نهاده های دامی عشایر در ماه‌های آینده نیز قطعا با ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌شود

نهاده های دامی عشایر در ماه‌های آینده نیز قطعا با ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌شود

به گزارش سراج24؛ عباس پاپی‌زاده، رئیس سازمان امور عشایر ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم اظهار داشت: دولت‌ها در سا‌ل‌های مختلف تنها 2 تا 5 درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران عشایری را به صورت یارانه‌ای و با ارز 4200 تومان تأمین کرده‌اند و 95 درصد نهاده‌ها توسط خود تولید‌کننده با خرید از بازار آزاد و مراتع تأمین شده است، به همین دلیل آزاد‌سازی آن نیز تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصول دامداران عشایری ندارد.

وی افزود: با وجود اینکه نهاده‌های دولتی، درصد کمی از هزینه‌های تولید دامداران جامعه عشایری را تأمین می‌کند اما به دلیل قیمت‌گذاری‌ دستوری و جلوگیری از صادرات، دامداران امکان برنامه‌ریزی برای تولید خود را نداشتند اما حال که همه چیز تحت تأثیر بازار آزاد قرار می‌گیرد، تولید‌کننده فرصت برنامه ریزی و افزایش راندمان تولید را دارد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: برداشته شدن توزیع نهاده‌های دامی دولتی باعث رفع محدودیت‌های بازاررسانی خواهد شد و بازده تولید را افزایش می‌دهد و دخالت‌های دولتدر باید و نباید‌های تولید کاهش می‌یابد؛ هر چند که ممکن است که در یک ماه اول کار سخت باشد و مدتی طول بکشد که با آگاه سازی دامدران،  در بخش تولید به ثبات و سازگری برسد.

وی تصریح کرد: بررسی‌های نشان می‌دهد که ارز 4200 تومان نه تنها به تولید کنند‌گان عشایری کمک نکرده است بلکه به عنوان یک رانت دست برخی افراد قرار گرفت که تولید‌کننده‌ها نیز نبودند و با دریافت نهاده دولتی آن را در بازار آزاد به فروش می‌رساندند.
 

ارائه تسهیلات ارزان قیمت به دامداران عشایر

پاپی‌زاده گفت: تسهیلات ارزان قیمت مختلفی نیز برای عشایر در نظر گرفته شده است که نقدینگی لازم را برای تأمین نهاده‌های دامی خود داشته باشند که از منابع آن از محل صندوق توسعه ملی و از طریق دامدار کارت به این بخش پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: دامدار کارت میان تعدادی از عشایر توزیع شده است که در آینده تعداد توزیع این کارت‌ها افزایش می‌یابد؛ همچنین تسهیلات ارزان قیمت جداگانه‌ای نیز برای دمداران خرد در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: با وجود اعلام رئیس جمهور درباره هدفمندی کالا‌های اساسی،  با دستور وزیر جهاد کشاورزی نهاده‌های دامی در ماه‌های آینده نیز با ارز دولتی میان عشایر توزیع می‌شود.

اخبار مرتبط

چشم‌انداز تورم پس از حذف ارز ترجیحی کاهشی است

الزام بازگشت قیمت‌ کالاهای اساسی به شهریور ۱۴۰۰ موجب کسری بودجه می‌شود

اثر تورمی حذف ارز ترجیحی تخلیه شد/ پیش‌بینی کاهش تورم تا پایان سال

0 نظر

ارسال نظر

capcha