همایش بزرگ «دختران روح الله» برگزار شد

همایش بزرگ «دختران روح الله» برگزار شد

به گزارش سراج24؛ در آستانه سی و سومین سالگرد بزرگداشت ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همایش بزرگ دختران روح الله به همت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در مرقد مطهر امام راحل برگزار شد.

در ابتدای این همایش، حجت الاسلام عباس کمساری مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام راحل به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: در میان همه دستاوردهایی که حاصل انقلاب اسلامی بوده و در تمامی بخش‌ها و ابعاد شخصیت، سیره و اندیشه حضرت امام مشهود است می‌توان به دو بعد سیاسی و اجتماعی تقسیم کرد.

وی با اشاره به بعد سیاسی شخصیت و اندیشه حضرت امام تصریح کرد: در بعد سیاسی برجسته‌ترین و درخشان‌ترین عنصر فکری حضرت امام اعتقاد به ایفای نقش مردم در سرنوشت خودشان یا به اعتبار دیگر مردم سالاری دینی است. امام با همه وجود اعتقاد داشتند مردم باید در سرنوشت خودشان نقش اساسی را داشته باشند. این اصل اساسی در ادبیات سیاسی منجر به تشکیل جمهوری اسلامی شد بنابراین مقصود از جمهوری اسلامی آن است که امت در سرنوشت خودشان مشارکت کنند. این امر نیز نه یک تاکتیک بلکه یک استراتژی در اندیشه امام بود.

کمساری ادامه داد: این امر به گونه‌ای بود که پس از گذشت دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی ما شاهد برگزاری رفراندومی هستیم که در آن اصل جمهوری اسلامی به رأی مردم گذاشته شد و مردم در این انتخابات به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند.

مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام راحل به بعد اجتماعی شخصیت حضرت امام اشاره و بیان داشت: در بعد اجتماعی برجسته‌ترین و درخشان‌ترین فصل از فصول اندیشه و اعتقاد حضرت امام دادن نقش حیات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به زنان بود. روزگاری در این کشور دوگانه‌ای وجود داشت که زن مذهبی و متدین و معتقد به اصول اخلاقی باید در خانه بماند و به دور از نقش آفرینی علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی باشد یا اینکه اگر می‌خواست به این نقش‌ها دست یابد باید از ارزش‌های اخلاقی و دینی به دلیل جبر شرایط فاصله بگیرد این دوگانه و تضاد اجتماعی در حوزه زنان با اعتقاد حضرت امام حل شد و ایشان به زنان نقشی اعطا کردند که تا قبل از آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: از منظر امام زن نه تنها همانند مرد بلکه جلوتر از مرد و پیشتازتر باید در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و علمی نقش آفرینی کند و با اتکا به همین اندیشه دینی ما شاهد هستیم زنان امروز در عرصه‌های مختلف سیاسی، ورزشی، هنری و… افتخارات شایسته ای را کسب کرده و نقش آفرینی می‌کنند. این دو عنصر از عناصری بوده که فضای اجتماعی و سیاسی کشور را تغییر داد و همچنان با حرکت بر مدار دو عنصر اساسی بر گفتمان اجتماعی و سیاسی امام است که می‌توانیم شاهد پیشرفت‌های روز افزون در کشور باشیم.

کمساری در پایان خاطرنشان کرد: امروز در گردهمایی دختران روح الله در آستانه ۳۳ سال ارتحال حضرت امام این پیام را مخابره می‌کند که نسل انقلابی بعد از ۳۳ سال رحلت امام همچنان در خط امام و پیرو و معتقد به فکر و آرمان‌های ایشان است و تنها مکتبی که می‌توان به عنوان مکتب انسان ساز و جریان ساز همچنان موتور پیشرفت کشور را به حرکت در آورد مکتب حیات بخش امام است که ریشه در مکتب اسلامی دارد.

اخبار مرتبط

امیر جدیدی عضو آکادمی اسکار شد

شناسنامه‌ای که محل مهر انتخابات و جیره‌بندی قند و شکر بود

رضایت وزارت بهداشت عربستان از خدمات درمانی ایران به زائران

0 نظر

ارسال نظر

capcha