زکات یک واجب دینی است/گره گشایی از کار مستمندان و فقرا

زکات یک واجب دینی است/گره گشایی از کار مستمندان و فقرا

به گزارش سراج24؛ حجت السلام غلامحسین رنجبر بعدازظهر سه‌شنبه در جلسه شورای زکات اردستان، اظهار داشت: از زکات به عنوان یک واجب بزرگ الهی و دومین رکن دین نام برده می‌شود و سرمایه‌ای است که خداوند در اختیار پیامبر قرار داده تا در درجه اول گره‌گشای کار مستمندان و فقیران باشد.

وی افزود: در زمان پیامبر افرادی مأمور بودند تا زکات را جمع‌آوری کنند و در دوره امام علی نیز همین‌گونه بود اما پس از آن ائمه سفارش داشتند که مردم خودشان زکات را به نیازمندان بدهند.

مسئول ستاد زکات استان اصفهان ادامه داد: بعد از گذشت چندین سال و استقرار حکومت اسلامی و حاکمیت ولایت فقیه، مجدد جمع‌آوری زکات به دست ولی‌فقیه برگشت.

رنجبر خاطرنشان کرد: اکنون استفاده و هزینه از زکات باید با اذن ولی‌فقیه باشد و برای این که اهمیت این مسئله بیشتر روشن شود رهبر انقلاب برای بحث زکات یک نماینده ویژه گذاشتند.

وی تصریح کرد: وقتی کشاورز می‌خواهد گندم خود را تحویل بدهند یک رضایت‌نامه‌ای را به او می‌دهند که آیا او راضی هست به اندازه زکات واجبش از گندم کسر شود و در این رضایت نامه هم مشخصاتی همچون نام شهر و روستا وجود دارد؛ این موضوع از جمله مواردی است که سال‌ها در جلسات شورای زکات پیشنهاد داده می‌شد اما در نهایت سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و دیر هنگام اعلام شد.

مسئول ستاد زکات استان اصفهان خاطرنشان کرد: قانون این است که زکات باید به جایگاه اصلی که از آن جمع‌آوری شده است، برگردد و همچنین کسانی که غفلت کنند و زکات را پرداخت نکنند چون یک واجب دینی است رزق آنها مشکل پیدا می‌کند.

رنجبر یادآور شد: اگر زکات پرداخت نشود به هر حال اثر وضعی و نامطلوب آن یک جایی در زندگی انسان‌ها پیدا خواهد شد.

وی تاکید کرد: زکات در درجه اول باید هزینه فقرا شود و طبق مصوبه شورای عالی زکات کشور حداقل ۸۰ درصد از زکات باید هزینه فقرا شده و ۲۰ درصد باقی‌مانده صرف امور عمرانی و غیره شود.

اخبار مرتبط

اطلاع رسانی درست ستاد مدیریت بحران خسارات سیل دماوند را کاهش داد

بسته های حمایتی ویژه متناسب با حوزه های هنری به فعالان تعلق می گیرد

دولت ارز را رها نکرده است/واگذاری دارائی های راکد

0 نظر

ارسال نظر

capcha