بازار خودرو آرام و راکد است/ قیمت‌های اعلامی ۵ تا ۱۰ درصد بالاتر از نرخ بازار است

بازار خودرو آرام و راکد است/ قیمت‌های اعلامی ۵ تا ۱۰ درصد بالاتر از نرخ بازار است

به گزارش سراج24؛«سعید موتمنی» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی افزود: امروز هر دستگاه پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ صفر کیلومتر بین ۱۹۸ تا ۲۰۰ میلیون تومان و هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۳۱۰ میلیون تومان قیمتگذاری شده است، اما گشتی در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی نشان می‌دهد پنج تا ۱۰  درصد بالاتر از این قیمت‌ها از سوی فروشندگان اعلام می‌شود.

وی بیان‌داشت: این مساله نشان می‌دهد افراد تمایل واقعی به فروش خودرو ندارند تا ببینند چه اتفاقاتی حادث می‌شود؛ در هر حال وقتی عرضه پاسخگوی تقاضای موجود نباشد، چنین اتفاقاتی دور از ذهن نخواهد بود.

به گفته این مقام صنفی، نیاز بازار دست‌کم ماهانه ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو است و اگر این نیاز تامین شود، دیگر شاهد آشفتگی و دونرخی در قیمت‌ها نخواهیم بود.

موتمنی گفت: با وجود گذشت بیش از ۴۵ روز از شروع سال جدید، بررسی تعداد خودروهای فاکتور شده از سوی خودروسازان حاکی از عرضه به مراتب کمتر از نیاز به بازار است.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت تصریح‌کرد: همه مشکلات بازار را باید در تولید و عرضه کم خودرو جست‌وجو کرد.

وی تاکید کرد:‌ بازار تشنه خودرو به‌ویژه خودروهای مدل جدید است و باید کمبودها برطرف شود تا کاهش فاصله قیمتی را شاهد باشیم، در این راستا هرکجا توان تامین نیاز وجود ندارد باید واردات هرچند به صورت محدود اجازه داده شود.

گرچه آمارهای رسمی تولید خودرو مربوط به فرودین‌ماه هنوز آماده نشده، اما بررسی عملکرد خودروسازان بزرگ در سامانه کدال، حکایت از کاهش تولید خودرو دارد؛ موضوعی که کارشناسان دلیل اصلی آن را تکمیل‌کاری خودروها و تلاش خودروسازان برای کاهش خودروهای ناقص عنوان می‌کنند.

بررسی آمارهای منتشر شده در سامانه کُدال حاکی از تولید ۴۵ هزار و ۳۹۶ دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو از ابتدای امسال تا پایان فروردین‌ماه است. این میزان تولید در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل (تولید ۶۴ هزار و ۲۷۹دستگاه خودرو) افت ۲۹.۳ درصدی نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

چگونه سهام بورسی را وثیقه وام کنیم؟

انتقال توده گرد و خاک از عراق به ایران/ افزایش نسبی دما در نوار شرقی کشور تا اواسط هفته آتی

۶۰۰۰ میلیارد تومان به بورس واریز شد/یک ریال هم خارج نشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha