گرانی‌های اخیر تنها مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست

گرانی‌های اخیر تنها مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست

به گزارش سراج24؛ وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24 اظهار داشت: علت گرانی‌های اخیر تنها ارز ۴۲۰۰ تومان نیست بلکه عوامل متعددی دست به دست هم دادند تا تورم را ایجاد کنند، از جمله این عوامل انتظار به اتمام رسیدن برجام تا پایان سال گذشته، رای تحریم‌های سنای آمریکا، تورم وارداتی، مشکل بودجه کشور و افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران است.

وی افزود: از دیگر مسائل مهم در گرانی‌های اخیر می‌توان به مصوبات دستوری برای اداره اقتصاد، اضافه برداشت‌ها و برطرف کردن نیازهای مالی هفتگی بانک‌ها از بانک مرکزی و در نهایت ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: ماه‌ها در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی رفتارها و صحبت‌های ضد و نقیضی صورت می‌گرفت که یکباره دولت تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومان داشت، هنوز برنامه‌های جایگزین دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص نیست و شفافیت در این خصوص انجام نشده است.

شقاقی شهری بیان کرد: متاسفانه مردم خاطرات خوبی از آزاد سازی و یکسان‌سازی نرخ ارز ندارند که این تجربیات تلخ و التهاب وارد شده به بازار چندان مطلوب نیست و همین مسائل موجب تورم بالا شده است.

هر سیاست درست باید در زمان درست خود اجرا شود

وی ادامه داد: قبل از عید تورم، خوشبینانه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد پیش بینی شد اما با اتفاقات اخیر موج تورمی در کشور تشدید می‌شود. هر سیاست درست اگر در زمان نامناسب اجرا شود قطعاً تبعات منفی به دنبال خواهد داشت در واقع حذف ارز ۴۲۰۰ تومان سیاستی درست است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست اما مسئله مهم اجرایی شدن این کار در زمان مناسب خود است، به نظر بنده شرایط کنونی اقتصاد ایران ظرفیت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد.

 وی مطرح کرد: باید شرایط با ثبات شود و بعد تصمیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومنی را داشت، تا زمانی که پیش فرض‌‌های لازم مهیا نباشد حذف ارز تصمیم عاقلانه نیست و باید اول پیش شرط‌ها به نتیحه برسد سپس چنین اقدامی کرد که اگر اینطور نشود حدف ارز ۴۲۰۰ تومانی تجربه تلخ سال ۷۲ را در اقتصاد ایران زنده خواهد کرد.

شقاقی شهری در پایان خاطرنشان کرد: موافق حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده اما شرایط کنونی اقتصاد ایران و فضا مهیای این کار نیست، در سال ۷۲ هم با عدم وجود فضا با یکسان سازی و حذف ارز، تورم ۵۰ درصدی بر کشور تحمیل شد.

اخبار مرتبط

پیش‌بینی پایان رشد پایه پولی ناشی از تخصیص ارز ترجیحی‌

گران شدن تعرفه گذرنامه تکذیب شد

دولت با ایجاد انضباط مالی، بانکی و بودجه‌ای بازارهای فردایی را کنترل می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha