واعظ آشتیانی:

لغو بازی با کانادا توهین به پرچم ایران بود/ فدراسیون از فیفا و IOC پیگیری کند

لغو بازی با کانادا توهین به پرچم ایران بود/ فدراسیون از فیفا و IOC پیگیری کند

به گزارش سراج24؛ امیررضا واعظ آشتیانی در گفت‌وگویی درباره لغو دیدار تیم ملی فوتبال ایران با کانادا، اظهار داشت: کانادایی‌ها با این تصمیم نشان دادند که خودشان عامل دخالت سیاست در ورزش هستند. ابتدا نمایندگان مجلس کانادا شروع به جو‌سازی سیاسی برای این بازی تدارکاتی کردند و در نهایت اتحادیه فوتبال این کشور از آن تبعیت کرد.

وی با بیان اینکه فیفا و کمیته بین المللی المپیک (IOC)، باید با این اتفاق برخورد کنند، گفت: اگر فیفا ادعا دارد که به منافع فوتبال کشوری نباید ظلم شود، الان باید کمک کند. بند جدایی سیاست از ورزش در اساسنامه دو نهاد فیفا و IOC آمده و حالا این قانون نقض شده است. فیفا و IOC باید با این پدیده برخورد کنند. فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک ایران باید پیگیری جدی از طریق فیفا و کمیته بین المللی المپیک داشته باشند که چرا یک کشور قراردادی را امضا می‌کند، اما به دلیل دخالت‌های سیاسی زیر قراردادش می‌‌زند و آن را زیر سؤال می‌برد؟

مدیرعامل پیشین استقلال اضافه کرد: این موضوع به دیپلماسی ورزشی مسئولان ما بر می‌گردد که چقدر می‌توانند آن را پیگیری کنند. اگر یک بار برخورد جدی با این مسائل شود، دیگر این اتفاقات تکرار نمی‌شود که برای هر بازی سیاسی تصمیمی غیر ورزشی اتخاذ شود اما به دلیل اینکه دست نهاد‌های بین‌المللی با این کشورها یکی است، هیچ‌وقت پیگیری نمی‌شود. با این حال دلیل نمی‌شود که ما این اتفاق را پیگیری نکنیم.

کارشناس مدیریت ورزش درباره اینکه از ابتدا سفر تیم ملی فوتبال ایران برای انجام یک بازی به کانادا خیلی منطقی به نظر نمی‌رسید، یادآور شد: مسافت خیلی طولانی است و بازیکنان باید 72 ساعت بعد از این سفر استراحت کنند تا شرایط بدنی و روحی‌شان آماده شود. برای بازگشت هم همینطور است و تقریباً 10 روز، بازیکنان ما تحت تأثیر تغییرات جویی و شرایط روحی قرار می‌گرفتند. این تصمیم با کادر فنی بوده که به این اردو برویم ولی نحوه امضای قرارداد دیگر با سرمربی تیم نیست.

واعظ آشتیانی یادآور شد: برای انجام بازی قرارداد امضا شده ولی یک روز می‌گویند بازی می‌کنیم و یک روز در توئیتر می‌گویند بازی لغو شده است. این یک توهین بزرگ به پرچم یک کشور است. لغو بازی یک موضوع است و بار سیاسی این اتفاق نیز در طرف دیگر وجود دارد. افرادی که این قراردا‌د‌ها را امضا می‌کنند و به کانادا به راحتی اجازه می‌دهند که بازی را لغو کند باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: مسئله مشخص، لابی صهیونیست‌ها و فشار‌های آمریکایی و عوامل‌شان در مجلس کانادا بوده که منجر به لغو این بازی و سیاسی‌شدن ورزش شده است. باید پیش‌بینی این احتمالات را کرده و از ابتدا در تصمیم‌گیری‌مان این موضوعات را لحاظ می‌کردیم، چون این کشور‌ها نشان داده‌‌اند که قابل اعتماد و احترام نیستند.

واعظ آشتیانی گفت: امیدوارم هرچه زودتر سرنوشت فدراسیون روشن و انتخابات برگزار شود. مجمع نیز اسیر جوسازی‌ها و باندبازی‌ها نشود، چون در این چند دوره با باندبازی و قبلیه‌گرایی و گروه‌بازی، سرنوشت فوتبال را به اینجا رسانده‌اند. امیدوارم مجمع در انتخابات بعدی کار را به مدیران قوی و با جسارت و متعهد بسپارد تا توان بازیابی این فدراسیون وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

فیفا بازهم به فدراسیون فوتبال ایران هشدار داد؟

دولت دخالتی در انتخاب سرمربی تیم ملی ندارد

دیدار تیم ملی فوتبال مقابل اروگوئه قطعی شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha