دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

افزایش سهم فناوری نانو از صادرات

به گزارش سراج24؛ دکتر سعید سرکار درباره شعار سال تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» اظهار کرد: مقام معظم رهبری ۲۰ سال است که به ترتیب مسائل مربوط به دانش بنیان‌ها را مطرح می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه ابتدا رهبری در رابطه با فعالیت‌های علمی، پژوهشی و توسعه علم و فناوری صحبت می‌کردند، گفت: به هر حال ایشان به ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت در زمینه فناوری‌های نوظهور تاکید داشته‌اند که اکنون تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی را مطرح کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این چرخه تولید مبتنی بر علم و تبدیل علم به فناوری از سوی رهبری از سال ۱۳۸۵ مطرح شده بود، گفت: طی این مدت، آنهایی که باید پیام را دریافت کنند، اکنون در مسیر گام برداشته‌اند و در حرکت هستند. برای ما این شعار تازگی نداشت و دور از انتظار هم نبود.

به گفته سرکار، خیلی خوشحال شدیم که مخاطب شعار امسال، دولتمردان و مجلسی‌ها هستند؛ زیرا در سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه و باور دولت‌ها و همینطور مجلسی‌ها این مقوله عرصه دانش بنیان‌ها از حمایت لازم و مورد نیاز برخوردار نبود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، خوشبختانه می‌بینیم که شعار سال تحرکی در دولت مردان و مجلسی ایجاد کرده که ان‌شاءالله نتایج آن را در سال‌های آتی خواهیم دید. این می‌تواند باعث ایجاد تحول در کشور و تأثیرگذاری در زندگی مردم شود.

ایجاد زمینه جهش صادرات با تحقق شعار سال

سرکار با بیان اینکه تعیین شعار سال می‌تواند در رسوخ فناوری به صنایع نیز تأثیر خوبی بگذارد، گفت: در این راستا کیفیت محصولات تولید شده افزایش می‌یابد و بهره‌وری بالا می‌رود. به دنبال این تولید ثروت خوبی ایجاد می‌شود و همین موضوع زمینه جهش صادرات را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: زمانیکه تولیدات به سمت افزایش کیفیت بروند، می‌توانیم در زمینه صادرات نیز گام تأثیرگذاری برداریم.

وی با اشاره به نگرانی رهبری در خصوص افزایش شرکت‌های دانش بنیان و تاکیدشان به دوبرابر شدن این شرکت‌ها گفت: رهبری برای تبیین یک سری مسائل تاکید کردند شاخص‌های دقیق برای ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان طراحی شود؛ خوشبختانه ستاد نانو در ابتدای فعالیت خودش، در زمینه تعیین شاخص‌ها، چنین تفکری را حاکم کرده بود که بنا داریم امسال با تمرکز بیشتری در توسعه سبد شرکت‌های دانش بنیان حوزه نانو گام برداریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: ما در صدد هستیم که محصولات نانو بیش از گذشته با کیفیت بیشتر به تولید برسند تا بتوانیم سهم صادراتی خود را افزایش دهیم. همچنین در صدد هستیم که محصولات رقابت پذیر در حوزه نانو را افزایش دهیم که برای این منظور برنامه‌ریزی هایی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: تولید محصول با کیفیت کلید ورود به بازارهای بین‌المللی است؛ اگر فقط به مقوله افزایش تولید توجه کنیم نمی‌توانیم کشش بازار را ایجاد کنیم؛ باید کیفیت محصولات حتماً مد نظر قرار بگیرد تا کشش بازار داخلی و خارجی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه محصولات با تکنولوژی‌های بالا همچون نانو، مصرف کننده‌های خاص دارند گفت: بازار داخل کشور کفاف این محصولات را نمی‌دهد؛ اگر نتوانیم به بازار بین‌المللی رسوخ کنیم شرکت‌های دانش بنیان با بن بست مواجه می‌شوند و تولیدات افت می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: یکی از کارهایی که ما در ستاد انجام می‌دهیم تدوین استانداردهای محصولات نانو است؛ مشارکت و تدوین استانداردهای بین‌المللی و تولید محصولات بر اساس این استانداردها می‌تواند زمینه ورود به بازار بین‌المللی را بیش از پیش فراهم کند.

اخبار مرتبط

تشخیص کووید۱۹ از طریق ماسک

تولید هزار و ۲۰۰ قلم محصول نانویی در ۱۸ حوزه صنعت

نمایشگاه فناوری‌ نانو آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha