در گفتگو با امام جمعه باشت مطرح شد:

مشکلات ایجاد شده در منطقه برای سفره‌های آب زیرزمینی در بلند مدت

مشکلات ایجاد شده در منطقه برای سفره‌های آب زیرزمینی در بلند مدت

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام امید گنجه امام جمعه باشت درباره پدیده آب اجاره‌ای در منطقه و اقدامات انجام شده در مصاحبه‌ای به تشریح اقدامات صورت گرفته برای حل این مشکلات پرداخت.
وی گفت: منطقه ما دارای استعداد خوبی برای کشاورزی است و آب موجود در منطقه چه از نظر بارش و چه آب‌های زیرزمینی بسیار در شرایط خوبی است.
او با اشاره به وضعیت کشاورزی منطقه گفت: علاوه بر آب، خاک حاصلخیز نیز بسیار به کشاورزی منطقه کمک کرده است. در شهر ما، دانه‌های روغنی مانند کلزا، گندم، برنج و ... کاشته می‌شود ولی امسال با پدیده‌ای روبرو شدیم که نکات قابل توجهی در آن است. امسال زمین‌های حاصلخیز منطقه اجاره شده و برای کشت هندوانه از آن استفاده شد که البته این موضوع چالش‌هایی را نیز برای مردم منطقه به همراه داشته است.
امام جمعه باشت افزود: صیفی‌جات از محصولات پر مصرف کشاورزی است و برای تأمین آب، برخی از کشاورزان آب را با استفاده از لوله‌های پلاستیکی از مناطق دیگر به این منطقه منتقل می‌کنند که این موضوع از نظر قانونی اشکالاتی دارد. برخی از چاه‌ها در منطقه مجوز ندارند و از طرف دیگر جابجایی آب نیز باید مجوز داشته باشد چرا که به طور مثال برخی با سوء استفاده از چاه‌ها، به منابع زیرزمینی و سفره‌های آبی ضررهای غیرقابل جبرانی را وارد می‌کنند. 
حجت‌الاسلام امید گنجه خاطر نشان کرد: صدها هکتار زمین در شهر زیر بار کاشت هندوانه است که این موضوع پدیده آب اجاره‌ای را به وجود آورده است. آب استفاده شده مال همه مردم است ولی نفع این کشاورزی به بسیاری از مردم نمی‌رسد. ما چالش جاری را در خطبه‌ها مطرح کردیم و مردم نظرشان این بود که باید با چاه‌های غیرمجاز برخورد شود. پیگیری‌هایی در این زمینه صورت گرفته ولی برخی از برخوردها برخوردهایی سلیقه‌ای است چرا که برخورد لازم با برخی افراد به دلایل مختلفی مانند رانت و ... انجام نمی‌شود.
وی تأکید کرد: پیشنهاد ما این است که این هزاران هکتار زمین با استفاده از رودخانه‌های مجاور آبیاری شوند تا از هدر رفت آب جلوگیری شده و از طرف دیگر مردم نیز در زمینه کشاورزی شاغل شوند.
امام جمعه باشت در پایان افزود: کارشناسان می‌گویند اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد سفره‌های آب زیرزمینی دچار مشکلاتی جدی می‌شود و این موضوع جای تامل است. طبق قانون باید از آب هر منطقه نسبت به مجوز خود بهره‌برداری کند که این موضوع لزوم اجرای مصوبات را می‌رساند.

اخبار مرتبط

ضرورت مقابله با حمله آفت پروانه برگ خوار درجنگل‌های بلوط باشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha