400 هزار میلیارد تومان برای رشد اقتصاد دیجیتال موردنیاز است

400 هزار میلیارد تومان برای رشد اقتصاد دیجیتال موردنیاز است

به گزارش سراج24؛ علی‌اصغر انصاری معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی و دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم هفته جهانی ارتباطات اظهار داشت: یکی از بخش‌ هایی که دولت برای پیشبرد برنامه های ملی و کشوری روی آن حساب ویژه‌ ای باز کرده است بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است که بر عهده وزارت ارتباطات قرار دارد.

وی گفت: همه برنامه‌ های وزیر ارتباطات در زمان رأی اعتماد مجلس در زمینه دانش‌ بنیانی تنظیم شده بود و امروز هم می بینیم که برنامه تحول دولت مردمی را در دستور کار داریم که باز هم اغلب برنامه‌ های دولت مبتنی بر فناوری اطلاعات است. 

*۱۲ درصد عناوین مهم برنامه تحول دولت مردمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است

معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: در برنامه تحول دولت مردمی بیش از ۱۲ درصد عناوین مهم برنامه مبتنی بر فناوری اطلاعات است؛ به طوری که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یا به صورت مستقیم مسئول توسعه زیرساخت‌ ها و خدمات اساسی این عناوین است یا به صورت غیرمستقیم و همکار دیده شده است و قرار شده است که کاربردهای فناوری را در بخش‌ های مختلفی از جمله کشاورزی، صنعت و پولی و بانکی توسعه دهد.

انصاری افزود: در تبصره های قانون بودجه سال ۱۴۰۱ هم اغلب بندها عموما مبتنی بر بحث دانش‌ بنیان ها است و در زمینه های مختلفی از جمله تولید گوشی بومی و توسعه میکروالکترونیک برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه تعیین شده است. برای تحقق این برنامه ها درصدد هستیم که منابع دولت و تسهیلات لازم برای بازسازی این بخش تخصیص دهیم تا با منابع دولت بتوانیم به توسعه محصولات دانش بنیان کمک کنیم.

*وزارت ارتباطات به عنوان پنجره واحد دولت هوشمند عمل می کند

وی گفت: پیش از اینکه فاز اجرایی تحول دولت مردمی را داشته باشیم دو محور مهم را در دستور کار قرار دادیم.

انصاری ادامه داد: یکی از محورها در بخش هوشمند سازی و دولت هوشمند است که مأموریت اصلی سازمان فناوری اطلاعات ایران است و قرار است که زیرساخت‌ های دولت هوشمند را توسعه دهیم و خودمان به عنوان مجموعه‌ ای که به عنوان پنجره واحد دولت هستیم فعالیت کنیم.

وی گفت: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و اقدامات جدیدی هم به انجام شده که در آینده اطلاع رسانی می شود.

*شاخص‌ های بلندپروازانه ای در معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات تعیین شد

معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بحث دوم اقتصاد دیجیتال است که جلسات آن مرتب برگزار می‌ شود.

به گفته وی، در این راستا در دولت جدید معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات هم از حالت رکود خارج شده است و شاخص‌ های بلندپروازانه ای با نظر وزیر ارتباطات در این مجموعه گنجانده شده است.

انصاری افزود: بحث سوم شبکه ملی اطلاعات است که به عنوان هدف و محور راهبردی برنامه ها اعلام شده است و سازوکار اجرایی آن در دست انجام است.

دبیر شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت: شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات در این راستا ایجاد شده و کمیته‌ های تخصصی تمام مفاد و اهداف و اقداماتی که در این پروژه به ما تکلیف شده است را به صورت قرارگاهی دنبال می‌ کنند.

*شبکه ملی اطلاعات در ۳ لایه فعالیت خواهد کرد

به گفته وی، این شبکه در سه لایه زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی و خدمات پایه فعالیت می‌ کند. یعنی این تکالیف در ۳ لایه زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی که به مراکز داده و CDN یا content delivery network ها مربوط می‌ شود و خدمات پایه و کاربردی دنبال می‌ شود و دولت هوشمند و خدمات الکترونیکی در لایه خدمات کاربردی این شبکه دیده شده است.

معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر بحث سرمایه گذاری در این حوزه اشاره کرد و گفت: منابعی که از بودجه عمومی کشور می‌ گیریم برای توسعه این بخش محدود است و برای ادامه کار حتما به مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری آنها نیاز داریم. از این رو سازوکارهای ورود بخش خصوصی به بازار خدمات را فراهم می کنیم.

*400 هزار میلیارد تومان برای رشد اقتصاد دیجیتال موردنیاز است

به گفته انصاری، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال برسیم و از این رو نیازمند توسعه کاربردها و برای آن نیازمند سرمایه‌گذاری در این حوزه هستیم. 

معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد:‌ از قبل رگولاتور بخش مخابراتی و ارتباطی در بدنه وزارت ارتباطات و کشور وجود داشته است اما برای رسیدن به سهم اقتصاد دیجیتال مطلوب نیازمند رگولاتوری فناوری اطلاعات هم هستیم.

*جلسات تدوین مدل اقتصادی ارتباطات آغاز شده است

وی با بیان اینکه در صورت رونق رگولاتوری بخش فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در سازمان فناوری اطلاعات ایران، باید بتوانیم فراتر از منابع دولت، منابعی از شکل رگولاتوری جذب کنیم، اضافه کرد: در تبصره ۴ بودجه سال ۱۴۰۱ هم بر مشارکت بخش خصوصی و عمومی تاکید شده است.

معاون برنامه‌ ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این زمینه جلساتی را برای تدوین مدل اقتصادی شروع کرده ایم تا از این طریق در بخشی از پروژه‌ های مهم که منابع دولتی نمی‌ تواند جوابگوی تامین هزینه های پروژه باشد، از طریق بخش خصوصی کار انجام شود و بتوانیم از مشارکت بخش خصوصی کمک بگیریم.

وی ادامه داد: برای مثال مراکز داده بزرگ یکی از نیازهای سرویس های فناوری اطلاعات است و می‌ توانیم ی ایجاد برامراکز داده بزرگ از کمک و مشارکت بخش خصوصی استفاده کنیم تا از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی این مراکز موردنیاز را توسعه دهیم.

به گزارش فارس، پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز به مناسبت روز جهانی ارتباطات به بهره برداری رسید.

اتصال ۶۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات، اتصال فیبرنوری استان بوشهر از طریق ارتباط تصویری با استانداری بوشهر، توسعه ظرفیت تبادل IXP و سامانه  NTP یا پروتکل زمان شبکه و راه‌ اندازی مرکز داده شرکت ایرانیان نت از جمله این پروژه ها بود.

اخبار مرتبط

دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی منصوب شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha