اثر افزایش دستمزد بر تورم به لحاظ علمی در ایران اثبات نشده است/تدوین بسته تشویقی در مراحل پایانی قرار دارد

اثر افزایش دستمزد بر تورم به لحاظ علمی در ایران اثبات نشده است/تدوین بسته تشویقی در مراحل پایانی قرار دارد

به گزارش سراج24؛ محمود کریمی بیرانوند در نشست اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعضای اتاق بازرگانی اردبیل با بیان اینکه در تعیین نرخ دستمزد توسط شورای عالی کار، نمایندگان بخش کارگری و کارفرمایی خودشان به توافق رسیدند، گفت: دولت در آن شورا فقط نقش قاضی، داور و هماهنگ کننده را داشت. خود نمایندگان کارگری و کارفرمایی بحث می‌کنند و با توجه به شرایط و پیش‌بینی که از سال آینده می‌کنند، خودشان به یک نرخ می‌رسند.

وی در عین حال گفت: البته دولت هم چانه‌زنی و صحبت می‌کند ولی دولت تعیین کننده نیست و فضا کاملاً رقابتی و چالشی است.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ۱۹ اسفند این نرخ تعیین شد که این خود بالاخره آرامشی به بخش خصوصی داد و خیلی زودتر از پایان سال دوستان در شورای عالی کار به جمع‌بندی رسیدند و بلافاصله بسته تشویقی در سال جدید طراحی شد که در دولت در مراحل پایانی تصویب قرار دارد و همه موارد شبیه بیمه در آن دیده شده و جزئیات آن بعد از تصویب نهایی اعلام می‌شود.

کریمی با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی در خصوص تعیین نرخ دستمزد گفت: این کار هم مبنای علمی و هم مبنای عملی داشت. اثر افزایش دستمزدها بر حوزه تورم برخلاف آنچه که گفته می‌شود به لحاظ علمی در کشور ایران اثبات نشده است و گزارش"ILO"سازمان جهانی کار بر این نکته تاکید دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس دیتاها و مبناهای علمی که در کشور وجود دارد، چرخه دستمزد - تورم خیلی در ایران اثبات نشده، در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای اتاق در این خصوص خاطرنشان کرد: البته نرخ دستمزد بین ۱۰ درصد یا هشت درصد اثراتی دارد که چند و چون آن محل بحث است و منتهی منظور اثر موثر است. چون  بعضی از دوستان در مصاحبه‌هایشان تا ۵۰ درصد هم می‌گفتند که این رقم اصلا مبنای علمی دقیقی ندارد.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از سوی دیگر بر اساس آنچه در فضای اقتصاد دیده می‌شود، افزایش دستمزد به لحاظ علمی تقاضای موثر را افزایش می‌دهد و در نهایت می‌تواند فروش محصولات را هم افزایش دهد.

 وی یادآورشد: با توجه به طرح مردمی‌کردن یارانه‌ها امسال بالاخره یک مقدار افزایش قیمت بر اساس این طرح خواهیم داشت و اگر درصد افزایش قیمت دستمزد بیشتر از سال‌های گذشته نبود، این قشر شاید امسال آسیب جدی می‌دید.

کریمی خاطرنشان کرد: در مجموع از جهات مختلف این تصمیم چندان غیرمنطقی نبود ولی در عین دولت بسته تشویقی را به طور جدی پیگیری می‌کند و کمیسیون اجتماعی همه حمایت‌های لازم را کرده و نگرانی بخش خصوصی را از این بابت برطرف می‌کنیم.

اخبار مرتبط

تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه تمام اولویت دولت سیزدهم است

قالیباف: برای تورم چاره اندیشی می شود

اگر بودجه به درستی صرف شود مشکلی باقی نمی‌ماند

0 نظر

ارسال نظر

capcha