عدم استفاده از شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود سلامت روان می‌شود

عدم استفاده از شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود سلامت روان می‌شود

به گزارش سراج24؛ به نقل از ساینس دیلی، این مطالعه که توسط تیمی از محققان در دانشگاه بث بریتانیا انجام شد، اثرات سلامت روانی یک هفته توقف استفاده از شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار داد. برای برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه، این توقف به معنای آزاد کردن حدود ۹ ساعت زمان شأن از هفته بود که صرف جستجو در اینستاگرام، فیس بوک، توئیتر و تیک تاک می‌شد.

نتایج آنها نشان می‌دهد که تنها یک هفته تعطیلی رسانه‌های اجتماعی باعث بهبود سطح کلی آرامش افراد و همچنین کاهش علائم افسردگی و کاهش اضطراب می‌شود.

برای این مطالعه، محققان ۱۵۴ فرد ۱۸ تا ۷۲ ساله را که هر روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند به‌طور تصادفی یا در یک گروه مداخله، جایی که از آن‌ها خواسته شد استفاده از تمام رسانه‌های اجتماعی را به مدت یک هفته متوقف کنند یا در گروه کنترل، جایی که می‌توانستند به جستجو ادامه دهند، اختصاص دادند. در ابتدای مطالعه، نمرات پایه برای اضطراب، افسردگی و آرامش روانی افراد مشخص شد.

در شروع مطالعه شرکت کنندگان گزارش دادند که به طور متوسط ۸ ساعت در هفته در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کردند. یک هفته بعد، شرکت‌کنندگانی که از آنها خواسته شد تا یک هفته استراحت کنند، نسبت به افرادی که به استفاده از رسانه‌های اجتماعی ادامه دادند، بهبود قابل توجهی در سلامت روان، افسردگی و اضطراب داشتند که نشان‌دهنده یک مزیت کوتاه‌مدت است.

دکتر «جف لمبرت»، محقق ارشد مطالعه، توضیح می‌دهد: «جستجو در رسانه‌های اجتماعی آنقدر فراگیر است که بسیاری از ما از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شویم تا زمانی که چشمانمان را در شب می‌بندیم، تقریباً بدون فکر کردن این کار را انجام می‌دهیم.»

وی در ادامه افزود: «بسیاری از شرکت کنندگان اثرات مثبتی را از عدم حضور در رسانه‌های اجتماعی با بهبود خلق و خو و به طور کلی اضطراب کمتر گزارش کردند. این نشان می‌دهد که حتی یک توقف کوچک نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد.»

احساس پایین و از دست دادن لذت از ویژگی‌های اصلی افسردگی است، در حالی که اضطراب با نگرانی بیش از حد و خارج از کنترل مشخص می‌شود. آرامش روانی به سطح عاطفه مثبت، رضایت از زندگی و هدفمندی فرد اشاره دارد. به گزارش محققان، از هر شش نفر یک نفر در هر هفته یک مشکل رایج سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کند.

اخبار مرتبط

سومین نشست فعالان سواد رسانه‌ای در ایران برگزار می‌شود

کی‌روش به مانند شیر، کنار تیم‌ ملی ایران ایستاد

واکنش‌ها بعد از توپ طلای بنزما؛ "کینگ کریم"

0 نظر

ارسال نظر

capcha