گره‌گشایی دولت سیزدهم ازپروژه‌۱۹ساله/کتابخانه مرکزی درمرحله تجهیز

گره‌گشایی دولت سیزدهم ازپروژه‌۱۹ساله/کتابخانه مرکزی درمرحله تجهیز

به گزارش سراج24؛ پروژه کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در حالی به پروژه‌ای تاریخی در مرکز لرستان تبدیل‌شده که با گذشت ۱۹ سال همچنان به مرحله افتتاح نرسیده است.

کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در جنب مصلای الغدیر این شهر پروژه‌ای است که می‌تواند بخشی از کمبودهای موجود در زمینهٔ فضای کتابخانه‌ای مرکز لرستان را رفع کند تا تکمیل این پروژه تبدیل به یکی از مطالبات جدی مردم و مسئولان شود.

اعتبار میلیاردی برای کتابخانه ۱۹ ساله/ گره‌گشایی پروژه‌های فرهنگی

اهمیت تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه آنجا روشن‌تر می‌شود که لرستان متأسفانه در زمینهٔ سرانه فضای کتابخانه‌ای در جایگاه مناسبی قرار نداشته و جزو استان‌های انتهایی جدول در میان استان‌های مختلف کشور محسوب می‌شود.

از سوی دیگر روند کند تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی تاکنون موجب شده انتقادات بسیاری از این وضعیت از سوی مردم و مسئولان استان مطرح شود، پروژه‌ای که مطابق برخی اظهارنظرها نزدیک به ۱۹ سال است مردم لرستان را معطل نگه‌داشته است.

اعتبار میلیاردی دولت سیزدهم برای کتابخانه ۱۹ ساله

در جریان سفر رئیس جمهور به استان لرستان، تکمیل پروژه‌های فرهنگی و هنری لرستان مورد توجه دولت سیزدهم قرار گرفت تا امیدها برای بهره برداری از این پروژه‌ها به خصوص پروژه کتابخانه مرکزی خرم آباد دوباره احیا شود.

اعتبار میلیاردی برای کتابخانه ۱۹ ساله/ گره‌گشایی پروژه‌های فرهنگی

در جریان سفر رئیس جمهور به لرستان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مأمور پیگیری پروژه‌های فرهنگی و هنری لرستان برای بررسی و تکمیل شد، تا آنجا که «محمد مهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتر خود گفت: در سفر هیأت دولت به استان لرستان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل تالار مرکزی هنر خرم آباد و ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کتابخانه های عمومی این استان اختصاص یافت. تلاش می‌کنیم با از سرگیری روند پروژه‌های نیمه تمام، بخش عمده‌ای از این نواقص را در دولت سیزدهم برطرف کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پیش از این در جلسه شورای اداری استان در پایان سفر دولت گفته بود: ۶۰ میلیارد برای تکمیل کتابخانه های مرکزی خرم آباد، نورآباد، دورود، بروجرد و الشتر در نظر گرفته‌ایم.

ارسال اولین مرسوله کتاب‌های، کتابخانه مرکزی خرم‌آباد

حالا با اختصاص اعتبارات لازم، خبرها از تکمیل و تجهیز بخش‌هایی از پروژه فرهنگی کتابخانه مرکزی خرم آباد به گوش می‌رسد تا آنجا که فرشته طهماسبی مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان در آخرین اظهار نظر به پروژه‌های ساخت کتابخانه های عمومی در سطح استان اشاره کرد و اظهار داشت: کتابخانه مرکزی بزرگترین پروژه فرهنگی استان بوده که سالیان زیادی از کلنگ زنی آن می‌گذرد.

وی عنوان کرد: با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر، پیشرفت‌های قابل توجه‌ای محقق شده، به گونه‌ای که در حال حاضر طبقه همکف این کتابخانه آماده و محوطه کتابخانه در حال تکمیل است.

اعتبار میلیاردی برای کتابخانه ۱۹ ساله/ گره‌گشایی پروژه‌های فرهنگی

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان با بیان اینکه طبقه منفی یک این کتابخانه نیز از پیشرفت بالای برخوردار است، ادامه داد: با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده برای این پروژه به ویژه در بحث اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان، امید است کتابخانه مرکزی به عنوان یکی از خواسته‌های مردم فرهنگ دوست استان در آینده نزدیک تکمیل شود.

طهماسبی، بحث تجهیز کتابخانه مرکزی را زمان بر و پر هزینه دانست و تصریح کرد: با مساعدت نهاد کتابخانه های عمومی کشور به ویژه دبیرکل این نهاد فرهنگی، مراحل اولیه تجهیز کتابخانه مرکزی انجام و اولین مرسوله سهمیه کتاب به استان ارسال شده است.

بنا بر این گزارش، وجود پروژه‌های نیمه‌تمام فرهنگی در لرستان نشان‌دهنده آن است که مسئولان در گذشته اهتمام جدی برای تقویت زیرساخت‌های حوزه فرهنگ و هنر نداشته‌اند، عدم تخصیص اعتبارات این پروژه‌ها و یا روند تخصیص لاک‌پشتی اعتبارات آن‌ها موجب شده تا امید به بهره‌برداری از این پروژه‌های فرهنگی در بین مردم کاهش یابد، حالا گره‌گشایی از این پروژه به دولت سیزدهم رسیده تا امیدها بار دیگر برای افتتاح این پروژه فرهنگی احیا شود.

اخبار مرتبط

محدود کردن حکمرانی به رویکرد سیاسی آسیب‌زاست

گیلان لرزید

راه اندازی قرارگاه جهادی در مناطق زلزله زده هرمزگان

0 نظر

ارسال نظر

capcha