یادداشت؛

قتل‌های زنجیره‌ای در آمریکا

قتل‌های زنجیره‌ای در آمریکا

به گزارش سراج24؛ محسن میرزایی: خبری به تازگی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه روز سه شنبه ۲۴ ماه مه در مدرسه ابتدایی «راب» واقع در شهر «یوالده» در ایالت تگزاس تیراندازی رخ داد و منجر به کشته شدن ۱۹ کودک و ۲ بزرگسال شد، آماری که احتمالی است و بیم آن می‌رود که تعداد کشته‌شدگان افزایش پیدا کند!

برخی رسانه‌ها ادعا می‌کنند این کشتار پس از تیراندازی مرگبار سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر «نیوتون»، خونین‌ترین و مرگبارترین تیراندازی در تاریخ سالهای اخیر آمریکاست؛ در حادثه 20  دسامبر 2012 در یک مدرسه ابتدایی در آمریکا 20 کودک و شش بزرگسال به ضرب گلوله از پای درآمدند که همه کسانیکه در تیراندازی و عواقب آن درگیر بودند از پزشکان و تیم امداد گرفته تا روانپزشکان و پلیس‌ها اذعان کرده بودند هرگز شاهد چنین مصیبت درناکی نبوده اند، اما موضوعی که هرچند وقت یکبار از بخش اخبار جهان رسانه‌ها منتشر می‌شود و هربار یکی از مدارس، دانشگاه‌ها، پایگاه‌های نظامی و... سوژه خبر است، حاکی از آن است که یکی از این مکان‌ها توسط حمله مسلحانه، شلیک ناخواسته یا دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند که برخی از اخباری که در ادامه مرور می‌شود صرفاً درصد حداقلی از صدها و هزاران تیراندازی جمعی در تاریخ اخیر آمرایکاست که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است؛  چراکه بنا به آمار پایگاه «آرشیو خشونت مسلحانه» در 4 ماه و نیم اول سال 2017 میلادی در ۱۷,۱۸۲ مورد تیراندازی با سلاح گرم (بیش از ۱۲۷ مورد هر روز) در این مدت، ۴,۲۹۷ نفر کشته (حدود ۳۲ نفر در هر روز) و ۸,۲۷۲ نفر مجروح (بیش از ۶۱ نفر در هر روز) شده‌اند!

1999؛ دبیرستان «کلمباین»

 ۲۰ آوریل ۱۹۹۹ (۳۱ فروردین ۷۸) «اریک هریس» ۱۸ ساله و «دیلن کلبولد» ۱۷ ساله دو دانش‌آموز دبیرستانی پس از ورود به دبیرستان خود یعنی «کلمباین» واقع در شهرستان «جفرسون» ایالت کلرادو، اقدام به تیراندازی به سودی دانش‌آموزان و معلمان این دبیرستان کردند. در این حادثه، ۱۲ دانش‌آموز و یک معلم کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند. هریس و کلبولد نیز سپس اقدام به خودکشی کردند. این حمله نه تنها مرگ‌بارترین حادثه تیراندازی در دبیرستان‌های آمریکا به شمار می‌رود، بلکه به دلیل ابعاد عجیب و غریبی که داشت، هم‌چنان یکی از نقاط عطف در مورد برخورد با معضلات اجتماعی آمریکا از جمله آزادی اسلحه، آزار در مدرسه، و خشونت در بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. دو نوجوان آمریکایی که اقدام به قتل‌عام دانش‌آموزان دبیرستان کلمباین کردند، نقشه‌ای پیچیده را کشیده بودند که در آن، انفجار یک بمب آتش‌زا برای گم‌راه کردن آتش‌نشانی، ۹۹ دستگاه انفجاری و تعداد خودروی بمب‌گذاری‌شده تعبیه شده بود. این نقشه اگرچه به طور کامل عملی نشد، اما نشان از تأثیر فرهنگ اجتماعی، فیلم‌های سینمایی و بازی‌های ویدیویی روی این دو نوجوان داشت.

2007؛ 32 کشته در محیط دانشگاهی

یک تیراندازی در محیط دانشگاهی در آمریکا در ۱۶ آوریل سال ۲۰۰۷ میلادی و در «دانشگاه ایالتی و مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا» روی داد. در این تیراندازی دانشجویی پیش از آن که جان خود را بگیرد، ۳۲ نفر را کشت.

سال ۲۰۱۶؛ ۵۸,۴۶۶ مورد تیراندازی

حوادث سال 2016 به کشته شدن ۱۵,۰۸۲ نفر (بیش از ۴۱ نفر در هر روز) و مجروح شدن ۳۰,۶۲۵ نفر (حدود ۸۴ نفر در هر روز) انجامید. نکته تکان‌دهنده، این‌که در میان قربانیان خشونت با سلاح گرم در سال گذشته ۶۷۲ کودک یازده ساله یا کوچک‌تر و ۳,۱۱۷ نوجوان بین دوازده تا هفده ساله بوده‌اند.در این سال ۳۸۴ مورد تیراندازی جمعی (بیش از یک بار در هر روز) رخ داده است. هم‌چنین در تیراندازی‌هایی که نیروی پلیس آمریکا در آن‌ها دخالت داشته، ۳۲۴ افسر پلیس کشته شده و ۱,۹۱۵ شهروند نیز به ضرب گلوله افسران پلیس جان خود را از دست داده‌اند. ۲,۵۲۸ مورد حمله مسلحانه به منازل مسکونی (حدود ۷ مورد در هر روز)، ۱,۹۲۹ مورد استفاده از سلاح گرم برای دفاع از خود (بیش از ۵ مورد در هر روز) و ۲,۲۰۰ مورد شلیک ناخواسته اسلحه (بیش از ۶ مورد در هر روز) از دیگر آماری است که درباره خشونت با سلاح گرم در آمریکا در سال ۲۰۱۶ قابل ذکر است.

 2019؛ دو کشته در دانشگاه

تیراندازی در دانشگاه «کارولینای شمالی» در شهر «شارلوت» آمریکا، دو کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت. بر اساس گزارش‌های اولیه حال سه نفر از مجروحان وخیم گزارش داده شده بود.

آمار کشته‌شدگان حمله مسلحانه در آمریکا

آماری که مؤسسه «کمپین بریدی برای جلوگیری از خشونت مسلحانه» منتشر کرده است[۱۰]، می‌تواند تا اندازه‌ای ابعاد معضل خشونت با سلاح گرم در آمریکا را ملموس‌تر کند. بنا به آمار سال‌های اخیر در آمریکا، به طور متوسط در هر روز:

۴۸ کودک و نوجوان (نوزاد تا نوزده ساله) در جریان حوادثی از جمله قتل، حمله مسلحانه، خودکشی، شلیک ناخواسته یا «دخالت پلیس» (اقدام مسلحانه پلیس) هدف گلوله قرار می‌گیرند:

۷ کودک یا نوجوان بر اثر اصابت گلوله کشته می‌شوند: ۴ نفر به قتل می‌رسند و ۲ نفر خودکشی می‌کنند

۴۱ کودک یا نوجوان بر اثر اصابت گلوله مجروح می‌شوند: ۳۲ نفر در حملات مسلحانه مجروح می‌شوند، ۸ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، و ۱ نفر از خودکشی جان سالم به در می‌برد

هم‌چنین ۳۰۹ آمریکایی (در سنین مختلف) در جریان حوادثی از جمله قتل، حمله مسلحانه، خودکشی، شلیک ناخواسته یا دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند:

۹۳ آمریکایی بر اثر اصابت گلوله کشته می‌شوند: ۳۲ نفر به قتل می‌رسند، ۵۸ نفر خودکشی می‌کنند، ۱ نفر هدف گلوله‌ای قرار می‌گیرد که ناخواسته شلیک شده است، ۱ نفر با دخالت پلیس کشته می‌شود، و ۱ نفر به دلایل نامشخص جان خود را از دست می‌دهد

۲۱۶ آمریکایی بر اثر اصابت گلوله مجروح می‌شوند: ۱۵۹ نفر در حملات مسلحانه مجروح می‌شوند، ۴۳ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، ۱۱ نفر از خودکشی جان سالم به در می‌برند، و ۳ نفر در جریان دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند.

