کاهش وابستگی کشور به واردات روغن‌ خوراکی با کشت قراردادی و خرید تضمینی

کاهش وابستگی کشور به واردات روغن‌ خوراکی با کشت قراردادی و خرید تضمینی

به گزارش سراج24؛ از وزارت جهاد کشاورزی، در گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران آمده است: با توجه به اجرای سیاست‌های حمایتی در جهت خرید تضمینی محصول از کلزاکاران و افزایش سطح زیر کشت و میزان تولید این محصول راهبُردی، انتظار می‌رود وابستگی کشورمان به روغن‌های وارداتی کاهش پیدا کند.

هرچند استان خوزستان به‌عنوان قطب کشاورزی کشور شناخته می‌شود، اما در زمینه تولید دانه‌های روغنی و کلزا، استان گلستان با بیش از ۵۱ هزار هکتار سطح زیر کشت و برداشت ۸۰ هزار تن کلزا در رتبه نخست قرار دارد.

بعد از استان گلستان، استان خوزستان با ۴۵ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت و برداشت ۷۶ هزار تن کلزا در رتبه دوم قرار دارد و استان‌های فارس، خراسان شمالی، اردبیل، مازندران، سیستان و بلوچستان، کرمان، آذربایجان غربی، سمنان و اصفهان نیز از دیگر تولیدکنندگان عمده دانه‌های روغنی و کلزا در کشور هستند.

در حال حاضر ۱۵۰ هزار تن از روغن خوراکی موردنیاز سالانه کشور در داخل و یک و نیم میلیون تن نیز از محل واردات تامین می‌شود و با برنامه‌ریزی به عمل آمده برای توسعه کشت کلزا و سایر دانه‌های روغنی از طریق اقدامات حمایتی همچون کشت قراردادی، انتظار می‌رود با افزایش تولید، میزان خودکفایی کشورمان در زمینه روغن مصرفی به‌تدریج تا ۵۰ درصد افزایش یابد.

اخبار مرتبط

سهام پارس‌خودرو واگذار می‌شود

بازگشت رونق به معاملات بازار سهام/ رشد ۱۸ هزار واحدی شاخص بورس

فروشنده‌ها می‌فروشند اما خریداران صبر می‌کنند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha