تشریح جزئیات افتتاح سامانه «نان» از زبان وزیر علوم

تشریح جزئیات افتتاح سامانه «نان» از زبان وزیر علوم

به گزارش سراج24؛ محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگویی از افتتاح سامانه نان(نظام ایده‌ها و نیازها) خبر داد و گفت: بنده در سال ۱۳۸۵ مقاله‌ای تحت عنوان «ساختارهای دانش مدار در عصر دانایی» نوشتم و چند ایده را در آن مقاله مطرح کرده بودم، یکی از آن ایده‌ها تاسیس پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) بود که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که یکی از پیگیری کننده‌ها خودم بودم انجام شد، بخشی از آن مقاله نیز به جمع آوری نیازهای کشور مربوط می‌شد و سامانه نان همان ایده است.

وی افزود: این ایده پس از حضورم در وزارت علوم جزء نخستین برنامه‌هایم بود که تمام نیازهای کشور اعم از نیازهای دستگاه‌های خصوصی و دولتی را جمع آوری کنیم و در معرض دید پژوهشگران و دانشجویان و دانشگاهیان قرار دهیم.

وزیر علوم اظهار داشت: سعی کردیم برای راه‌اندازی این سامانه ساختارسازی جدید نداشته باشیم و از ساختارهای موجود استفاده کنیم تا برای دولت هزینه‌ای نداشته باشد، بهترین محل برای این کار پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) بود که سامانه در آنجا تاسیس شده و امروز رونمایی می‌شود.

زلفی‌گل با بیان اینکه سامانه نان در رتبه بندی دانشگاه‌ها هم نقش دارد، عنوان کرد: این سامانه حلقه واسط بین عرضه و تقاضای پژوهش کشور خواهد بود تا از طریق آن به برقراری عدالت پژوهشی هم کمک شود، به این صورت که همه دانشگاه‌ها تمامی نیازهای ملی را ببینند و در راستای این نیازها طرح و ایده داشته باشند و در راستای نیازی که از سوی سازمان و نهادی پیشنهاد شده پروژه تعریف کرده و با آن نهاد قرارداد امضا کنند.

به گزارش فارس، نظام ایده‌ها و نیاز‌ها که مخفف آن کلمه «نان» است امروز با حضور وزیر علوم رونمایی می‌شود تا به بستری  برای ارتباط نیاز‌های مختلف با تحقیقات و مراکز تحقیقاتی کشور تبدیل شود.

متخصصان می‌توانند نیاز‌های خود را در حوزه‌ها و سطوح مختلف اجتماعی و صنعتی در سامانه نان ثبت کنند و مشوق‌های علمی برای مراکز دانشگاهی فعال در سامانه نیز در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

پیش‌بینی زودهنگام ابتلا به دیابت با یک آزمایش خون ساده

دانشگاه ها با ایجاد مجموعه های نوآوری از بودجه دولتی بی نیاز شوند

چه کسانی می توانند رشته های بدون آزمون دانشگاه ها را انتخاب کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha