وزیر بهداشت:

نخستین محموله واکسن کرونا به ونزوئلا صادر شد

نخستین محموله واکسن کرونا به ونزوئلا صادر شد

به گزارش سراج24؛ بهرام عین الهی امروز شنبه در پایان نشست کمیته اقدام مشترک تنظیم بازار استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران افزود: : من با ۹ وزیر بهداشت کشورهای مختلف ملاقات داشتم و آمادگی خود را برای صادرات واکسن به کشورهای دیگر اعلام کردم و حتی می توانیم به کشورهایی که از نظر توسعه وضعیت خوبی ندارند، مجانی واکسن بدهیم.

وی یادآورشد: الان چهار میلیون دُز واکسن آماده داریم و در نخستین محموله یکصدهزار دز برای ونزوئلا ارسال کردیم که وزیر بهداشت این کشور دوباره تقاضا کرده مقدار بیشتری ارسال کنیم که باز هم خواهیم فرستاد.

عین اللهی گفت: اینکه ما می‌توانیم صادر کننده واکسن باشیم در حالیکه قبلا نیاز به واکسن داشتیم، افتخار بزرگی است و  ما با صادرات واکسن نشان می‌دهیم جمهوری اسلامی ایران همچنان یک کشور قوی در همه مسائل هست.

 آبله میمون وارد ایران نشده است/ کارشناسان در مرزها شرایط را کنترل می کنند

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال دیگری درباره نگرانی مردم در خصوص آبله میمون اظهار کرد: این بیماری سال‌ها در کشورهای مختلف وجود داشته و مربوط به حیوانات است و به صورت اتفاقی به میمون منتقل شده و به صورت اتفاقی هم به انسان منتقل شده است. این بیماری بیشتر عوارض پوستی دارد و میزان مرگ و میر آن مثل کرونا نیست و خیلی کم است.

 عین الهی یادآورشد: در کشور ما هم تعدادی موارد مشکوک عنوان شده بود که نمونه‌های آن را به انستیتو پاستور دادیم و هیچ کدام از آنها ثابت نشد. بنابراین هنوز در کشور ما ثابت نشده آبله میمون آمده باشد. با این حال کارشناسان وزارت بهداشت در مرزها شرایط را کنترل می کنند و اگر موردی بود حتماً در مورد آن اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

 توان ساخت واکسن برای هر ویروسی را داریم

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به زیرساخت‌هایی که در دوران مقابله با کرونا ایجاد شد، اظهار کرد: کرونا باعث شد ما زیرساخت‌های واکسیناسیون را بالا بردیم به طوری که امروز ما ۶ مرکز تولید واکسن داریم که اینها نه تنها واکسن کرونا بلکه می توانند واکسن هر ویروسی را می‌توانند را تولید کنند.

وی ادامه داد: بیوراکتورهای مجهزی داریم که هر ویروسی در آن کشت شود خروجی آن می‌تواند واکسن باشد. بنابراین ما برای هر نوع تهدیدی در دنیا می توانیم واکسن آن را تولید کنیم و این از توفیقات دانشمندان ما بوده است.

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی یادآورشد: در جلسه‌ای که در ژنو در سازمان بهداشت جهانی بودم، این را عنوان کردم که کشورما تنها در مبارزه با کرونا موفق و سربلند بوده و میزان ابتلا تک رقمی شده بلکه ما به دانش تولید واکسن و ابزار تولید واکسن مجهز شده ایم و هیچ نگرانی در مورد این بیماری نداریم.

عین الهی با بیان اینکه ما جزو کشورهای موفق در ریشه کنی بیماری کرونا هستیم، اظهار کرد: یکی از دلایل موفقیت ما این بود که رهبر معظم انقلاب و شخص رئیس جمهور احساس مسئولیت کردند و در رابطه با کرونا وارد شدند و فعالیت کردند. این در حالی است که در خیلی از کشورها مسئولین کشورها ورود نکردند.

 وی اضافه کرد: ستاد کرونا ایران از ستادهای بی‌نظیر در دنیا هست و همه سازمان‌ها و مسئولین و نه فقط وزارت بهداشت در حوزه کرونا احساس مسئولیت کردند و کار کردند و این باعث شد ما بتوانیم کرونا را در یک مدت کوتاه تک رقمی رسانده و امروز جزو کشورهای خیلی موفق هستیم.

آثار و شواهدی مبنی بر شیوع مجدد کرونا دیده نمی‌شود

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص احتمال بروز پیک تازه کرونا گفت: درباره آینده کرونا اخیراً شایعاتی ایجاد شده ولی ما فعلا هیچ آثاری نمی بینیم که کرونا مجدداً در کشور ایجاد شود با این حال باید مردم واکسیناسیون را انجام دهند.

 وی با بیان اینکه فعلا آثاری مبنی بر اینکه دوباره پیک کرونا ایجاد شود نداریم، خاطرنشان کرد: واکسن باعث ارتقای ایمنی و مقاومت افراد می‌شود و اگر موقعی کرونا بیشتر شد بدن افراد می‌تواند در مقابل آن مقاومت کند ولی فعلا هیچ آثار و شواهدی نه تنها در ایران بلکه در خیلی از کشورهای دیگر نداریم.

 

 اردبیل جزو استان‌های موفق در زمینه تنظیم بازار است

در خصوص تنظیم بازار این استان اظهار کرد: برای اینکه کشور ما از نظر اقتصادی پیشرفت کنند، لازم بود این طرح ملی مردمی سازی یارانه‌ها اجرا شود و همه ما مصمم به اجرای آن هستیم.

 وی اضافه کرد: الحمدلله گزارشی که امروز استاندار محترم اردبیل دادند بسیار امیدبخش بود و زحمات زیادی را در بخش تنظیم بازار استان کشیده بودند و در این زمینه می‌توانم بگویم که اردبیل جزو استان های موفق کشور است.

نماینده دولت در نشست کمیته اقدام مشترک تنظیم بازار استان اردبیل یادآورشد: نکات و مسائلی مطرح شد که ما را به تهران منتقل می‌کنیم و سعی کنیم که آنها را رفع کنیم.

اخبار مرتبط

مادر فداکار هرمزگانی زمینه آزادی چهار زندانی محکوم به قصاص را فراهم کرد

رئیس جمهور: اربعین به جریان فراگیر تبدیل شده است

وزیر کار: دیپلماسی خارجی کشور در گذشته وابسته به اخم و لبخند بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha