سوریه: حملات ترکیه نقض آشکار قوانین بین المللی است

سوریه: حملات ترکیه نقض آشکار قوانین بین المللی است

به گزارش سراج24؛ وزارت امور خارجه سوریه تاکید کرد که «حملات و تهدیدات رژیم ترکیه نقض آشکار قوانین بین‌المللی و حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه و مغایر با توافق نامه ها و خروجی‌های روند آستانه است.» 
در این باره یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه به خبرگزاری رسمی «سانا» گفت که «دمشق اظهارات مداخله جویانه وحملات تجاوزکارانه رژیم ترکیه در ایجاد منطقه موسوم به منطقه امن در شمال سوریه و حملات مکرر و مستمر به خاک سوریه را محکوم می کند و این موضوع را مغایر با قوانین بین المللی می داند.»
وی گفت که حملات اخیر ترکیه منجر به کشته شدن شماری از شهروندان بی گناه شده است. 
این منبع تاکید کرد که «تهدیدهای تجاوزکارانه رژیم ترکیه نقض آشکار قوانین بین المللی و حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی سوریه و در تضاد با تفاهمات و خروجی های روند آستانه و تهدید جدی برای صلح و امنیت در منطقه است.»
وی ادامه داد: حملات ترکیه تمام تفاهم ها و توافق های پیشین تحت نظارت بین المللی را که در خطوط مناطق کاهش تنش صورت گرفته بود، تضعیف می کند.
رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که ترکیه به زودی عملیاتی را برای ایجاد «منطقه امن» در عمق ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه با سوریه در جنوب کشورش انجام خواهد داد. 
بر پایه اعلام برخی منابع در منطقه، حملات جدید ترکیه، مناطق تل رفعت، منبج و عین العرب (کوبانی) را با هدف ارتباط منطقه جرابلس به منبج در حومه شرقی حلب هدف قرار خواهد داد.
این حمله همچنین مناطق عملیات درع الفرات (جرابلس) را با مناطق عملیات«چشمه صلح» (تل ابیض و رأس العین) از طریق کنترل مناطق عین‌العرب و عین‌عیسی، مرتبط خواهد کرد.
این منابع تصریح کردند، مناطقی که زیر پوشش عملیات نظامی قرار خواهند گرفت به ادلب متصل خواهند شد.
در پی اعلام اردوغان مبنی بر اجرای طرح منطقه حائل و امن در مرزهای جنوبی ترکیه به عمق ۳۰ کیلومتر، تحرکات نظامی آنکارا در مناطق شمالی سوریه شدت یافته است و برخی منابع از ورود نظامیان بیشتر ترکیه‌ای به خاک سوریه برای انجام عملیات جدید خبر دادند.
در چند روز گذشته نیز برخی گزارش ها حاکی از عملیات و حملات توپخانه ای نظامیان ترکیه و نیروهای حامی آنکارا به مناطقی در شمال سوریه و کشته و زخمی شدن چندین تن منتشر شده است. 
اقدامات مداخله جویانه مقامات ترکیه در امور سوریه که در ۱۱ سال گذشته و با شروع اقدامات تروریستی درسوریه و حمایت آنکارا از تروریست ها به اوج خود رسیده، با واکنش شدید دمشق و سازمان ملل مواجه شده است.
در واکنش به این اظهارات اردوغان، آمریکا درباره عملیات نظامی احتمالی و افزایش تحرکات ترکیه در شمال سوریه ابراز نگرانی شدید کرد و به آنکارا هشدار داد. 
جمهوری اسلامی ایران نیز به تمایل ترکیه برای انجام عملیات نظامی در داخل خاک سوریه اعتراض کرد و گفت که هرگونه اقدام نظامی هر کشوری در خاک کشور دیگر نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور مورد حمله است. 

اخبار مرتبط

حمله پهپادی به پایگاه غیرقانونی آمریکایی «التنف» در جنوب سوریه

تحلیلگر ترکیه‌ای: مکتب امام حسین نه‌تنها انسان‌ساز، بلکه جامعه‌ساز است

حمله سایبری به وبسایت خطوط هوایی ترکیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha