نگاه خاص حضرت معصومه (س) به جایگاه دختران

نگاه خاص حضرت معصومه (س) به جایگاه دختران

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام جواد طوبایی استاد اخلاق در گفت‌وگویی در مورد شخصیت و جایگاه حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: این بانوی بزرگ بر اساس آنچه که همگان می‌دانند برای دیدار با برادر به سمت ایران رهسپار شد و از آنجایی که شهر قم آشیانه خاندان نبوت بود، مسیر خود را از این شهر انتخاب کردند تا به دیدار برادر بروند.

وی ادامه داد: در شهر قم ایشان با استقبال بی‌نظیر بزرگان شهر و مردم روبرو شد و سفری که قرار بود دو سه روز پیشتر به طول نینجامد به علت استقبال زیاد باعث ماندگاری بیشتر ایشان شد. در همین زمان کوتاه ایشان دارای کسالتی شدند که این کسالت در نهایت منجر به وفات ایشان شد.

این استاد اخلاق با اشاره به کرامات حضرت معصومه (س) خاطرنشان کرد: علمیت و کرامات این بانوی بزرگ بسیار زیاد بود چرا که ایشان آنچه را که از امامت به دست آورده و درک کرده بودند، در اختیار مردم قرار دادند. یکی از کرامات ایشان که منجر به یک جریان بسیار خوب در شهر قم شد، کمک به ایتام و خانواده‌های بی‌بضاعت بود.

طوبایی تاکید کرد: ایشان به موجب دیدارهای زیادی که با اقشار مختلف همچنین افراد متمول داشت از این فرصت نهایت بهره را برد و همگان را در جهت کمک به همنوعان گسیل کرد. تا پیش از این شاید این اتفاق در شهر قم خیلی مرسوم نبود یا به ندرت انجام می شد اما آن حضرت یک حرکت جهشی را به این سمت انجام داد.

وی افزود: حضرت معصومه (س) از فضای به وجود آمده در شهر قم نهایت بهره را برد. یکی از اتفاقاتی که در رفتار ایشان بسیار چشمگیر بود، مهربانی ایشان با مردم به ویژه بانوان و خاصه دختران بود، به شکلی که ایشان آن نگاهی را که حضرت رسول اکرم (ص) نسبت به دختران داشت را ترویج کرد زیرا جامعه همچنان نسبت به دختران نگاه مناسبی را نداشت.

این استاد اخلاق در مورد اهمیت زیارت حضرت معصومه (س) ابراز کرد: در زیارت نامه این بانوی بزرگ یک تفاوت با دیگر زیارت نامه‌ها وجود دارد و آن هم این است که بر تمام رسولان خدا سلام داده می‌شود. این بدان معنا است که تمام اولیای خدا در حرم ایشان حضور دارند و این حرم خاستگاه انبیا و اولیاست و آنها از محضر این بانو بهره مند می‌شوند.

طوبایی با اشاره به بیانی از امام جواد (ع) که می‌فرمایند «هر کسی که عمه مرا زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود»، گفت: این حدیث نشان می‌دهد که اگر کسی با بصیرت حضرت فاطمه معصومه (س) را زیارت کند از بهشت بهره مند خواهد شد.

اخبار مرتبط

پژوهشگر، خطیب و استاد اخلاقی که تواضع، ویژگی مثال زدنی‌اش بود

روح آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست + زندگینامه مختصر

آخرین خبرها از وضعیت جسمانی استاد فاطمی‌نیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha