کتاب حاصل عمر

رونمایی از کتاب «حاصل عمر» در فرهنگ‌سرای اندیشه

رونمایی از کتاب «حاصل عمر» در فرهنگ‌سرای اندیشه

به گزارش سراج24؛ مدیریت امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با همکاری فرهنگ‌سرای اندیشه آیین رونمایی از کتاب «حاصل عمر» اثر محمد اسماعیلی را جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار می‌کند. 

«حاصل عمر» عنوان کتابی است شامل آثار استاد محمد اسماعیلی که در ۶ دهه گذشته ساخته و نواخته شده است. در مراسم رونمایی از این اثر، اجرای دونوازی سنتور و تمبک و گروه نوازی توسط گروه تمبک در دو بخش شامل آثار ایشان و قطعاتی از کتاب «حاصل عمر» توسط دست‌اندرکاران نشر اثر اجرا خواهد شد. همچنین در این مراسم کتاب «حاصل عمر» عرضه خواهد شد. ورود به برنامه برای علاقه‌مندان آزاد است.

محمدعلی اسماعیلی متین متولد ۴ شهریور ۱۳۱۳ در تهران، تحصیلات خود را در دبستان رازی و دبیرستان پیرنیا گذراند. مشوقین اصلی و اولیه وی در راه موسیقی دایی‌هایش مرتضی و مصطفی گرگین زاده بودند. آشنایی وی با استاد حسین تهرانی از سال ۱۳۳۰ شروع شد که دوران فعالیت جدی هنری وی است و در سال ۱۳۳۷ با معرفی استاد تهرانی در ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر از جمله گروه هم‌نوازان تنبک به رهبری استادش شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۴۳ در سمت هنرآموز هنرستان موسیقی ملی به جانشینی استاد خود به آموزش پرداخت. در سال ۱۳۴۵ سرپرستی گروه تنبک‌نوازان وزارت فرهنگ و هنر را بر عهده گرفت که ۱۲ سال فعالیت این گروه همراه با ۱۵ قطعه بر اساس ریتم‌های ایرانی است که در کنسرت‌های خارج از کشور اجرا شده است. معروف‌ترین این قطعات قطعه رونما است که بر اساس یکی از داستان‌های اصیل ایرانی بیش از ۲۰۰ بار روی صحنه اجرا شده است. 

اسماعیلی بعد از درگذشت پیر خود، همراه با گروه نوازندگان فرهنگ و هنر به سرپرستی استاد فرامرز پایور دوران نوین فعالیت خود را آغاز کرد و در ۲۳ کشور روی صحنه رفت. سال ۱۳۶۸ بار دیگر در کنار استادان موسیقی ایران تحت عنوان گروه اساتید موسیقی ایران روی صحنه رفت. در مصاحبه‌ای با استاد تهرانی در پاسخ به این سؤال که چه کسی در میان شاگردان شما می‌تواند دنباله‌رو شما باشد، ایشان گفتند اگر خدا توفیق بدهد، محیط کثیفش نکند، کارش را رها نکند، تا زنده است پیگیر باشد و همین طور که الان هر ۵ دقیقه وقتش را روی ضرب می‌گذارد، من فقط اسماعیلی را قبول دارم.

فرهنگ‌سرای اندیشه در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید منفرد نیاکی (اندیشه) واقع است.

اخبار مرتبط

نگران موسیقی ملی ایران هستم

حامد جلیلی مسئول دفتر سرود اداره کل موسیقی شد

علی رهبری چوب رهبری مشهورترین ارکستر روسیه را به‌دست می‌گیرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha