پستانک هوشمند جایگزین آزمایش خون می‌شود

پستانک هوشمند جایگزین آزمایش خون می‌شود

به گزارش سراج24؛ و به نقل از ساینس‌دیلی، نمونه خون نوزادانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند روزانه دوبار برای نظارت بر الکترولیت‌های خون گرفته می‌شود. این پستانک هوشمند می‌تواند نظارت مستمرتری بر سطح یون‌های سدیم و پتاسیم در خون فراهم کند. این الکترولیت‌ها کم‌آبی بدن نوزاد را به پزشکان و پرستاران هشدار می‌دهند. کم آبی یک عارضه خطرناک برای نوزادان به‌ویژه آن‌هایی است که نارس یا با سایر مشکلات سلامتی متولد شده‌اند.

محققان این پستانک هوشمند را بر روی تعدادی از نوزادان در بیمارستان آزمایش کردند و نتایج حاصل با داده‌های به دست آمده از نمونه‌برداری طبیعی از خون آن‌ها قابل مقایسه بود. آن‌ها نتایج یافته‌های خود را در یک مطالعه در مجله "Biosensors and Bioelectronics" به تفصیل شرح داده‌اند.

"جونگ هون کیم"(Jong-Hoon Kim)، دانشیار دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی واشنگتن و یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: ما می‌دانیم که نوزادان نارس اگر در ماه اول تولد از مراقبت‌های درمانی با کیفیتی برخوردار شوند، شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند. به طور معمول، در محیط بیمارستان، دو بار در روز از نوزاد خون گرفته می‌شود، بنابراین تنها دو داده در طول روز به دست می‌آید. این دستگاه یک روش غیرتهاجمی برای نظارت بر غلظت الکترولیت نوزادان در لحظه است.

"کیم" خاطرنشان کرد: نمونه‌برداری می‌تواند به طور بالقوه برای نوزادان دردناک باشد و فاصله‌ی زیادی در اطلاعات به دست آمده ایجاد می‌کند، زیرا معمولاً یک بار در صبح و یک بار در عصر انجام می‌شود. روش‌های دیگری برای آزمایش بزاق نوزاد وجود دارد اما این روش‌ها شامل دستگاه‌های حجیم و سختی می‌شود که نیاز به جمع‌آوری جداگانه نمونه دارند.

محققان با استفاده از یک پستانک معمولی که به صورت تجاری موجود است، سیستمی ایجاد کردند که از بزاق نوزاد از طریق کانال‌های میکروسیال نمونه برداری می‌کند. هر زمان که نوزاد پستانک را در دهان خود نگه می‌دارد، بزاق به طور طبیعی به این کانال‌ها راه می‌یابد، بنابراین دستگاه به هیچ نوع سیستم پمپاژی نیاز ندارد.

کانال‌ها دارای حسگرهای کوچکی در داخل خود هستند که غلظت یون سدیم و پتاسیم در بزاق را اندازه گیری می‌کنند. سپس این داده‌ها به صورت بی‌سیم با استفاده از بلوتوث به فرد مراقبت کننده از بیمار منتقل می‌شود.

محققان در مرحله بعدی قصد دارد تا قطعات این سیستم را مقرون به صرفه‌تر و قابل بازیافت کند. سپس، آن‌ها تلاش خواهند کرد تا آزمایش بزرگتری با پستانک هوشمند برای تعیین کارایی آن انجام دهند.

به گفته‌ی "کیم"، توسعه این دستگاه بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای کمک به کاهش اختلال در درمان بیماران کوچک بخش مراقبت‌های ویژه است.

"کیم" می‌گوید: شما اغلب تصاویر بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را می‌بینید که در آن مجموعه‌ای از سیم‌ها به نوزادان وصل می‌شود تا وضعیت سلامتی آن‌ها مانند ضربان قلب، تعداد تنفس، دمای بدن و فشار خون مورد بررسی قرار بگیرد. ما می‌خواهیم از شر این سیم‌ها خلاص شویم.

اخبار مرتبط

قیمت آپارتمان در پردیس ۲۵ درصد کاهش یافت

تاکید وزیر کار بر ایجاد اشتغال و درآمد مکفی برای مرزنشینان

عملیات سوخت‌گیری در کشور به نحو مطلوب انجام می‌شود/ افتتاح فاز اول خط لوله تابش تا ۲۰ روز آینده

0 نظر

ارسال نظر

capcha