عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

ادامه روند گذشته تورم بالا را به همراه خواهد داشت

ادامه روند گذشته تورم بالا را به همراه خواهد داشت

به گزارش سراج24؛ جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24 اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و نان حذف نمی‌شود، قطعا اگر این ارز برای مابقی کالاها حذف شود یارانه آن به مردم پرداخت می‌شود. در حال حاضر دولت در حال بررسی این موضوع است که متناسب با شرایط تصمیمات درستی اتخاذ کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشود تورم خواهیم داشت چرا که دولت با کسری منابع ارزی مواجه می‌شود در نتیجه برای جبران این کسری، تورم ایجاد می‌شود باید گفت در هر دو صورت تورم وجود دارد اینکه برخی تصور می‌کنند روال گذشته را ادامه دهیم تورم نخواهیم داشت یک تصور غلط است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت باید جمع بندی را انجام دهد و به این نتیجه برسد که آیا ادامه مسیر گذشته تورم کمتری برای کشور دارد یا اینکه مسیر را باید اصلاح کرد که بررسی‌ها در حال انجام است.

قادری با اشاره به اینکه تورم امسال نسبت به سال گذشته پایین‌تر بوده، افزود: در حقیقت یک بخشی از این تورم ۳۰ درصدی به دلیل افزایش قیمت گندم و نهاده‌های دامی بخاطر بحران اوکراین است و می‌توان گفت بخشی از این گرانی‌ها به دلیل تورم وارداتی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت در تلاش است که پایه پولی را اضافه نکند، گفت: باید دانست بخشی از این تورم‌ها وارداتی است که به دلیل وابستگی کشور به نهاده‌های دامی خارجی و حتی گندم و .. به وجود آمده است.

جعفر قادری در پایان خاطرنشان کرد: امروز دولت در خصوص نان به دنبال جلوگیری از ریخت و پاش‌ها است و می‌خواهد یک فضای رقابتی ایجاد کند که اینها نشان دهنده سیاست دولت در خصوص کنترل تورم است.

اخبار مرتبط

موافقت مجلس با دو فوریت طرح «کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک»

ارز ترجیحی چگونه نفس تولید را گرفت؟

وزیر اقتصاد: دستورکار بعدی دولت اصلاح اقتصاد است/ ۴ سال پرتورم داشتیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha