ماجراجویی سرمربی ایران زیر ذره‌بین سایت آمریکایی

ماجراجویی سرمربی ایران زیر ذره‌بین سایت آمریکایی

به گزارش سراج24؛ دراگان اسکوچیچ که موفق شد تیم ملی فوتبال ایران را مقتدرانه به جام جهانی 2022 قطر برساند تا در گروه B با انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپایی (ولز، اسکاتلند، اوکراین) بازی کند، زیر ذره‌بین سایت آمریکایی «World Soccer Talk»  قرار گرفته است.

در گزارش این سایت آمده است:

دراگان اسکوچیچ در شهر بندری ریکا در کشور کرواسی واقع در دریای آدریاتیک به دنیا آمد. دوران حرفه‌ای بازیگری او به عنوان هافبک بین سال‌های 1987 تا 2004 طول کشید. برجسته‌ترین دوران او در تیم اسپانیایی لاس‌پالماس بود که در آن زمان در دسته دوم اسپانیا حضور داشت.

او اولین کرواتی بود که خارج از مرزهای کرواسی فوتبال حرفه‌ای بازی می‌کرد. اسکوچیچ دوران حرفه‌ای درخشان و موفقی به عنوان بازیکن نداشت، اما با این وجود پیشگام بود. اسکوچیچ با پایان دادن به دوران بازی خود، به سرمربیگری روی آورد و در حال حاضر سرمربی تیم ملی ایران در آستانه جام جهانی 2022 است.

دوران سرمربیگری اسکوچیچ در رده باشگاهی

اسکوچیچ پس از بازنشستگی از دوران بازیگری خود در سال 2004، تاکنون سرمربی هشت تیم باشگاهی مختلف بوده که از این تعداد چهار تیم از لیگ برتر خلیج فارس ایران بوده‌اند. با این حال، بزرگترین افتخار او در سال 2006 با تیم ریکا به دست آمد، تیمی که او در مجموع پنج فصل در دو دوره مختلف برایش بازی کرد. اسکوچیچ در اولین و تنها فصل هدایت تیمش در سال 06-2005 ریکا را به دومین قهرمانی‌اش در جام حذفی کرواسی رساند.

پس از رفتن به اسلوونی، کویت و عربستان سعودی برای مربیگری، او برای یک فصل به ریکا بازگشت و در ادامه وارد فوتبال ایران شد. در فصل 2013 لیگ برتر خلیج فارس، اسکوچیچ هدایت تیم ملوان بندر انزلی را بر عهده داشت و این تیم را به عنوان هفتمی لیگ رساند که این بهترین جایگاهی بود که در تاریخ این باشگاه به ثبت رسیده بود. در آن فصل تیم فولاد قهرمان لیگ برتر خلیج فارس شد. فولاد  در ادامه با اسکوچیچ قرارداد امضا کرد و این مربی کروات در ماه مِی به عنوان "مربی ماه" انتخاب شد.

سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران

پس از یک سال حضور در صنعت نفت آبادان، به عنوان سرمربی تیم ملی ایران منصوب شد. از تاریخ 6 فوریه 2020، دراگان اسکوچیچ، تیم ملی را به رکورد چشمگیر 15 برد، یک تساوی و یک شکست هدایت کرد. ایران با برد 88 درصدی، 13 بازی از 14 بازی اول خود را با پیروزی به پایان رساند. آنها در تمام مراحل انتخابی جام جهانی 2022 در صدر گروه خود قرار گرفتند و جایگاه اول گروه را به خود اختصاص دادند. به غیر از قطرِ میزبان، ایران اولین تیمی بود که از آسیا به جام جهانی 2022 راه یافت.

اسکوچیچ و گرگ برهالتر سرمربی تیم ملی آمریکا، در مورد تاریخچه تبادل گل رز بین آمریکا و ایران در تقابل پیشین دو تیم در جام جهانی 1998 فرانسه، فلسفه‌های مشابهی را منعکس می‌کنند.

برهالتر در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس (AP) درباره رویارویی تیمش با ایران در بیست‌ودومین دوره جام جهانی گفت: برای ما، این یک بازی فوتبال است. برای ایران احترام زیادی قائل هستیم. فکر می‌کنیم ایران تیم خوبی است و اکنون ما فقط در تلاشیم تا بفهمیم چگونه آنها را می‌توانیم شکست دهیم.

اخبار مرتبط

رامین رضاییان روبروی درب خروج پرسپولیس

بازیکنانم انگیزه خوبی برای دیدار با انگلیس و آمریکا دارند

حمایت برانکو از اسکوچیچ/ او به فوتبال ایران ثبات داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha