با این هوای آلوده و غافلگیرکننده چه کنیم؟

با این هوای آلوده و غافلگیرکننده چه کنیم؟

به گزارش سراج24؛ امروز آلودگی هوا همه را غافلگیر کرد. مدارس و دانشگاه ها و اداره ها تعطیل شدند تا از شر سرب و ذرات معلق هوا که بی صدا وارد ریه می‌شود و کار دست مان می‌دهد در امان بمانیم. البته خیلی ها مجبورند سرکار باشند و از خانه بیرون بروند. این گزارش چند توصیه به همه شماست. گوشزد به آنها که فکر می‌کنند این تعطیلی ناگهانی فرصت مغتنمی است برای جبران کارهای عقب مانده، توصیه به رانندگان اسنپ و تاکسی و پیشنهاد برای آنها که در خانه مانده اند.

*امن‌ترین وسیله نقلیه امروز تویی!

جزو مشاغل تعطیل نیستید؟ یا کاری دارید که برای انجام آن حتماً باید از خانه بیرون بروید؟ امروز امن‌ترین وسیله نقلیه، مترو است. سعی‌کنید هر طوری که شده خودتان را به نزدیک‌ترین ایستگاه متروی محل سکونتتان برسانید و با مترو تردد کنید. دور‌ تردد با خودروی سواری شخصی‌تان را یک خط قرمز بکشید.

*ذرات معلق با این گروه اصلاً شوخی ندارد!

اگر بیماری قلبی و یا بیماری تنفسی دارید امروز را مرخصی بگیرید و در خانه بمانید. ذرات معلق با هیچ کس سر شوخی ندارد. پزشکان می‌گویند این آلودگی تمام عیار هوا در افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است باعث افزایش درد قفسه سینه، تنگی نفس، افزایش فشارخون و افزایش ضربان قلب شود. خدای نکرده شاید کار به سکته حاد قلبی هم برسد. پس سعی کنید هر کار واجب دیگر را برای سلامتی‌تان به عقب بیندازید. مثلاً ممکن است وقت دکتر گرفته باشید در بیمارستانی که مرکز شهر قرار دارد. خوب چاره چیست؟ وقت دکتر را به زمان دیگری موکول کنید. قرار نیست برای سلامتی‌تان از جانتان مایه بگذارید!

اگر هم کار مهم بانکی دارید؟ مثلاً چک دارید و باید حسابتان پر شود؟ یا به هر دلیل چاره ای ندارید جز اینکه از خانه بیرون بروید، سعی کنید در معرض هوای آلوده قرار نگیرید. از دو ماسک استفاده کنید و حداکثر طی دو ساعت کارتان را تمام کنید و به خانه برگردید.

*خسته شدگان از ماسک حتماً بخوانند!

اگر بعد از گذشت بیش از دو سال از ورود کرونا به کشور، حالا با کاهش میزان فوتی‌ها و پایان پیک ششم بی خیال سفت و سخت ماسک زدن شدید، این چند روز را به خاطر سلامتی خودتان هم که شده حتماً و حتماً ماسک بزنید. ویروس کرونا یک دفعه وارد بدن می‌شد و بعد از چند روز خودنمایی می‌کرد اما ذرات آلوده معلق در هوا وارد بدنتان که می‌شود طوری مرموزانه رفتار می‌کند و شما را گرفتار انواع و اقسام بیماری می‌کند که خودتان هم متوجه نمی‌شوید از کجا خورده‌اید!

*در یخچال خانه سیب دارید؟

سیب میهمان چهار فصل بازارهای میوه است. اگر با آمدن گوجه سبز و زرد آلو و میوه‌های نوبرانه بهاری، فعلاً دور سیب را خط کشیدید بدانید و آگاه باشید که سیب درختی یکی از میوه‌های نجات دهنده شما از شر آلودگی است.  پزشکان می‌گویند سیب درختی منبع غنی از «پکتین»است و باعث تسهیل دفع سرب از بدنتان می‌شود. پس اگر یخچال شما خالی از سیب شده، همین حالا ماسک بزنید و یکی دو کیلو سیب از اولین میوه فروشی محل تهیه کنید. نوش جان خودتان وبچه‌هایتان.

*امروز دور این غذاها را خط بکشید

تنبلی نکنید خانم‌های در خانه!‌ امروز روز غذاهای آماده و فست فود نیست. حرف ما نیست. پزشکان می گویند در روزهایی که هوا آلوده است، از خوردن مواد غذایی که غلظت خون شما را زیاد می‌کند جدا پرهیز کنید. البته فقط سوسیس و کالباس در این دایره نمی‌گنجند. در این یکی دو روز، اگر هوس کشک بادمجان با سیر و نعنا کردید و یا قرار است دور هم کله پاچه بخورید، یا عدس پلو و غذاهایی که گوشت گوساله دارد، امروز را بی خیال شوید. این غذاها (البته به جز سوسیس و کالباس که فقط ضرر است)، در کنار خواص دیگرش ممکن است غلظت خون شما را بالا ببرد. در عوض امروز اهل خانه را مهمان غذاهای سبک کنید. مثلاً از همین حالا دست به کار آماده کردن یک سوپ ساده شوید.

*این تعطیلی فرصت مغتنم شما نیست

این جمله را چند بار با خودمان تکرار کنیم که تعطیلی ناگهانی امروز تهران و شهرهای دیگر، به دلیل آلودگی بیش از حد هوای پایتخت است. پس قرار نیست فرصت را غنیمت بشمریم و شال و کلاه کنیم برای انجام کارهای عقب مانده و خریدهای به تعویق افتاده از خانه بیرون بزنیم. این یک روز حتماً در خانه بمانیم.

*قابل توجه همه آنهایی که مجبورند بیرون بروند

راننده تاکسی یا اسنپ هستید و مجبور بودید امروز را در این هوای آلوده بیرون بروید؟ امروز همه اصناف تعطیل نیستند. بانک‌ها باز است، برخی اداره‌های خدمات رسان و ادارات خصوصی هم همین طور و همچنین اصناف و مشاغل. شما هم جزو همین دسته هستید که مجبورید سر کار باشید؟ یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم. اولاً امروز دور نوشابه و دلستر ونوشیدنی های مضر را خط بکشید. کارشناسان طب سنتی می گویند چای سبز بهترین گزینه برای مقابله با ضررهای با آلودگی هوا است. پس ریه‌تان را مهمان یک دمنوش چای سبز کنید. پیشنهاد بعدی دمنوش زنجبیل، عسل و لیمو است. کمی زنجبیل رنده شده را با آب لیمو و عسل و آب جوشیده مخلوط کنید. این محلول را صاف کنید و بنوشید. به گفته متخصصان طب سنتی، مهم‌ترین خاصیت این دمنوش کاهش التهاب مجاری هوایی است و از انقباض راه‌های هوایی جلوگیری می‌کند.

اخبار مرتبط

«زاکانی» از شهرداری نمی‌رود

کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار دارد

انتخاب «چمران» به عنوان رییس شورا در جلسه هم‌اندیشی اعضا

0 نظر

ارسال نظر

capcha