ایمانیه، با اشاره به برخی مشکلات در حوزه اجتماعی، بحران جمعیت و لزوم صیانت از جمعیت را یکی از مهمترین مسائل مورد تاکید مقام معظم رهبری دانست و گفت: چرا امروز با افزایش سن ازدواج، کاهش فرزندآوری، افزایش طلاق، تداوم وجود اعتیاد به عنوان یک مسئله پررنگ اجتماعی و… مواجه هستیم، چرا نوع تدریس و حضور دانشجویان در فیلدهای آموزشی و کاری، هنوز درست نشده است، اساتید دانشگاه درس خود را می‌دهند و عده‌ای هم درس می‌خوانند اما وقتی وارد بازار کار می‌شوند، فاقد مهارت کافی برای کار هستند.

او یکی از مسائل مبتلابه جامعه را بازار مناسب برای کالاها و محصولات تولیدی صنایع دانست و گفت: در بعد سیاسی هم باید پرسید که چرا تقاضای تبدیل به بخش و شهرستان و استان، به شکل فزاینده‌ای در کشور وجود دارد؛ اینکه آیا امکان اداره کشور به شکل ایالتی با هدف کاستن از بسیاری مشکلات امروز، وجود دارد یا خیر؟ زمانی ایران هفت ایالت داشت، آیا راهی برای رفع تشنگی تبدیل به بخش و استان و شهرستان، وجود دارد.

ایمانیه مهاجرت روستاییان به شهرها را یکی از مسائل و مشکلات اساسی دانست و با طرح این پرسش که چرا روستاییان حاشیه نشینی در کنار شهرها با آن همه مشکل را به ماندن در روستا ترجیح می‌دهند، گفت: باید برای یافتن راهکارهای پیشگیری از این مشکلات، تحقیق و پژوهش و جست و جو کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه دانشگاه‌ها، مراکز علمی و حوزه‌ها، می‌توانند در شناسایی و رفع مشکلات کشور، کمک کنند، گفت: باید این باور را ایجاد و تقویت کنیم که اساتید، دانشجویان و نخبگان جامعه، ظرفیت‌هایی هستند برای شناسایی و حل مشکلات و باید اقرار کنیم که نتوانستیم از استعدادهایمان به خوبی استفاده کنیم.

ایمانیه با اشاره به وجود الزامات قانونی برای تخصیص یک درصد از اعتبارات به مباحث پژوهشی، گفت: وقتی که در عمل به موضوع ورود می‌کنیم متوجه می‌شویم که نوشته شده «یک درصد از کل اعتبارات منهای فصل یک و شش» یعنی فصولی که بیشترین حجم اعتبارات در آنها لحاظ می‌شود.

استاندار فارس با یادآوری تأکیدات مقام معظم رهبری برای اختصاص یک تا سه درصد کل بودجه به مباحث پژوهشی، ابراز امیدواری کرد که استان فارس در این مسیر بتواند برای کشور الگو باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس از اساتید دانشگاه خواست جلسات مشورتی را جدی گرفته و بدون اکراه و با تمایل کامل و داشتن برنامه در این نشست‌ها حاضر شوند تا شاهد رفع تدریجی مشکلات اساسی جامعه باشیم.

اخبار مرتبط

اطلاع رسانی درست ستاد مدیریت بحران خسارات سیل دماوند را کاهش داد

بسته های حمایتی ویژه متناسب با حوزه های هنری به فعالان تعلق می گیرد

دولت ارز را رها نکرده است/واگذاری دارائی های راکد

0 نظر

ارسال نظر

capcha