آخرین وضعیت ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک

آخرین وضعیت ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک

به گزارش سراج24؛ سید امین قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تاکنون پنج جشنواره اقوام را در استان میزبان بودیم که ۳ جشنواره به صورت منطقه‌ای و ۲ جشنواره نیز به صورت ملی برگزار شده است.

میزبانی لرستان از ۳۰ استان در جشنواره اقوام

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز میزبان ۳۰ استان در پنجمین جشنواره اقوام به صورت ملی هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با بیان اینکه پنجمین جشنواره اقوام در ۱۰ محور برگزار می‌شود، افزود: محور علمی پژوهشی، گردشگری، باستان‌شناسی، پزشکی و فنی و مهندسی از جمله این محورها هستند.

وی با اشاره نشست‌های علمی در باشگاه افسران در محوطع باغ گلستان قلعه فلک‌الافلاک، تصریح کرد: نمایشگاه پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در استان در حاشیه این جشنواره برپا شد، ضمن اینکه پارک علم و فناوری نیز با حضور شرک

قاسمی ادامه داد: نمایشگاه سوغات و صنایع دستی نیز در حاشیه جشنواره در حال برگزاری است، ضمن اینکه نمایشگاه عکس چهل ساله از شهر خرم‌آباد نیز در باشگاه افسران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان به معرفی برخی برندهای استان در پنجمین جشنواره اقوام اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین به جهت معرفی صنایع دستی لرستان ۲۵ غرفه و ۱۵ غرفه نیز برای معرفی و عرضه سوغات و تولیدات محلی استان در حاشیه جشنواره پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها یک میلیارد تومان اعتبار برای برگزاری این جشنواره لازم است، گفت: در حال حاضر هیچ‌گونه اعتبار مالی برای این موضوع اختصاص پیدا نکرده، اما پیش‌بینی می‌شود یک میلیارد تومان برای پنجمین جشنواره اقوام هزینه شود.

رضایتمندی عموم مردم از پنجمین جشنواره اقوام

قاسمی از میزان رضایتمندی عموم مردم از پنجمین جشنواره اقوام به میزبانی لرستان خبر و ادامه داد: پس از دو سال کرونا، این برنامه به جهت شور و نشاط اجتماعی و همگرایی بین اقوام تا کنون عملکرد خوبی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بیان داشت: بر اساس آخرین آمار تاکنون در مجموع بیش از ۳۵ هزار نفر از جشنواره اقوام بازدید کرده‌اند.

 آخرین وضعیت ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک

وی در خصوص آخرین وضعیت ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد، بیات داشت طی ۲۰ سال گذشته تلاش‌های زیادی جهت ثبت جهانی قلعه انجام شده، ضمن اینکه این مهم مستلزم ساماندهی و بازسازی عرصه قلعه است.

قاسمی بیان داشت: در حال حاضر پادگان سپاه لرستان در منطقه کمالوند در حال ساخت است و پیشرفت‌های خوبی داشته و کمتر از یک سال دیگر کار برای تکمیل دارد، با این وجود دولت برای جبران کسری بودجه اعلام آمادگی و حمایت کرده است.

لرستان؛ چهارمین استان گردشگرپذیر کشور 

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با بیان اینکه چهارمین استان گردشگرپذیر کشور در ایام نوروز شدیم، گفت: این رتبه در تاریخ گردشگری استان بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به انجام ۲۰۰ فصل مرمت بناهای تاریخی استان طی ۴ سال گذشته، تصریح کرد: همچنین طی این بازه زمانی۶۰۰ مورد ثبت معنوی، تاریخی و طبیعی صورت گرفته است.

قاسمی اظهار داشت: طی ۴ سال گذشته به بیش از ۷ هزار هنرمند صنایع دستی استان آموزش و مجوز داده شده است.

اخبار مرتبط

برگزاری همایش ناظرین عضو شبکه بازرسی و نظارت بر انتخابات دورود

تنش شدید آبی در دیار چشمه‌ها

برگزاری اجتماع بزرگ "سلام فرمانده" در دورود

0 نظر

ارسال نظر

capcha