در چرخه سوخت هسته‌ای کاملاً خودکفا شده‌ایم

در چرخه سوخت هسته‌ای کاملاً خودکفا شده‌ایم

به گزارش سراج24؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی ‌در نشست تخصصی مبنا با موضوع «تأثیر تدابیر راهبردی رهبر معظم انقلاب (مدّ ظلّه العالی) در پیشرفت فناوری هسته‌ای» که عصر امروز به‌همت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای در مشهد برگزار شد، اظهار داشت: ‌در عصر حاضر شاهد پیشرفت فوق‌العاده سریع علم و فناوری که پیوسته تأثیرات ژرفی را در همه حوزه‌ها به وجود می‌آورد، هستیم. حوزه علم و فناوری حوزه قدرت‌سازی است و سازمان‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر در بخش‌های هوا و فضا، فناوری هسته‌ای، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی شرایطی را فراهم کردند که این عرصه، قلمروی پیشتازی آن‌ها باشد و با ایجاد موانع به‌دنبال عدم  دست‌یابی کشورها و جمهوری اسلامی ایران به فناوری‌های نوین هستند.

وی افزود: نکته مهم در این فرآیند قدرت پیش‌برنده اهداف ملی کشورها و امنیت ملی آن‌ها است که در دیپلماسی متبلور می‌شود و پشتوانه دیپلماسی قدرت نظامی و اقتصادی است که به‌صورت مستقیم ریشه در علم و فناوری دارد و هرچقدر این پیشرفت در کشورها باشد و بتوانند به‌صورت فرآیندی از آن استفاده کنند؛ بیشتر توانسته‌اند نقش قدرت‌سازی خود را داشته باشند.

اسلامی تصریح کرد: ابرقدرت‌ها حتی قبل از پیروزی انقلاب که قرار بود برای کشور ما، تأسیسات ایجاد کنند به‌دلیل شرایط انقلاب، پروژه‌ها را متوقف کردند و تعهدات خود را انجام ندادند اما مهم، چرخه سوخت هسته‌ای است؛ که مقام معظم رهبری با ژرف‌نگری از سال‌ها پیش با ورود به بحث علوم پیشرفته از علوم و فناوری هسته‌ای حمایت کردند و حمایت‌های همه‌جانبه ایشان سبب شد با یک نگاه خودباورانه اقدام کنیم و نکته دوم نگاه باور جوانان است که بعد از اتمام تحصیلات توانستند وارد این عرصه شوند و این تکنولوژی‌ها را به‌صورت بومی عرضه کنند.

وی ادامه داد: در واقع با باور جوانان و هدایت و حمایت‌های مستمر از این جریان توانستیم به ظرفیت پایداری برسیم و اکنون کاملاً در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا هستیم و بعد از خروج ترامپ از معاهده برجام یک‌مرتبه کشور توانست با یک حرکت جهادی ده‌ماهه مسیر ده‌ساله را در ظرفیت غنی‌سازی طی کند که این موضوع موجب دستپاچگی 1+5 شد و سبب شد آن‌ها مجدداً به مذاکرات برگردند تا ظرفیت هسته‌ای ما را متوقف کنند.

اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در بخش‌های اثرگذار فناوری هسته‌ای و برق اتمی تصریح کرد: ما با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در مسیر پیشرفت فناوری هسته‌ای حرکت کردیم  و نکته مهم در برق اتمی این است که کشورهای دیگر همکاری نکردند که باز هم با خودباوری باید همین حرکت را در دستیابی بیشتر به برق اتمی داشته باشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: تلاش دشمنان با انجام خرابکاری‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای، آن را به خط مقدم جبهه تبدیل کرده است و دانشمندان ما با تأکید و انگشت اشاره مقام معظم رهبری که فرمودند "خودتان بسازید"؛ پای‌کار ایستادند و در موضوع سوخت 20 درصد که نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران بود، اقدام کردند و ما امروز نه‌تنها سوخت 20 درصد بلکه سوخت 60 درصد را دست تولید داریم.

وی با اشاره به تولیدات بخش سلامت و رادیوداروها از حرکت به‌سمت پلاسمادرمانی خبر داد و به نقش بسیار مهم آب‌سنگین اشاره کرد و گفت: متأسفانه دشمنان با اتهام بهره‌مندی از آن در تولید سلاح هسته‌ای ما را از آن منع می‌کنند و اگر راهبردهای مقام معظم رهبری نبود و ما وارد فناوری هسته‌ای نمی‌شدیم اکنون خیلی عقب بودیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت:‌ برنامه‌های پیشرفت و توسعه کشور باید بدون وقفه حرکت کند و توان دانشمندان و جوانان کشور باید برای اهداف عالی کشور صرف شود و باید رنج و مشقت را تحمل کنیم تا به اوج قله برسیم.

اخبار مرتبط

تولید ۱۰ هزار مگاوات برق اتمی در دستور کار قرار گرفت

حتی با لغو تحریم‌ها غنی‌سازی 20 درصد ادامه دارد/ تولید کیک زرد 10 برابر می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha