۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

به گزارش سراج24؛ فدراسیون کشتی ایران در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ روزهای پرکاری را سپری خواهد کرد، فدراسیونی که بنا به اعتراف تمام کارشناسان ورزش ایران بار رشته‌های مختلف را در آوردگاه‌های بزرگی مانند المپیک و بازی‌های آسیایی را به دوش خواهد کشید و باید در این سال در چهار رویداد بزرگ قهرمانی آسیا، بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی، مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو شرکت کند. این فدراسیون با اعزام ترکیبی متفاوت از ستارگان کشتی آزاد و فرنگی به مغولستان موفق شد در بخش آزاد عنوان قهرمانی و در بخش فرنگی عنوان نایب قهرمانی را کسب کند. عناوینی که نشان داد کشتی ایران ظرفیت زیادی برای حضور در مسابقات مختلف دارد و مسوولان این رشته در صورت استفاده درست از ستارگان می‌توانند ایران در در چند تورنمنت مدعی نگه دارند.

البته پیک رقابت کشتی برای ستارگان ایران در فصل بهار نخواهد بود بلکه تابستان گرم فدراسیون در حالی به میانه خواهد رسید که این رشته ورزشی در کمتر از ۶۰ روز باید در سه رقابت بزرگ شرکت کند رقابت‌هایی که نزدیگی تقویم زمانی آنان به هم موجب خواهد شد تا این ملی‌پوشان نسبت به ورزشکاران سایر رشته‌ها فرصت استراحت کمتری داشته باشند.

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی از 18 تا 27 مرداد در قونیه ترکیه برگزار خواهد شد و رشته کشتی نیز در این دوره از بازی‌ها حضور دارد. همچنین مسابقات قهرمانی جهان از تاریخ 19 تا 27 شهریور در بلگراد برگزار می‌شود. آخرین مسابقه مهم کشتی ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو است که به فاصله سه روز از مسابقات جهانی برگزار می‌شود.

 ۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

قهرمانی تیم کشتی آزاد و نایب قهرمانی تیم فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا نشان داد که ادعای برخی از مسوولان برای استفاده از یک تیم در چند تورنمنت صحیح نیست بلکه رشته پرستاره کشتی ایران همزمان می‌تواند در چند آوردگاه مدعی باشد.  تنها لازمه این مهم آن است که علیرضا دبیر به عنوان یکی از قهرمانان نامدار این رشته با کمک مشاوران  کادر فنی در پی راهکاری باشند تا ملی‌پوشان آزاد و فرنگی در کمتر از ۱۸۰ روز بتوانند از میادین بزرگ سربلند خارج شوند میادین که مدال طلا و انفرادی رشته کشتی برای کاروان ایران بسیار حیاتی است و می‌تواند نقش مهمی در جایگاه ایران داشته باشد.

البته مدیریت این چهار تورنمنت بزرگ راحت نیست و نیاز به یک برنامه‌ریزی مستمر با بودجه لازم را دارد. بودجه‌ای که اکنون از سوی وزارت ورز، کمیته ملی المپیک  مجلس شورای اسلامی مصوب است. بودجه کشتی ایران در بین تمام رشته ها بیشترین مبلغ را به خود اختصاص داده است و این به خاطر امتیاز بندی وزارتخانه و کمیته ملی المپیک می‌باشد. البته با وجود تصویب این بودجه فریادهای علیرضا دبیر از بی‌پولی همچنان بلند است و برخی باور دارند وی با اهرم مدال‌های کشتی ایران به دنبال زیاده خواهی در بودجه ورزش ایران است.

تهدید به اعزام نکردن تیم به بازی‌های آسیایی و حضور ستاره‌های برتر کشتی در مسابقات جهانی از سوی دبیر در حالی این روزها به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده که به گواه این حاشیه‌ها در مسیر موفقیت ورزش ایران نیست بلکه حاشیه‌ای که جای برنامه ریزی بلندمدت در فدراسیون را گرفته است.  البته برای مدیریت ورزشکاران این رشته و اولویت‌بندی اعزام‌ها فدراسیون کشتی به تنهایی نمی‌تواند از مشکلات پیش‌رو عبور کند بلکه نیاز است کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش نیز در این مسیر باید با رییس کنونی فدراسیون کشتی همگام باشند. زیرا فاصله کوتاه بازی‌های کشورهای اسلامی، مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی موجب شده تا برای اعزام ستارگان این رشته اولویت‌بندی‌هایی انجام شود. در این اولویت‌بندی نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد هزینه فایده حضور ستارگان کشتی ایران در تورنمنت‌ها است. به عبارتی پاداش حضور ستاره‌های کشتی ایران در یک تورنمنت باید  به گونه‌ای باشد که نامداران این رشته در شهریورماه بین مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی یک تورنمنت را انتخاب کنند.

 ۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

 

 نفی مسابقات جهانی و تاکید بر اعزام به بازی‌های آسیایی نمی‌تواند نسخه عبور از مشکلات پیش‌روی کشتی باشد همچنین امکان اعزام یک تیم برای 2 تورنمنت بسیار سخت است زیرا مسابقات قهرمانی کشتی جهان از روز  ۱۹ تا ۲۷ شهریور در بلگراد برگزار خواهد شد و سه روز پس از پایان این رقابت‌ها مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی به جریان خواهد افتاد. بعد مسافت و مبارزات سخت ستارگان پارسی در کشتی قهرمانی جهان موجب فرسودگی خواهد شد و ممکن است امکان موفقیت را از آنان در بازی‌های آسیایی سلب کند. همچنین کسب مدال طلا بازی‌های آسیایی می‌تواند سهم مهمی در ارتقا جایگاه ایران در جدول مدالی داشته باشد.

 این مجموعه عوامل موجب شده تا کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش با همکاری فدراسیون به دنبال طرح مشوق‌هایی باشند که موجب چشم‌پوشی  کشتی‌گیران از یک تورنمنت مهم شود. تورنمنتی که بنا به گفته علیرضا دبیر به احتمال زیاد بازی‌های آسیایی است و کشتی‌گیران مطرح کشور علاقمند به حضور در مسابقات جهانی می‌باشند. دبیر این ادعا را پس از پایان مجمع عمومی کمیته ملی المپیک مطرح کرد و گفت: با بودجه کنونی و حمایت‌هایی که از فدراسیون می‌شود تیم اصلی راهی مسابقات جهانی خواهد شد.

 ۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

هر چند که در اسفندماه سال 1400 برخی این ادعای دبیر را گرو کشی برای کسب بودجه بیشتر قلمداد می‌کردند اما واقعیتی که وجود دارد سطح مسابقات جهانی قابل مقایسه با کشتی در بازی‌های آسیایی نیست زیرا حضور بزرگان کشتی در آن تورنمنت موجب خواهد شد تا المپین‌های این رشته حریفان خود را برای بازی‌های المپیک پاریس بهتر بشناسند. 

حال با توجه به شرایطی که کشتی در سال 1401 دارد دبیر به همراه محمد بنا سرمربی تیم کشتی فرنگی و پژمان درستکار سرمربی کشتی آزاد باید به دنبال یک راهبرد باشند تا در قالب بازی برد - برد بتوانند از تمام نخبگان ورزشی این رشته در تورنمنت‌های معتبر استفاده کنند. نخبگانی که در ادوار مختلف المپیک برای ایران اسلامی پیام‌آور شادی بودند و می توانند در هانگژو نیز نقش مهمی در ارتقا جایگاه ایران داشته باشند. البته راهبرد رییس فدراسیون و مشاوران فنی وی زمانی موفق خواهد شد که همدلی لازم در خانواده ورزش ایران شکل گیرد. همدلی که نتیجه ان جبران حضور نیافتن برخی کشتی‌گیران در مسابقات جهانی و حضور آنان در بازی‌های آسیایی باشد.

 ۱۸۰ روز پرکار فدراسیون کشتی؛ بازی برد - برد چگونه رقم خواهد خورد؟

اخبار مرتبط

بازار مسکن مقداری از تب و تاب افتاد

الکس از آمریکا تا فساد در دبی/ بهره کشی جنسی به کمک مادر!

مبالغی برای معلمان مشمول رتبه‌بندی به زودی واریز می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha