روسیه از انهدام سلاح‌های آمریکایی در اوکراین خبر داد

روسیه از انهدام سلاح‌های آمریکایی در اوکراین خبر داد

به گزارش سراج24؛ به نقل از "رویترز"،  وزارت دفاع روسیه افزود که موشک‌های نقطه زن این کشور محموله‌های سلاح آمریکا و کشورهای غربی را در یک ایستگاه قطار در نزدیکی شهر سولدار نابود کرده‌اند. 
این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که در حملات روز یکشنبه شش انبار تسلیحات موشکی و توپخانه‌ای ارتش اوکراین در مناطق لوهانسک، دونتسک و خارکف نابود شده است در حالی که پدافند هوایی این کشور یک هواپیمای جنگی سوخو-۲۵ اوکراینی را سرنگون کرده است. 
ارشدترین نماینده پارلمان روسیه روز گذشته آمریکا را به هماهنگی عملیات نظامی در اوکراین متهم کرد و گفت که واشنگتن بطور مستقیم در جنگ اوکراین درگیر است. 
ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس سفلی در دوما، روز شنبه در کانال تلگرام خود نوشت: اقدامات واشنگتن در اوکرین نشانگر دخالت مستقیم و اقدام نظامی این کشور علیه روسیه است. 
وی افزود:  «واشنگتن اساساً عملیات نظامی را هماهنگ و توسعه می‌دهد و از این طریق مستقیماً در اقدامات نظامی علیه کشور ما مشارکت دارد.» 
واشنگتن و اعضای اروپایی ناتو برای مقاومت اوکراین در برابر روسیه تسلیحات سنگین در اختیار کی‌یف قرار می‌دهند.  
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر جمعه گذشته به وقت محلی بسته کمک امنیتی جدیدی به اوکراین را اعلام کرد که شامل مهمات توپخانه، رادارها و سایر تجهیزات اضافی می‌شود.  مقامات آمریکایی پیش از این جداگانه اعلام کرده بودند که ارزش این بسته نظامی برای اوکراین ۱۵۰ میلیون دلار است. 
بایدن در بیانیه خود ارزش این بسته امنیتی را مشخص نکرد اما افزود که دولتش تقریباً از تمام منابع مالی در اختیار خود برای کمک به اوکراین استفاده کرده و از کنگره خواست بسته کمکی پیشنهادی ۳۳ میلیارد دلاری خود برای اوکراین را تصویب کند. 
یک مقام کاخ سفید اعلام کرد که آخرین بسته برای تجهیزاتی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار شامل ۲۵ هزار گلوله توپ ۱۵۵ میلی متری، رادارهای ضد توپخانه، تجهیزات پارازیت و میدانی و قطعات یدکی است. 
پیش از این، دولت جو بایدن بودجه تکمیلی ۳۳ میلیارد دلاری از کنگره با هدف حمایت از اوکراین درخواست کرده است.  نمایندگان از هردو حزب اعلام کرده‌اند که خواستار تصویب فوری بودجه اضطراری درخواست شده (از سوی دولت بایدن) هستند، اما هیچ اعلام فوری مبنی بر اینکه چه زمانی دو مجلس نمایندگان و سنا قرار است این رای گیری را به عمل آورند بخصوص بر سر اختلافات قانونی که معمولا بین دو حزب روی می‌دهد، صورت نگرفته است. 
جنگ در اوکراین اکنون دومین ماه را پشت سر گذاشته و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن یکهزار و ۳۵۱ نفر را تایید می‌کند. 
سازمان ملل متحد پیشتر اواخر فروردین اعلام کرد که از آغاز جنگ در اوکراین حدود ۱۲ میلیون نفر بی‌خانمان شده‌اند که این آمار شامل ۴.۹ میلیون پناه‌جو که کشور را ترک کردند و ۷.۱ میلیون نفر که در خاک اوکراین بسرمی‌برند. 

اخبار مرتبط

هراس صهیونیستها از احتمال شکل‌گیری توافق هسته‌ای ایران/ تقلای تل‌آویو برای تخریب

نشست ۳ جانبه گوترش، اردوغان و زلنسکی در غرب اوکراین/ دبیرکل سازمان ملل فردا راهی می‌شود

مسائل عمده مربوط به احیای برجام حل شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha