هزار نخبه در دستگاه های اجرایی مشغول به کار می‌شوند

هزار نخبه در دستگاه های اجرایی مشغول به کار می‌شوند

به گزارش سراج24؛ناصرباقری مقدم در نشستی با اعضای کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی که با حضور جمعی از نمایندگان خانه ملت و معاونان بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، با تاکید بر لزوم اشتغال نخبگان و مستعدان به مشاغل تخصصی، گفت: با توجه به شرایط کشور و همچنین پایان دوران کرونا، ضروری است ضمن تلاش برای توسعه دایره نخبگانی و افزایش تعداد مستعدان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان به حدود ۱۰ هزار نفر در سال، برای اشتغال و به کارگیری نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان، دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های تحقیقاتی کشور نیز برنامه‌های مختلفی طراحی و اجرا شود.

وی درخصوص تصویب آیین‌نامه جذب و بکارگیری نخبگان در دستگاه‌های اجرایی گفت‌: در همین موضوع شیوه‌نامه‌ای در دست تدوین است که می‌توان با اجرایی کردن آن در سال اول دست‌کم برای هزار نخبه در دستگاه‌های اجرایی کشور اشتغال‌آفرینی کرد.

سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه با اشاره به ایجاد فضای مهاجرت معکوس افزود: بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های متنوع و متعددی برای نیل به این هدف اجرا کرده و در تلاش است با اقدامات جدید، تعداد سرآمدان و نخبگانی را که به کشور بازگشته‌اند، حداقل به دوبرابر افزایش دهد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد و افزایش هم‌افزایی میان دستگاه‌های مختلف، بیان کرد: بنیاد ملی نخبگان برای اجرایی کردن برنامه‌های خود با دو مسئله مهم روبرو است که یکی از آنها بحث بودجه است که در این مورد با همکاری مجلس شورای اسلامی تا حدی مشکلات رفع شده و موضوع بعدی، الزام دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به همکاری و هم‌افزایی با برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان و مفاد سند راهبردی کشور در امور نخبگان است که امید است در این بخش نیز مجلس تسهیلگری لازم را انجام دهد چرا که ۴۴ دستگاه متولی اجرایی‌سازی این سند هستند و بدون همکاری و هم‌افزایی آنها عملاً نمی‌توان اهداف مدنظر را محقق کرد.

براساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، باقری‌مقدم گفت: به عنوان نمونه در برنامه ملی شهاب که یکی از برنامه‌های مترقی در حوزه نخبگان است، حضور همگرا و هماهنگ وزارت آموزش‌وپرورش یک اصل اساسی است. این برنامه در طول اجرا، به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها و همچنین آگاهی نداشتن کافی خانواده‌ها از رویکردهای آن با مشکلات جدی مواجه شد.

رییس کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تاکید بر لزوم جلوگیری از مهاجرت نخبگانی، اشتغال را از مهمترین دغدغه‌های جامعه نخبگانی دانست و بر ضرورت بهره‌وری بهینه از توان و تخصص نخبگان در بخش‌های تخصصی تاکید کرد.

علیرضا منادی سفیدان خاطر نشان کرد: بنابر ضرورت توجه به تسهیل جذب و بکارگیری نخبگان و مستعدان‌ برتر و اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، در برنامه هفتم توسعه و در کارگروهی با مشارکت بنیاد ملی نخبگان و کارشناسان امر، بندهای مشخصی در ارتباط با مسائل پراهمیت اجتماع نخبگانی تدوین خواهد شد که امید است گامی در جهت فراهم آوردن زمینه حفظ و نگهداشت این عزیزان و ایجاد بستر مناسب اثرگذاری آنها در کشور باشد.

در این نشست مقرر شد با محوریت برنامه ملی شهاب، جلسات مستمر و مشترکی میان بنیاد ملی نخبگان، مجلس‌ شورای اسلامی و وزارت آموزش و پرورش برگزار شود.

سید محمدصادق موحد معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان و مرتضی احسانی معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان از دیگر حاضران در این نشست بودند که به بیان نقطه نظرات خود پیرامون مسائل مطروحه پرداختند.

اخبار مرتبط

نامه اعتراضی ایران به زاکربرگ/ اولتیماتوم ۱۰ روزه به متا

هیچ گزارشی در مورد تعرض در زندان‌های زنان ثبت نشده است

پیام‌رسان محبوبی که قربانی هکرها شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha