ضرغامی: اعلام نظر درباره خلأهای احتمالی باستان شناسی با وزارت میراث است

ضرغامی: اعلام نظر درباره خلأهای احتمالی باستان شناسی با وزارت میراث است

به گزارش سراج24؛ عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در حاشیه رونمایی از پلاک خودروهای تاریخی که عصر امروز ۲۱ اردیبهشت ماه در وزارت میراث فرهنگی برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره طرح نمایندگان مجلس با عنوان بهینه سازی اشیای تاریخی و گنج‌ها گفت: درباره خبر مربوط به تهیه و جزئیات ساماندهی اشیای تاریخی اطلاعی ندارم ما هم در رسانه‌ها بندهایی از آن را خواندیم. اگر قرار باشد در حوزه میراث فرهنگی به خصوص اکتشافات و حفاری‌ها که مسئله پیچیده و مهمی است و خلأ قانونی وجود داشته باشد وزارت میراث فرهنگی با توجه به اشراف علمی که در این حوزه دارد باید نظرات خود را به صورت کارشناسی با نمایندگان مجلس در جلسات مختلف مطرح کند تا این خلاء ها پر شوند.

ضرغامی گفت: آخرین مرحله قانون جامع وزارت میراث فرهنگی در شورای معاونان طی شد. بعد از دهها جلسه کارشناسی با بیش از صد ماده در حوزه‌های وزارتخانه نیازهای قانونی را اعلام کردیم. بخش مفصلی از آن درباره خلاء های میراث فرهنگی است. این قانون در یکی دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی گفت: در گذشته این قانون یک بار در کمیسیون‌ها مطرح شد. از دولت تقاضا داریم سیر طولانی در کمیسیون‌ها برای آن طی نکنند و بخش‌هایی که تصریح و اضافه کردیم را مد نظر قرار دهد تا بعد از تصویب دولت به صورت لایحه تقدیم مجلس شود.

وی گفت: هرگونه حفاری باید بر اساس مطالعات دقیق و پژوهش‌هایی که در چارچوب حریم‌های تعیین شده وجود دارد انجام گیرد. پس هر طرحی که بیاید باید این اصل کلی را مورد توجه قرار دهد.

ضرغامی افزود: از قبل از انقلاب قوانین متعددی در حوزه مأموریت‌های وزارت میراث فرهنگی وجود داشته است. آنقدر این قوانین زیاد است که اگر کسی بخواهد توجیه باشد باید وقت زیادی برای آن بگذارد. قانونی که نوشتیم مسائل اصلی حوزه ما را روشن می‌کند.

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: با همکاری دولت و مجلس اعتبارات وزارت میراث فرهنگی از ۱.۵ همت معادل ۱.۷ هزار میلیارد تومان به ۲.۶ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است یعنی ۷۷ درصد به اعتبارات ما اضافه شده است. این در حالی است که بودجه عمرانی کشور ۳۵ درصد افزایش داشت. بخش زیادی از این افزایش در حوزه مرمت آثار تاریخی است. ما ۲۴۰ میلیارد تومان بودجه مرمت در سال ۱۴۰۰ داشتیم که اگر برای ۳۵ هزار بنای تاریخی تقسیم می‌شد هر بنا روزی ۳۰ هزار تومان بودجه داشت. سفرهای استانی معمولاً مصوبات خوبی دارند. در سفر استانی اصفهان ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار جدید برای بخش‌های مختلف وزارت تصویب شد. انتهای هفته نیز سفر استانی به چهارمحال و بختیاری خواهیم داشت و شهرستان بروجن منطقه مورد بررسی من مشخص شده است.

وی گفت: برخی اوقات می‌گویند که بهتر است وزیر میراث فرهنگی به همان میراث توجه کند و کاری به حوزه‌های دیگر نداشته باشد در حالی که هر فردی وقتی به شهرستانی می‌رود حوزه مأموریت خود را به صورت ویژه باید بررسی کند اما نماینده دولت در آن شهرستان نیز هست. بنابراین هر شب در شورای اداری استان با حضور رئیس جمهور باید گزارشی از بازدیدهای خود را ارائه کنیم.

ضرغامی در ادامه گفت: کسانی که انتقاد می‌کنند چرا من به جایی مانند کبوترخانه رفته‌ام اطلاعاتی میراث ندارند. آنها نمی‌دانند کبوترخانه چه نوع میراثی است و چه نوع معماری در آن به کار رفته است یا وقتی به سافاری رفته‌ام برای ماشین بازی نبوده است.

وی افزود: منطقه‌ای در نزدیک شهر یزد هست که افراد برای رفتن به آنجا و یک دور سافاری سواری ۵۰ هزار تومان هزینه می‌کنند. در کنارش خدمات دیگری نیز می‌گیرند. این هزینه برای کسانی که دسته جمعی سفر می‌کنند کم است.

ضرغامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید گردشگران خارجی از سوبسید ایرانی‌ها استفاده کرده و برای آنها شرایط سفر ارزان به ایران فراهم شود گفت: همه می‌دانیم که باید گردشگری رونق پیدا کند چون به اشتغال مردم کمک می‌کند. هر گردشگر خارجی تقریباً ۷۰۰ دلار در ایران هزینه می‌کند البته در جایی مانند قطر این هزینه ۲ هزار دلار است.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی در کشورهای همسایه یا مجاور به ایران بیاید و حساب کند که چقدر باید پول هواپیما و هتل بدهد از آمدن منصرف می‌شود. باید ظرفیتی ایجاد کرد که آن گردشگر بتواند به جای مسیر هوایی از طریق زمینی وارد ایران شود.

وزیر میراث فرهنگی گفت: ما باید سفر ارزان را برای خودمان ایجاد کنیم اما اگر برای سفر گردشگران خارجی نیز اقدامی شود تا گردش در ایران سهل و ارزان باشد مطمئناً همه از آن استقبال می‌کنند چون گردشگر بیشتر به درآمد بیشتر منجر می‌شود.

اخبار مرتبط

نوری: رتبه بندی معلمان امری زمان بر است

زندگی لاکچری در گورستان باستانی تهران

گُلر شو | پویشی به منظور پیشگیری از اعتیاد + عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha