وزیر فرهنگ:

دولت خود را به خودکفایی کاغذ متعهد می‌داند

دولت خود را به خودکفایی کاغذ متعهد می‌داند

به گزارش سراج24؛ محمدمهدی اسماعیلی یکشنبه شب در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع خبرنگاران افزود:‌ دو موضوع را در حوزه کاغذ دنبال می‌کنیم که یکی تخصیص ارز برای واردات کاغذ در کوتاه مدت بود که با پیگیری حل شد و دومی خودکفایی در صنعت تولید کاغذ است که جزو برنامه های میان‌مدت و بلندمدت دولت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبق برآورد ٢٨٠ هزار تن کاغذ نیاز صنعت انتشارات (مطبوعات و کتاب) کشور است، مجموعه‌ها و کارخانجات تولید کاغذ در حال فعال شدن و تکمیل ظرفیت هستند که می‌توانند بالای ٣۵٠ (هزار) تن کاغذ تولید کنند این شعار نیست، یک برآورد دقیق است.  

وی افزود: کارگروهی در دفتر معاون اول رئیس جمهوری (محمد مخبر) تشکیل شده که وزارت فرهنگ و معاونت‌های تخصصی به همراه وزیر صنعت و مدیران عامل بانک های مرتبط همچنین استانداران مرتبط در این کارگروه حضور دارند که مشکلات و ظرفیت های مجموعه‌های تولید کاغذ را یک به یک بررسی کردیم.

اسماعیلی با بیان اینکه رئیس جمهوری شخصا پیگیر مسأله کاغذ و خودکفایی است، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف همه در تلاش هستیم، مسیر را هم مشخص کردیم، امیدواریم با گذشت زمان و پیشرفت مرحله به مرحله، در گام اول امسال تکمیل ظرفیت تولید انجام شود و ابتدای سال آینده هم ظرفیت‌های جدید اضافه شود تا بتوانیم به هدف‌گذاری اعلام شده برسیم. خود را هم متعهد می‌دانیم که به خودکفایی کاغذ برسیم.

وزیر فرهنگ: دولت خود را به خودکفایی کاغذ متعهد می‌داند

پرونده کاغذهای احتکاری در دستگاه قضا در حال پیگیری است

اسماعیلی درباره کشف کاغذهای احتکاری گفت: حدود ٢ هزار تن کاغذ احتکار شده بود که مسیر قانونی تحویل و انتقال آن در حال طی شدن است؛ با تکمیل فرایند حقوقی این کاغذها در اختیار ناشران قرار خواهد گرفت.

وی افزود: پرونده کاغذهای احتمالی در دستگاه قضایی در حال پیگیری است رئیس قوه قضاییه خیلی کمک کردند و این کاغذها در حال انتقال به تهران است؛ البته تخصیص کاغذ ناشران با برنامه ریزی دقیق معاونت فرهنگی وزارتخاته و بر اساس سوابق، اولویت‌ها و شاخص‌ها  انجام می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارز ترجیحی کاغذ گفت: از آخرین فرصت تخصیص ارز ترجیحی استفاده کردیم و کار را به گونه ای انجام دادیم که امیدواریم دیگر به ارز ترجیحی برای کاغذ، نیاز نداشته نباشیم.

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور ۱۷۰۰ ناشر داخلی و ۱۷۰ ناشر خارجی از حدود ۳۰  کشور، کار خود را از روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در مصلای امام خمینی (ره) آغاز کرده و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.

علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۰ از جدیدترین محصولات حوزه نشر و  تازه های کتاب در این نمایشگاه بازدید کنند.

همزمان با این رویداد حضور نمایشگاه مجازی با حصور ۲۸۰۰ ناشر در سامانه در جریان است و علاقه مندان می توانند کتاب های مورد علاقه خود را این سامانه خریداری کنند.

اخبار مرتبط

فراخوان هفتمین دوسالانه کتاب و آلبوم موسیقی منتشر شد

مراسم وداع با هوشنگ ابتهاج در تالار وحدت برگزار می‌شود

جزئیات تشییع مرحوم ابتهاج/ مراسم وداع پنجشنبه از جلوی تالار وحدت

0 نظر

ارسال نظر

capcha