حذف یارانه پنهان به نفع اقشار ضعیف ‌است/ لزوم نگاه راهبردی و جامع به اقتصاد کشور

به گزارش سراج24؛محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگویی گفت: سالانه در کشور ما حداقل هزار هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به بخش‌های مختلف از جمله انرژی کالاهای اساسی و ... پرداخت می‌شود.

وی افزود: پرداخت این یارانه‌ها با هدف کمک به اقشار آسیب پذیر انجام می‌شود اما واقعیت این است که اقشار ضعیف و متوسط جامعه کمترین سهم را از این یارانه‌ها دارند و اقشار ثروتمند و مرفه جامعه هستند که بیشترین بهره و استفاده را از این یارانه می‌برند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: طبیعی است که شفاف شدن یارانه‌ها به نفع اقشار ضعیف جامعه است و از این طریق می‌توان اقدام به کمک بیشتر و بهتری به جامعه هدف برای پرداخت یارانه‌ها کرد.

زنگنه خاطرنشان کرد: اگر شفاف شدن یارانه‌ها و حذف یارانه‌های پنهان به‌درستی اجرا نشود نه تنها کمکی به اقشار ضعیف جامعه نمی‌کند بلکه موجب وارد آمدن فشار بیشتر به این قشر می‌شود.

وی یادآور شد: قانون هدفمندی یارانه‌ها قانون بسیار خوبی است اما عدم نگاه جامعه به این قانون و تکه تکه کردن آن و همچنین نگاه بخشی به این مصوبه در حوزه اجرا باعث شد تا ما را از هدف اصلی‌ خود برای اجرای این قانون دور کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس تصریح کرد: طبق این قانون بنا بود تا قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود و منابع حاصل از این آزادسازی قیمت‌ها به اقشار ضعیف جامعه تخصیص یابد اما در این چند سال دیدیم که حامل‌های انرژی گران شد و در عین حال منابع حاصله به دست اقشار ضعیف جامعه نرسید لذا اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها فشار بیشتری را به اقشار ضعیف جامعه وارد کرد.

زنگنه در پایان یادآور شد: اگر ما بخواهیم آزادسازی یارانه‌ها و شفاف کردن آن برای اقشار ضعیف جامعه مفید باشد باید یک نگاه راهبردی و جامع به حوزه اقتصاد کشور داشته باشیم و از نگاه‌های بخشی پرهیز کنیم.

اخبار مرتبط

رئیسی با اقتدار در سازمان ملل حضور یافت/ مواضع ملت ایران به جهانیان اعلام می‌شود

دیدار رئیسی با دبیرکل سازمان ملل و امضای دفتر یادبود

رؤسای جمهور ایران و قزاقستان دیدار کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha