تاثیر پذیری کشورهای همسایه از سیاست حذف ارز ترجیحی در ایران

تاثیر پذیری کشورهای همسایه از سیاست حذف ارز ترجیحی در ایران

به گزارش سراج24؛ اجرای طرح اصلاح یارانه ها و حذف ارز ترجیحی در ایران و واقعی سازی نرخ چهار قلم کالای اساسی مشمول این طرح، تاثیر بسزایی بر افت میزان "قاچاق آرد و نان" و اقلام دیگر از داخل کشور به کشورهای همسایه به ویژه استان های کردنشین کشور ترکیه داشته است.

چنانکه ساکنین استان ها از قطع مسیر تامین ارزان آرد و نان به شدت ناراضی بوده و مضمون کلی اظهارنظرها چنین است که «تا به حال از آرد و نان ایران ارتزاق می کردیم اما با این وضعیت که پیش آمده، دولت ترکیه باید به تامین معاش ما کمک کند، در غیر این صورت ما اعتراض خواهیم کرد.»

لازم به ذکر است از تاریخ ۲۵ اردیبهشت سال جاری، قیمت سه قلم کالای شیر و لبنیات و گوشت بنا به دستور دولت ترکیه ۲۰ درصد گران شده که واکنش های بسیاری در پی داشته است.

چنان‌که ۴ حزب مخالف دولت حاکم برای تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال جاری فراخوان عمومی در اعتراض به گرانی های اخیر ترکیه در «مال تپه استانبول» صادر کردند.

گفتنی از اخبار و مصادیقی در زمینه پیرامون تأثیر اجرای طرح اصلاح یارانه ها و حذف ارز ترجیحی در ایران و واقعی سازی نرخ اقلام اساسی مشمول این طرح در مناطق مرزی و عمقی کشورهای عراق، پاکستان و... نیز به چشم می‌خورد.

بر اساس برآورد ها، حداقل ۱۵ میلیون نفر از جمعیت کشورهای همسایه از یارانه کالاهای اساسی جمهوری اسلامی ایران استفاده می کردند و این در حالی است که این یارانه مخصوص مردم ایران است.

اخبار مرتبط

ویدئو/ رمزگشایی

پیش‌بینی پایان رشد پایه پولی ناشی از تخصیص ارز ترجیحی‌

تداوم رشد قیمت کالاهای اساسی در جهان/ قیمت گندم امروز 3.5 دلار افزایش یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha