دادگاه متهم حادثه تروریستی حرم رضوی برگزار شد

دادگاه متهم حادثه تروریستی حرم رضوی برگزار شد

به گزارش سراج24؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی، جلسه رسیدگی به این پرونده، امروز اول خردادماه به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، با حضور وکلای شکات و متهم و خانواده شهدای این حادثه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، نماینده دادستان به درخواست رییس دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به قرائت کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: این فرد به محاربه از طریق کشیدن سلاح (تجرید سلاح) بر روی مردم به قصد کشتن (ازهاق نفس) و ایجاد رعب و وحشت که موجبات ناامنی در محیط حرم مطهر رضوی را فراهم کرده بود، متهم است.

وی افزود: متهم که دارای تفکرات تکفیری است، در مراحل مختلف به صراحت اعلام کرده که ارتکاب جرم را قبول دارد.

نماینده دادستان اضافه کرد: متهم "عبداللطیف مرادی" مشهور به "عبداللطیف السلفی" فرزند محمدطاهر، از اتباع افغانستان و به شدت تحت تاثیر افکار تکفیری است.

وی ادامه داد: متهم با سوء نیت و قصد قبلی برای ارتکاب جرم به سه روحانی در حرم مطهر رضوی با یک قبضه چاقو حمله کرده است که با اقدام وحشیانه وی، یک نفر از روحانیان مجروح شده و ۲ تن دیگر به شهادت رسیدند.

رییس دادگاه در ادامه از حجت‌الاسلام‌ "محسن پاکدامن"، مجروح حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی خواست تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه شکات، به بیان مطالب خود بپردازد.

حجت‌الاسلام‌ پاکدامن ضمن بیان مطالب خود از دادگاه خواست تا متهم در چهارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.

فرزند شهید حجت الاسلام "اصلانی" از شهدای این اقدام تروریستی نیز در این جلسه گفت: لحظه‌ای از پیمودن راه پدرانمان دست برنخواهیم داشت و تا آخرین لحظه بر حقانیت مکتبمان ایستاده‌ایم.

همسر شهید حجت الاسلام "دارایی"، دیگر شهید این حادثه نیز با قرار گرفتن در جایگاه، خطاب به متهم گفت: همسر من را به چه جرمی به شهادت رساندی و فرزندان خردسالمان را یتیم کردی؟

همسر شهید اصلانی نیز گفت: همسر من آرزوی شهادت داشت و به آرزویش رسید و ما هم آماده شهادت هستیم.

سپس دختر شهید اصلانی با قرار گرفتن در جایگاه، گفت: تمام هم و غم این شهیدان عزیز خدمت به محرومان و مردم حاشیه شهر بود.

در ادامه به درخواست قاضی منصوری، وکلای حاضر در جلسه و شهود عینی روز حادثه، به ارائه مطالب خود پرداختند.

متهم نیز به دستور رییس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه اتهامات خود را قبول دارد، افزود: در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم و متاثر از آن در حرم با کارد به روحانیون حمله کردم.

عبداللطیف مرادی در پاسخ به سوال قاضی که چرا پس از حمله به روحانیون باز هم با چاقو در برابر دیدگان مردم قدرت‌نمایی می‌کرده‌ است؟ گفت: با این حرکات قصد داشتم از نزدیک شدن مردم به محل حادثه جلوگیری کنم.

وی افزود: اقدامم خلاف اسلام، سیره صحابه و اشتباه بود و افرادی را که مورد حمله قرار دادم بیگناه بودند، قبول دارم اقدامم تروریستی بوده است.

متهم اضافه کرد: در دوران زندگی در ایران، همواره مردم با من خیلی خوب رفتار می‌کردند.

پس از دفاعیات متهم، وکیل وی نیز خطاب به دادگاه اظهار کرد: حضور من در این جایگاه به معنی دفاع از عمل موکل نیست، بلکه از جایگاه حرفه‌ای از فرصت ایجاد شده توسط دادگاه در راستای اجرای عدالت استفاده می‌کنم و از دادگاه به دلیل رعایت اصول حرفه‌ای و مفاد قانونی با هدف جاری شدن عدالت تشکر می‌کنم.

وکیل متهم افزود: موکل من اتهام خود را قبول دارد، اما از کرده خود پشیمان است.

نماینده دادستان نیز در ادامه گفت: متهم با اقدام خود در یک محیط امن، باعث ایجاد ناامنی و ترس و وحشت در مردم شده است و تقاضای اشد مجازات را برای نامبرده دارم.

متهم نیز در آخرین دفاع خود گفت: در یکی از کشورهای همسایه اساتیدی داشتم و تحت تاثیر تعلیمات آنها قرار داشتم، اتهام خود را قبول دارم، این کار را انجام دادم. اعمال من خلاف اسلام و سیره صحابه بوده است. اقرار می‌کنم که اشتباه کرده ام.

پس از پایان دفاعیات متهم، رییس دادگاه ضمن اعلام پایان جلسه دادگاه، عنوان کرد: رای دادگاه در زمان مقرر اعلام خواهد شد.

یک تروریست تکفیری روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین ماه در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم منور امام رضا(ع) با چاقو به سه روحانی حمله و آنان را به شدت مجروح کرد.

هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوء قصد قرار گرفته بودند از فعالان جهادی و فرهنگی در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد بودند.

به دنبال این اقدام تروریستی حجت‌الاسلام محمد اصلانی، که برادر ۲ شهید بود، در همان لحظات اولیه به شهادت رسید و حجج اسلام پاکدامن و دارایی پس از انتقال به بیمارستان تحت درمان قرار گرفته و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که سرانجام حجت الاسلام دارایی نیز بر اثر جراحات و صدمات وارده به شهادت رسید.

پیکر هر دو شهید این حادثه در صحن جمهوری حرم رضوی، در کنار شهدای انفجار تروریستی حرم مطهر رضوی در سال ۱۳۷۳ به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

اطلاع رسانی درست ستاد مدیریت بحران خسارات سیل دماوند را کاهش داد

بسته های حمایتی ویژه متناسب با حوزه های هنری به فعالان تعلق می گیرد

دولت ارز را رها نکرده است/واگذاری دارائی های راکد

0 نظر

ارسال نظر

capcha