آیین افتتاح اولین قفس پرورش ماهی پایه کششی مناسب برای امواج بلند در کشور؛

خونی دوباره در رگ‌های صنعت پرورش ماهی در قفس

خونی دوباره در رگ‌های صنعت پرورش ماهی در قفس

به گزارش سراج24؛ آیین افتتاح اولین قفس پرورش ماهی پایه کششی (TLC) مناسب برای امواج بلند در کشور در سواحل جنوبی جزیره‌ی قشم با حضور رئیس سازمان شیلات و جمعی از مدیران ملی و استانی انجام شد.

پروژه حاضر حاصل همکاری و تعامل دانشگاه جامع امام حسین (ع) و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بوده و تحت حمایت قرارگاه تحول،نوآوری و پیشرفت کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در گام توسعه  خواهد بود.

سید حسین حسینی، رئیس سازمان شیلات با تشکر از تمامی دست‌اندرکاران این پروژه، اظهار امیدواری کرد با تجاری شدن این محصول اهداف تعیین شده توسط وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم محقق شود. وی افزود طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نظر داریم در سال 1404، به 118 هزار تن تولید در این حوزه برسیم و در صورت تحقق اهداف برنامه‌ریزی شده، اشتغال‌زایی این بخش دو الی سه برابر شده و درآمد ساحل‌نشینان بهبود خواهد یافت. با توجه به این که 70 درصد زمین را آب‌های دریایی تشکیل میدهد و خشکی‌ها محدودند چاره‌ای جز استفاده از ظرفیت‌های دریا برای پرورش آبزیان وجود ندارد.
وی ادامه داد استان هرمزگان، پیشرو در صنعت پرورش ماهی در قفس در ایران بوده و در سایر فناوری‌های نوین آبزی‌پروری گام‌های استواری برداشته است. صنعت شیلات در استان هرمزگان محور توسعه است و از سوی دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی مورد حمایت قرار خواهد گرفت. تلاش ما در وزارت جهاد کشاورزی بر این است که با توسعه آبزی‌پروری، فشار را از روی دریا و منابع این چنینی برداشته و نسبت آبزی پروری به صید را دو الی سه برابر کنیم. در حال حاضر مهم‌ترین چالشی که سایت‌های پرورش ماهی در قفس با آن روبرو هستند تامین بچه ماهی است که امیدواریم در صورتی که این چالش رفع شود بتوانیم از کشورهای پیشرو در این صنعت باشیم
رئیس سازمان شیلات در ادامه به مزایای پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و گفت در پرورش ماهی در قفس نیازی به برق، اکسیژن و بسیاری از الزامات متعارف نیست و طبق برآوردهای انجام شده هزینه‌های یک واحد پرورش در قفس نسبت به واحد مشابه در خشکی، 7 برابر کمتر است. این امر نشان‌دهنده‌ی این است که هزینه‌های ثابت پرورش ماهی در قفس بسیار پایین است. مزیت دیگر این روش آن است که محصول تولید شده، محصولی طبیعی بوده و این روش تولید پروتئین، پایدار و همسو با محیط زیست است.

دکتر حاج محمد رئیس قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه‌ی این مراسم گفت: در حال حاضر گلوگاه‌های متعددی در صنعت شیلات ایران وجود دارد که باعث شده است بسیاری از ظرفیت‌های تولید کشور بلااستفاده بماند. از جمله‌ی این گلوگاه‌ها، تکثیر، هچری و تولید تخم ماهی چشم‌زده است. وی تولید قفس‌های پرورش ماهی را از دیگر گلوگاه‌های این صنعت دانست و با اشاره به این که دو سوم دریاهای کشور، دریاهای خشن و مواج هستند بیان کرد فناوری مورد استفاده در نقاط مختلف کشور از دریای خزر گرفته تا خلیج فارس و دریای عمان، تکنولوژی قدیمی قفس‌های گرد پلی‌اتیلنی هستند که با دریاهای خروشان ایران سازگاری نداشته و باعث شکست برخی از پروژه‌های اجرا شده در کشور شده است. این شکست‌ها سبب شده است تا اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به این صنعت کاسته شده و استقبال چندانی نسبت به آن نشان ندهند.
وی ابراز امیدواری کرد با توسعه تولید قفس‌های پرورش ماهی پایه کششی توسط تیم های دانش‌بنیان که مقاومت بیشتری در دریاهای مواج از خود نشان می‌دهند این گلوگاه رفع شده و زمینه‌ی جهش تولید در این عرصه فراهم شود.
وی اطمینان خاطر داد بعد از سپری شدن مراحل تست پایلوت این فناوری، برنامه‌ریزی‌های لازم برای حمایت از این بخش صورت خواهد گرفت. وی افزود پیش بینی برای شروع فرآیندی با استفاده از این فناوری جدید در سطح 10 الی 20 هزار تن را داریم.
رئیس قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی گفت وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد در راستای تکمیل زنجیره ارزش این صنعت، دهکده نوآوری شیلات را در استان هرمزگان را برای حمایت بهتر از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور راه اندازی کند.

در ادامه دکتر احمدی مدیر این پروژه در مورد ابعاد فنی توضیحاتی داد و گفت در برخی قسمت‌های دریای عمان شاهد امواجی به طول 8 الی 9 متر هستیم که برای سیستم‌های رایج پرورش ماهی در قفس مورد استفاده در ایران قابل تحمل نیست. وی افزود بومی‌سازی دانش تولید قفس پرورش ماهی پایه کششی (TLC) دو سال به طول انجامیده است و بیش از 10 هزار نفر ساعت برای آن صرف شده است و پس از گذراندن مراحل مختلف آزمایش محصول در محیط‌های شبیه‌سازی شده، حالا این سیستم در سواحل جنوبی جزیره قشم به صورت پایلوت اجرا خواهد شد و تا یک سال مانیتورینگ میدانی به منظور شناسایی و رفع مشکلات احتمالی صورت خواهد پذیرفت.
وی افزود با استفاده از این فناوری شاهد جهشی عظیم در میزان تولید ماهی در کشور خواهیم بود که بهبود اقتصاد و معیشت ساحل‌نشینان را به ارمغان خواهد آورد.

در پایان نیز مهندس رستمی، رئیس هلدینگ تخصصی نیروی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، چنین پروژه‌هایی را ناشی از اعتماد بخش خصوصی و فعالین صنعت به مجموعه‌های دانش‌بنیان دانست و گفت قرارگاه آمادگی حمایت از تیم‌های فناور و مجموعه‌های دانش‌بنیان فعال در جهت رفع مسائل کشور را دارد.

اخبار مرتبط

شبکه‌های فساد در سازمان شیلات جولان می‌دهند

پافشاری سازمان شیلات برای پرورش گونه جدید ماهی تیلاپیا!

راهکار مبارزه با فساد صرفاً رسانه ای کردن آن نیست/بروکراسی های پیچیده اداری عامل ایجاد فسادهای مالی

0 نظر

ارسال نظر

capcha