به طور متوسط در هر سال:

۱۷,۳۸۳ کودک و نوجوان (نوزاد تا نوزده ساله) در جریان حوادثی از جمله قتل، حمله مسلحانه، خودکشی، شلیک ناخواسته یا «دخالت پلیس» هدف گلوله قرار می‌گیرند.

۲,۶۴۷ کودک یا نوجوان بر اثر اصابت گلوله کشته می‌شوند: ۱,۵۶۵ نفر به قتل می‌رسند، ۹۰۷ نفر خودکشی می‌کنند، ۱۱۶ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، ۳۲ نفر به دلایل نامشخص جان خود را از دست می‌دهند، و ۲۷ نفر در جریان دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند.

۱۴,۷۳۶ کودک یا نوجوان بر اثر اصابت گلوله مجروح می‌شوند: ۱۱,۵۹۷ نفر در حملات مسلحانه مجروح می‌شوند، ۲,۸۰۶ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، ۲۹۲ نفر از خودکشی جان سالم به در می‌برند، و ۴۱ نفر با دخالت پلیس مجروح می‌شوند.

هم‌چنین ۱۱۲,۶۹۵ آمریکایی (در سنین مختلف) در جریان حوادثی از جمله قتل، حمله مسلحانه، خودکشی، شلیک ناخواسته یا دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند.

۳۳,۸۸۰ آمریکایی بر اثر اصابت گلوله کشته می‌شوند: ۱۱,۵۶۴ نفر به قتل می‌رسند، ۲۱,۰۳۷ نفر خودکشی می‌کنند، ۵۴۴ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، ۴۶۸ نفر با دخالت پلیس کشته می‌شوند، و ۲۶۷ نفر به دلایل نامشخص جان خود را از دست می‌دهند.

۷۸,۸۱۵ آمریکایی بر اثر اصابت گلوله مجروح می‌شوند: ۵۸,۲۱۰ نفر در حملات مسلحانه مجروح می‌شوند، ۱۵,۷۹۸ نفر هدف گلوله‌هایی قرار می‌گیرند که ناخواسته شلیک شده‌اند، ۳,۸۵۳ نفر از خودکشی جان سالم به در می‌برند، و ۹۵۵ نفر با دخالت پلیس هدف گلوله قرار می‌گیرند.

بلندگوهایی که مخاطبانش کشورهای دیگر هستند!

با وجود تمام آمار و ارقام و جنایاتی که در این گزارش ذکر شد و مشتی از نمونه خروارها جنایت در کشوری است که ادعای رعایت حقوق بشر در آن به تمام جهان مخابره می‌شود، اما در دل این کشور و به ویژه در مراکز فرهنگی و آموزشی آن اندکی امنیت وجود ندارد و معلوم نیست دانش‌آموز، دانشجو، معلم و یا استادی که برای کسب علم و دانش پا از خانه بیرون می‌گذارد، به خانه برمی‌گردد یا در گرداب هولناک جنایات هر روزه قتل‌ها و حمله‌های مسلحانه قرار می‌گیرد؟!؛ جنایاتی که سالیان سالیان تداوم داشته و دارد و مدعیان حقوق بشر برای نجات شهروندان خود کاری انجام نمی‌دهند!

اخبار مرتبط

اتفاقات ایران، مومنت است نه موومنت

«واگنر»‌‌ها از کریمه تا بانگی

کام آمریکا در عمان تلخ شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha